Dachy można wykończyć różnymi rodzajami materiałów. Wśród nich prym wiedzie blachodachówka. Jakie są jej główne zalety i wady?
Obecnie blachodachówka to najbardziej popularny materiał wykończeniowy stosowany na dachy domów, a także innych budynków. To pokrycie wykonane z blachy, która pokrywana jest dodatkowymi powłokami, aby uzyskać odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Aktualnie w sprzedaży znaleźć można blachodachówkę w wielu różnych wariantach do wyboru. Czym cechuje się tego typu pokrycie? Jakie są jego najważniejsze zalety i wady? W końcu, gdzie można kupić dobrą blachodachówkę? Sprawdź teraz, gdy jesteś na etapie wyboru najlepszego materiału pokryciowego na dach!
Blachodachówka to stalowe pokrycie dachowe, które wytwarzane jest z ocynkowanych blach stalowych posiadających grubość od około 0,4 mm do nawet 1,23 mm. Podczas procesów produkcyjnych blachodachówka jest także zabezpieczana dodatkowymi powłokami organicznymi, na przykład poliestrowymi, plastizolowymi, posypkami ceramicznymi.
Pokrycie dachowe taki, jak blachodachówka, stosowane jest na dachy skośne – pochyłe, najczęściej o nachyleniu minimum 9 stopni. Materiał ten układany jest na łatach w odpowiednim rozstawie dopasowanym do wielkości modułów blachodachówki.
Blachodachówka sprzedawana może być w modułach albo w arkuszach.
Blachodachówka modułowa – posiada postać pojedynczych arkuszy blachy o wymiarach wynoszących najczęściej 700 mm szerokości oraz 1200 mm długości. Ustandaryzowane wymiary, a także niska waga arkuszy blachodachówki modułowej powodują, że jest ona łatwa w transporcie i montażu bezpośrednio na dachu. Tego typu blachodachówka dobrze sprawdza się zarówno na dachach o prostej konstrukcji, jak również tych bardziej skomplikowanych – wówczas odpad po przycięciu jest mniejszy.
Blachodachówka w arkuszach – w tym przypadku materiał ten posiada większą powierzchnię niż blachodachówka modułowa. Wymiary arkusza mogą wynosić wtedy nawet kilka metrów. Taka blachodachówka może być także wykonana na zamówienie w wymiarze dopasowanym do wymiarów budynku. Ze względu na swój gabaryty jest trudna w transporcie i montażu – konieczny jest udział kilku, a nawet kilkunastu pracowników. Tego rodzaju blachodachówka używana jest głównie na dachy jednospadowe i dwuspadowe.
Blachodachówka samonośna – specjalny typ dachówki, które posiadają wyprofilowane łaty w swojej górnej krawędzi. Montaż w przypadku tych blachodachówek odbywa się na dedykowanych profilach montażowych, zatem nie ma wtedy konieczności stosowania łat.
Aktualnie klienci posiadają do wyboru różnego rodzaju materiały pokryciowe o konkretnych zaletach i wadach. Wśród nich znajduje się też blachodachówka.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Dach Profil Warszawa.
Komentarze (01)