Budownictwo senioralne – co powinieneś o nim wiedzieć?

Coraz częściej myślisz o emeryturze i o tym, jak dobrze zaplanować jesień swojego życia? Już wiesz, gdzie chciałbyś spędzić czas, będąc seniorem? A może wręcz przeciwnie, nie masz jeszcze tak odległych planów na przyszłość? Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji obecnie się znajdujesz, prędzej czy później będziesz musiał podjąć decyzję, dotyczącą wyboru odpowiedniego miejsca do zamieszkania. W tym artykule sprawdzisz, czy budownictwo senioralne to dobra inwestycja w przyszłość.

Deweloperzy w swoich ofertach coraz częściej uwzględniają potrzeby społeczeństwa, tworząc dedykowane osiedla dla przedstawicieli określonych grup wiekowych – singli, rodzin czy seniorów. To właśnie budownictwo senioralne – ostatnimi czasy – zyskuje coraz większą popularność. Sprawdź, dlaczego.

Senior housing, czyli idealne mieszkania dla seniora

Nie da się ukryć, że polskie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie. Według danych GUS, obecnie na 100 młodych ludzi przypada 112 seniorów, a ich liczba będzie z każdym rokiem wzrastać. Idea budownictwa senioralnego, uwzględniająca najważniejsze potrzeby osób starszych, zdaje się spełniać oczekiwania tej grupy wiekowej. Oferuje bowiem szereg udogodnień ułatwiających funkcjonowanie. Należą do nich:

  • lokalizacja z dobrą infrastrukturą (sklepiki osiedlowe, punkty handlowo-usługowe)
  • otoczenie sprzyjające rekreacji (lasy, parki, skwery, tereny zielone)
  • centra medyczne (bezpośredni dostęp do usług medycznych)
  • stosunkowo niskie czynsze
  • pomieszczenia dostosowane do potrzeb starszych i niepełnosprawnych (mieszkania na parterach lub windy, poręcze, niskie stopnie, powierzchnie antypoślizgowe)
  • wygospodarowana przestrzeń do spotkań sąsiedzkich (osiedlowe kluby)
  • odpowiedni system alarmowy, gwarantujący możliwość szybkiego wezwania służb ratunkowych

Assisted living, czyli dyskretna opieka

Budownictwo senioralne to nie tylko przystosowane do potrzeb osób starszych osiedla i mieszkania, ale również kompleksowa opieka instytucjonalna. Unikalność projektu polega na połączeniu zalet samodzielnego mieszkania (najczęściej projektowane są odrębne lokale) ze stałą, lecz dyskretną opieką wykwalifikowanego personelu (w tzw. centrum medycznym). To bardzo dobre rozwiązanie dla osób starszych. Z jednej strony zapewnia poczucie niezależności, której często brakuje seniorom w tradycyjnych zakładach opieki. Z drugiej, gwarantuje bezpieczeństwo w razie jakichkolwiek nagłych i niespodziewanych sytuacji.

Rozwiązanie na miarę przyszłości?

Budowa lokali spełniających oczekiwania ludzi starszych jest niewątpliwie najważniejszym wyzwaniem dla branży nieruchomości. Wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa będzie rosło zapotrzebowanie na mieszkania dostosowane do potrzeb osób starszych. Inwestycje dedykowane dla osób po 65 roku życia powstają już w Warszawie, Wrocławiu i wielu innych miastach. Deweloperzy coraz chętniej oferują takie rozwiązania, jednak biorąc pod uwagę statystyki, w Polsce podobnych inwestycji powstaje znacznie mniej niż na Zachodzie. Być może sytuacja ulegnie zmianie w perspektywie kilku lat, z uwagi na rosnące zainteresowanie potrzebami określonych grup społecznych.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.