Agregat prądotwórczy – nie pozwól, by awaria prądu pokrzyżowała Ci plany

Pracujesz w domu i nie możesz pozwolić sobie na to, by awaria sieci elektrycznej lub przerwa w dostawie prądu jakkolwiek przeszkodziła Ci w pracy? Wyposaż swój dom w agregat prądotwórczy, który pozwoli Ci pracować bez przerwy lub uchroni przed większymi stratami, które mogą powstać wskutek braku prądu.

Dlaczego warto pomyśleć o agregacie?

Przerwy w dostawie prądu są w zasadzie nieuniknione. Kiedy są związane z planowaną konserwacją sieci, zwykle są zapowiedziane i można przygotować się na nie, np. zmieniając chwilowo miejsce zdalnej pracy lub uprzedzając klientów o zmianie terminu wizyty (dla osób, które w swoim domu świadczą różne usługi, np. mają przy nim gabinet dentystyczny, kosmetyczny itp.). Gorzej, jeżeli powstają wskutek awarii lub uszkodzenia sieci przez ekstremalne zjawiska pogodowe, które zdarzają w ostatnich latach coraz częściej. Brak prądu będzie skutkował:

  • niemożnością wykonywania pracy,
  • brakiem oświetlenia domu,
  • brakiem dostępu do Internetu przez komputer stacjonarny.

Długotrwały brak energii może skutkować zepsuciem się jedzenia w lodówce, a w przypadku elektrycznego ogrzewania wychłodzeniem budynku.

Jak dobrać moc agregatu awaryjnego?

Przed doborem wartości mocy, należy ustalić, czy potrzebny będzie agregat jedno- czy trójfazowy. Agregat prądotwórczy jednofazowy generuje prąd o napięciu 230V, a zatem przeznaczony jest przede wszystkim do użytku domowego, bowiem urządzenia, z których korzystamy na co dzień w domu wymagają zasilania jednofazowego. Agregaty trójfazowe, generujące prąd o napięciu 400V, okażą się niezbędne w przypadku różnych urządzeń wymagających zasilania takim prądem, np. mocniejszych elektronarzędzi lub innych specjalistycznych sprzętów.

Moc agregatu powinna być wyraźnie wyższa niż suma mocy wszystkich urządzeń, jakie będzie miał on zasilać. Dlatego przed wyborem konkretnego generatora musisz obliczyć łączną moc wszystkich urządzeń, które będą do niego podłączone. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę moc maksymalną tych urządzeń, a nie moc znamionową. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre urządzenia podczas rozruchu pobierają nawet czterokrotnie więcej mocy niż przy regularnej pracy.

Zwróć uwagę na informację producenta agregatu

O co chodzi? Musisz dokładnie zapoznać się z tabliczką znamionową agregatu. Niektórzy producenci podają moc generatora uzyskiwaną przy 75% spalaniu paliwa, natomiast inni przy spalaniu pełnym. Aby mieć rzeczywiste porównanie, które z urządzeń jest silniejsze, wykonaj prostą proporcję matematyczną, dzięki której sprowadzisz wartości do wspólnego mianownika.

Zwróć uwagę na charakterystykę generatora

Jednym z najważniejszych aspektów generatora prądu jest rodzaj paliwa, którym zasilane jest urządzenia. Spalinowe generatory mogą być napędzane benzyną, dieslem lub gazem LPG. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze generatora prądu?

  • Zabezpieczenie przed przeciążeniem pomoże Ci uniknąć awarii lub nawet pożaru w przypadku przeciążenia urządzenia.
  • Zintegrowane kółka lub wózek pomogą w transporcie ciężkiego i nieporęcznego agregatu.

Szukasz agregatu do swojego domu lub miejsca pracy? Odwiedź sklep Emast.pl i znajdź urządzenie, które sprosta Twoim oczekiwaniom i potrzebom.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.