Agrotkanina – kiedy warto po nią sięgnąć?

Jeśli chcesz uchronić roślinność w swoim ogrodzie przed chwastami, powinieneś poznać produkt, jakim jest agrotkanina. Do czego ona służy i kiedy jest niezbędna? Dlaczego czasem lepiej użyć agrowłókniny? Odpowiedzi na te pytania szukaj w poniższym artykule.

Czym jest agrotkanina?

Agrotkanina nazywana jest matą ściółkującą lub matą szkółkarską. To popularny materiał polipropylenowy. Jest wyjątkowo mocny i wytrzymały. Jeszcze do niedawna agrotkanina była wykorzystywana w architekturze krajobrazu, dzisiaj chętnie sięgają po nią ogrodnicy i rolnicy.

Agrotkanina występuje w różnej gramaturze i licznych kolorach: czarnym, zielonym, brązowym, białym. Zawiera stabilizator UV, dzięki czemu jest trwała i tym samym ekonomiczna.

Po co używać agrotkaniny?

Agrotkanina jest produktem przeznaczonym do ściółkowania. Zapewnia roślinom ozdobnym, warzywom, krzewom, drzewom i krzewinkom optymalne warunki do rozwoju. Dzięki niej wyeliminujesz chwasty, które są zmorą wielu ogrodników. Chwasty zaburzają wzrost roślin i odbierają im cenne składniki pokarmowe z gleby.

Jak więc widzisz, agrotkanina to produkt ekologiczny, przydatny w ogrodzie. Stosując ją, nie musisz obawiać się o swoje rośliny czy warzywa.

Co więcej, wysoka gramatura agrotkaniny czyni z niej matę odporną na uszkodzenia mechaniczne. Możesz na jej powierzchni rozłożyć kamienie, grys lub żwir.

Linie powierzchni agrotkaniny wyznaczają miejsca, gdzie możesz posadzić poszczególne rośliny.

Jak używać agrotkaniny?

Warto wyjaśnić, w jaki sposób stosuje się agrotkaninę. Układa się ją na podłożu, czyli ziemi. Jeśli przykryjesz nią glebę, ochronisz ją przed wiatrem czy nadmiernym promieniowaniem UV. Dzięki swoim właściwościom agrotkanina zapewnia ziemi wyższą temperaturę, sprawiając, że rośliny mogą lepiej rosnąć. Jednak podstawowym i głównym celem rozkładania maty ściółkującej jest ochrona roślin przed chwastami. Produkt może okazać się nawet bardziej skuteczny niż stosowanie szkodliwej chemii. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy prawidłowo ją rozłożysz.

Kiedy warto sięgnąć po agrotkaninę?

Wiadomo, że lepiej zapobiegać pojawieniu się chwastów niż potem zastanawiać się, czym je usunąć. Po agrotkaninę sięgnij wtedy, kiedy planujesz nowe zasadzenia. Nie będziesz musiał się martwić, że woda nie dotrze do roślinności. Agrotkanina jest tak zaprojektowana, aby przepuszczała wodę i powietrze, dzięki czemu zyskasz spokój i pewność, że zapewniłeś swoim krzewom i warzywom niezbędne warunki do rozwoju. Jak uchronić roślinność przed przymrozkami? Zamiast agrotkaniny – agrowłóknina.

To pytanie zadaje sobie wielu rolników i ogrodników. Niestety, agrotkanina nie sprawdzi się w tym wypadku. Wystarczy jednak sięgnąć po agrowłókninę i zastosować ją do okrywania roślin. Ma ona wszelkie cechy, które świadczą o tym, że możesz jej użyć nawet do ich długotrwałej ochrony. Rośliny nie będą marznąć ani się przegrzewać pod tym materiałem. Agrowłóknina zapewni też odpowiednią cyrkulację powietrza. Bądź jednak czujny i zareaguj na zmiany pogodowe – musisz przecież zdążyć z okrywaniem roślinności przed pierwszymi przymrozkami.

Agrotkanina i agrowłóknina – różnice

Wiele osób myli agrotkaninę z agrowłókniną. Agrotkanina jest doskonałym materiałem chroniącym glebę przed chwastami. Stwarza także odpowiednie warunki do wzrostu roślinności. Agrowłóknina natomiast służy do okrywania krzewów, krzewinek i warzyw.

Obie maty świetnie zabezpieczają glebę przed chwastami, jednak warto mieć świadomość, że tylko agrowłóknina nada się do okrywania.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.