Blachodachówka – zalety i wady tego popularnego pokrycia dachowego

Dachy można wykończyć różnymi rodzajami materiałów. Wśród nich prym wiedzie blachodachówka. Jakie są jej główne zalety i wady?

Obecnie blachodachówka to najbardziej popularny materiał wykończeniowy stosowany na dachy domów, a także innych budynków. To pokrycie wykonane z blachy, która pokrywana jest dodatkowymi powłokami, aby uzyskać odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Aktualnie w sprzedaży znaleźć można blachodachówkę w wielu różnych wariantach do wyboru. Czym cechuje się tego typu pokrycie? Jakie są jego najważniejsze zalety i wady? W końcu, gdzie można kupić dobrą blachodachówkę? Sprawdź teraz, gdy jesteś na etapie wyboru najlepszego materiału pokryciowego na dach!

Blachodachówka – podstawowe informacje

Blachodachówka to stalowe pokrycie dachowe, które wytwarzane jest z ocynkowanych blach stalowych posiadających grubość od około 0,4 mm do nawet 1,23 mm. Podczas procesów produkcyjnych blachodachówka jest także zabezpieczana dodatkowymi powłokami organicznymi, na przykład poliestrowymi, plastizolowymi, posypkami ceramicznymi.

Pokrycie dachowe taki, jak blachodachówka, stosowane jest na dachy skośne – pochyłe, najczęściej o nachyleniu minimum 9 stopni. Materiał ten układany jest na łatach w odpowiednim rozstawie dopasowanym do wielkości modułów blachodachówki.

Blachodachówka sprzedawana może być w modułach albo w arkuszach.

Rodzaje blachodachówki:

 • blachodachówka modułowa
 • blachodachówka w arkuszach
 • blachodachówka samonośna

Blachodachówka modułowa – posiada postać pojedynczych arkuszy blachy o wymiarach wynoszących najczęściej 700 mm szerokości oraz 1200 mm długości. Ustandaryzowane wymiary, a także niska waga arkuszy blachodachówki modułowej powodują, że jest ona łatwa w transporcie i montażu bezpośrednio na dachu. Tego typu blachodachówka dobrze sprawdza się zarówno na dachach o prostej konstrukcji, jak również tych bardziej skomplikowanych – wówczas odpad po przycięciu jest mniejszy.

Blachodachówka w arkuszach – w tym przypadku materiał ten posiada większą powierzchnię niż blachodachówka modułowa. Wymiary arkusza mogą wynosić wtedy nawet kilka metrów. Taka blachodachówka może być także wykonana na zamówienie w wymiarze dopasowanym do wymiarów budynku. Ze względu na swój gabaryty jest trudna w transporcie i montażu – konieczny jest udział kilku, a nawet kilkunastu pracowników. Tego rodzaju blachodachówka używana jest głównie na dachy jednospadowe i dwuspadowe.

Blachodachówka samonośna – specjalny typ dachówki, które posiadają wyprofilowane łaty w swojej górnej krawędzi. Montaż w przypadku tych blachodachówek odbywa się na dedykowanych profilach montażowych, zatem nie ma wtedy konieczności stosowania łat.

Zalety i wady blachodachówki – czy warto wybrać ten materiał pokryciowy?

Aktualnie klienci posiadają do wyboru różnego rodzaju materiały pokryciowe o konkretnych zaletach i wadach. Wśród nich znajduje się też blachodachówka.

Najważniejsze zalety blachodachówki:

 • szeroka gama wzorów do wyboru – producenci blachodachówki oferują swoim klientom dostęp do szerokiej gamy wzorów, które można łatwo dopasować do stylu budynku
 • trwałość pokrycia dachowego – szacuje się, że dobrej jakości blachodachówka jest w stanie posłużyć przez 30-50 lat
 • skuteczna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – specjalne powłoki powodują, że blachodachówka jest dobrze chroniona przed różnymi czynnikami niszczącymi, w tym promieniowaniem UV, niskimi i wysokimi temperaturami, uszkodzeniami mechanicznymi
 • łatwy montaż – w przypadku blachodachówki modułowej albo samonośnej montaż może obywać się szybko i prosto
 • możliwość obróbki – przycinanie blachodachówki na wymiar jest łatwą procedurą
 • niskie ceny – w porównaniu z dachówkami ceramicznymi czy betonowymi blachodachówka jest bardzo przystępna cenowo

Najważniejsze wady blachodachówki:

 • wysoki hałas – wykonana z blachy stalowej blachodachówka jest dość głośna, dlatego też w budynku słychać wtedy głośno padający deszcz, grad
 • mniejsza trwałość w porównaniu z dachówką ceramiczną oraz betonową – tego typu pokrycia dachowe mogą posłużyć na dłuższy czas

Artykuł powstał we współpracy z firmą Dach Profil Warszawa.

Komentarze (01)

 • Monika

  26 lutego 2020 / 1 rok ago

  My zdecydowaliśmy się na blachodachówke z uwagi na możliwość lekkiej więźby dachowej. Która była o wiele tańsza niż więźba dla dachówki ceramicznej (która jest z reguły dość ciężka)

  Braliśmy równiez pod uwage blachę trapezową, jednak blachodachówka bardziej podoba mi się z wyglądu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.