Biuro architektoniczne – jak wybrać właściwe

Kiedy inwestor decyduje się na budowę domu jednorodzinnego, zaczyna interesować się projektami i zazwyczaj spotyka się z bardzo bogatą ofertą zarówno projektów gotowych, jak i indywidualnych, wykonywanych na zamówienie, uwzględniających warunki wybranej lokalizacji. Ponieważ gotowe projekty domów są tańsze, nawet po doliczeniu kosztów obowiązkowej adaptacji, często są wybierane przez osoby planujące budowę. Warto jednak zatrzymać się na moment nad pytaniem, jak wybrać biuro architektoniczne, w którym kupi się projekt wymarzonego domu, bo to także ważny wybór.

Wiedza i doświadczenie na rynku lokalnym

Biuro projektowe to bardzo często pierwszy kontakt inwestora z osobami profesjonalnie zajmującymi się budowaniem domów i to właśnie pracownicy biura będą pierwszymi doradcami w sprawie inwestycji. Każda profesjonalne pracownia tego typu oferuje analizę działki, na której ma być budowany dom. Ważne są nie tylko standardowe odległości od granic, ale także kształt parceli i najbliższe otoczenie oraz dostępy do mediów. Idealnie jest, jeśli adaptację projektu domu wykonuje miejscowy architekt i każde godne polecenia biuro projektowe rekomenduje taką adaptację, ale już na etapie wyboru projektu na podstawie mapy działki w dostarczonego przez klienta inwestora miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy konsultanci z biura architektonicznego doradzą właściwe rozwiązania w projekcie domu. Architekci solidnych biur projektowych mają aktualną wiedzę o zmianach w prawie budowlanym. W ostatnich latach ważne były zmiany standardu energetycznego budynków i żadne profesjonalne biuro projektowe nie powinno już ofertować projektów nie przystosowanych do standardu WT 2021, obowiązującego od stycznia 2021 roku. W niektórych projektach gotowych przystosowanie polegało na niewielkich zmianach w dokumentacji, ale w innych, zwłaszcza zakładających ogrzewanie na paliwo stałe, zmiany są znaczne.

Dostępni profesjonalni doradcy

Poza aspektami prawnymi i technologicznymi profesjonalne biuro projektowe uwzględni wszystkie zgłoszone przez inwestora potrzeby i doradzi jak je zrealizować w konkretnym projekcie domu. Pomoże przeanalizować układ funkcjonalny budynku, doradzi w sprawie liczby kondygnacji, wielkości okien, kształtu dachu, technologii grzewczej, wentylacji i w każdym innym szczególe. Kiedy widzimy projekt domu, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego wielkość, styl, koszty budowy. Nie zawsze pamiętamy o komunikacji, wygodnych przejściach, bezpiecznych schodach, odpowiednim zabezpieczeniu zarówno poczucia prywatności, jak i przestrzeni użytkowanych wspólnie i przeznaczonych dla gości.

Dokumentacja projektów wysokiej jakości

Poza dokonanym wyborem, zasadnicze znaczenie dla dalszego przebiegu inwestycji ma jakość dokumentacji projektowej. Od tego zależy sprawna procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy. Dore biuro projektowe, z dużą praktyką na rynku, doradzi, którą drogę wybrać i pomoże skompletować właściwe dokumenty. Nowoczesne biura architektoniczne oferują projekty w postaci elektronicznej, dzięki czemu adaptacja u lokalnego architekta przebiega spawanie i szybko.

Wybór i zakup projektu domu to prawdziwy początek inwestycji i pierwszy krok w kierunku realizacji marzenia. Od tego zależy budżet, harmonogram prac i w dużej części powodzenie całego przedsięwzięcia. Dobre biura projektowe wyposażają swoich klientów w narzędzia do kosztorysowania i planowania kolejnych kroków i wspierają w ten sposób cały proces budowy domu.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.