Chcesz ukryć ubytek? Wypróbuj akryl szpachlowy!

Z biegiem czasu w ścianach lub na fasadach i sufitach moją pojawiać się ubytki w tynku. Wygląda to bardzo nieestetycznie, szczególnie jeśli położona została gładź. W bardzo szybki sposób można zamaskować powstałe uszkodzenie i znów cieszyć się gładką powierzchnią. Idealny do takich prac naprawczych będzie akryl szpachlowy.

Zalety akrylu szpachlowego

Niekwestionowaną zaletą tego wyrobu jest fakt, że zastyga już w ciągu 20 minut. Po tym czasie można utwardzony produkt poddać obróbce, np. zeszlifować wszelkie nierówności. Gdy powierzchnia jest już gładka, to bez problemu można ją także pomalować.

Dodatkowym atutem akrylu jest jego wytrzymałość. Nie kruszy się ani nie pęka, nawet jeśli aplikowany jest poza budynkiem. Świetnie sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, gdyż jest odporny na warunki atmosferyczne. Co więcej, doskonale przywiera do różnych materiałów, nawet tych porowatych – bez problemu wypełnimy nim ubytki w betonie, tynku gipsowym, płytach kartonowo-gipsowych czy sztukaterii.

Kiedy przyda nam się akryl szpachlowy?

Akryl będzie niezastąpionym produktem w przypadku zespolenia szczelin w ścianach czy sufitach, uszczelnieniu elementów budowlanych czy konstrukcyjnych z różnego rodzaju materiałów, maskowaniu wkrętów czy innych przedmiotów mocujących, a nawet uszczelnianiu otworów wykonanych podczas prac stolarskich.

Jak przygotować podłoże na aplikację akrylu?

W miarę możliwości należy wyrównać powierzchnię, na którą będzie aplikowany produkt. Następnie trzeba pozbyć się wszelkich zabrudzeń, taki jak kurz, rdza, smar, olej czy pozostałości farb. Ostatnim etapem jest odtłuszczenie za pomocą acetonu, etanolu czy odpowiednich detergentów.

Akryl szpachlowy pakowany jest w tuby z wygodnym aplikatorem, który pozwala precyzyjnie nakładać produkt na szczeliny i pęknięcia. Tubę należy włożyć do wyciskacza mechanicznego lub pneumatycznego. Następnie można odciąć wylot z kartusza powyżej gwintu i założyć specjalną końcówkę.

Przed wpuszczaniem akrylu do ubytku warto obkleić go najpierw taśmą malarską. Pomoże ona w dwóch kwestiach – położyć równo akryl i nie zabrudzić zbyt dużego obszaru wokół szczeliny albo pęknięć. Jeśli zdecydujemy się na użycie taśmy, musimy pamiętać, by odkleić ją od razu po obróbce produktu. Do wygładzenia nierówności wykorzystać można kostki polerskie albo papiery ścierne.

Gdzie akryl szpachlowy się nie sprawdzi?

Zarysowań czy pęknięć nie wypełni się akrylem na powierzchniach bitumicznych, metalowych (miedzianych) czy naturalnym kauczuku. Nie powinno się go aplikować pod wodą, gdyż może zmienić swoją strukturę. Niewskazane jest również używanie akrylu szpachlowego w terrariach, akwariach czy urządzeniach bądź pomieszczeniach, gdzie może dojść do kontaktów z żywnością albo lekami. Bardzo ważne jest to, by pamiętać, że ten produkt nie został przebadany pod kątem zastosowań medycznych.

Praca z akrylem jest naprawdę prosta i pozwoli naprawić wiele rzeczy w domu, jak i poza nim. Wszelkie pęknięcia, zarysowania czy szczeliny można szybko zamaskować, odmalować i zapomnieć o jakichkolwiek defektach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.