Bloczek Ytong – cena, zalety, koszty, budowa domu

Osoby, które planują budowę domu, mają dziś szeroki wybór technologii. Można zdecydować się na tradycyjne materiały lub coraz popularniejsze prefabrykaty, które pozwalają budować w ekspresowym tempie. Jedna z najciekawszych propozycji są bloczki Ytong wykonane z wysokiej klasy betonu komórkowego. W ostatnich latach całkowicie zyskały one dużą popularność. Jakie zalety ma Ytong, jak wyglądają koszty budowy domu z betonu komórkowego?

Wady i zalety domu z Ytong

Przede wszystkim ściany z bloczka Ytong mają świetne właściwości w zakresie izolacji termicznej, a przy tym są wytrzymałe. Jest to najcieplejszy materiał konstrukcyjny na rynku. Im większą ma gęstość tym lepsze parametry. Warto zaznaczyć, że najlżejsze odmiany betonu składają się aż w 80% z powietrza. Ważną zaletą betonu komórkowego jest także to, że przy ich pomocy można stworzyć jednowarstwowe ściany o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła. Dzięki temu budynek utrzymuje bardzo wysoki komfort cieplny nie tylko w zimie. Materiał ten, może także przyjąć nadmiar wilgoci i oddać je, gdy powietrze będzie zbyt suche.

Kolejną zaletą bloczków Ytong jest także to, że bardzo szybko muruje się z nich ściany. W całym procesie, w porównaniu z technologiami tradycyjnymi, zużywa się także o wiele mniej zaprawy, co obniża koszty całej inwestycji.

Jeśli chodzi o bloczek Ytong cena idzie w parze z dużą precyzją wykonania – producent podkreśla, że bloczki idealnie trzymają wymiary, czego nie zawsze można powiedzieć o cegłach czy pustakach.

Wady Ytong

O ile można to nazwać wadą, to pewne trudności może nam nastręczać znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej. Pracownicy powinni być przeszkoleni i mieć doświadczenia w budowie z Ytonga, co zmniejsza nam trochę pole wyboru wykonawców. Trzeba na to zwracać naprawdę uwagę ponieważ błędnie wybudowane ściany są narażone na wystąpienie różnych mostków cieplnych np. wokół otworów okiennych, drzwiowych i wzdłuż spoin bloczków.
 

Budowa domu z Ytonga – cena

Cena metra kwadratowego zbudowanego z Ytonga będzie wynosiła mniej więcej 200 do 250 zł (dane za rok 2020). W przypadku wykorzystania pustaków ceramicznych koszt budowy metra kwadratowego powinien być droższy o około 70 do 100 zł. Ytong jest więc atrakcyjnym cenowo materiałem.

Czy z Ytonga można budować każdy rodzaj budynku? 

Bloczek Ytong można wykorzystać przy budowie różnych rodzajów zabudowań. Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń. Fachowcy zgłaszają czasem wątpliwości czy można używać tego materiału do budowania ścian podziemnych i ścian nad ziemią znajdujących się na terenach podmokłych – sam producent twierdzi, że nie ma takich przeciwskazań. Ytong z powodzeniem można też łączyć z tradycyjnymi technologiami budownictwa.

Budowa domów z Ytong - co warto widzieć?

 

Budowa domów z Ytong – co warto widzieć?

Bloczki bardzo łatwo łączy się ze sobą co bezpośrednio wpływa na szybką budowę ścian (a pośrednio też koszty, ponieważ spada liczba roboczogodzin). Osoby, które będą wykonywać ściany z Ytonga pierwszy raz mogą skorzystać z oferty szkoleń, które oferuje producent. Warto dodatkowo zaopatrzyć się w specjalne, wyprofilowane, uchwyty montażowe. Znacznie ułatwiają one pracę.

Planując budowę domu czy innego obiektu, warto zdecydować się na wykorzystanie betonu Ytong. Materiał ten ma bardzo dużo zalet: ściany wznoszone z tego materiału oddychają, co sprawia, że są one wysoce odporne na rozwój pleśni i grzybów. Mają też bardzo dobrą ognioodporność.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.