Co jest potrzebne do mycia elewacji?

Zabrudzona elewacja, ze względu na słaby dostęp do niektórych jej fragmentów, może być problematyczna w czyszczeniu. Największe trudności są notowane w przypadku kilkukondygnacyjnych budynków, w których mycie ścian zewnętrznych stanowi nie lada wyzwanie. W większości przypadków do mycia elewacji będą nam potrzebne specjalistyczne narzędzia, które pomogą nam w sprawniejszym uporaniu się z tym niewdzięcznym problemem. Na czym się skupić, jeśli chcemy przeprowadzić skuteczne czyszczenie elewacji budynku?

Czyszczenie elewacji – czy możemy sami się za to zabrać?

Jeśli posiadamy niewielki budynek użytkowy, składzik gospodarczy czy garaż z pewnością jesteśmy w stanie wyczyścić różne rodzaje elewacji za pomocą własnych rąk. Do sprawnego przeprowadzenia procesu czyszczenia przydadzą nam się podstawowe narzędzia, takie jak drabina, szczotka, ścierki i detergenty. Te ostatnie muszą być dopasowane do materiału, z którego skonstruowana jest powłoka zewnętrzna. Szklane czy kafelkowe elewacje mogą zostać porysowane w przypadku użycia niewłaściwych narzędzi czyszczących.

Niektóre detergenty mogą działać niekorzystnie na delikatne powierzchnie, dlatego zawsze powinniśmy je dobierać z głową. Uniwersalnym sposobem na czyszczenie elewacji jest skorzystanie z myjki parowej. Dzięki niej bezpiecznie i skutecznie pozbędziemy się plam, zabrudzeń i drobnoustrojów. Jest to najmniej inwazyjny sposób na doprowadzenie do ładu ścian budynku. Jeśli chodzi o podstawowe, cykliczne czyszczenie, za pomocą myjki czy “karchera” jesteśmy w stanie przeprowadzić je w pojedynkę. Problem narasta, gdy ściany naszej elewacji zostały zdewastowane graffiti czy pobrudzone np. olejem silnikowym.

Specjalistyczna pomoc strzałem w dziesiątkę

W takich kryzysowych momentach możemy być bezradni. Stosowanie niektórych preparatów może rozmazywać tłuste plamy na ścianach budynku, przez co efekt czyszczenia będzie mizerny. Nawet jeśli zdecydujemy się samodzielnie dokonać czyszczenia, będziemy musieli posiadać szereg dodatkowych akcesoriów – strój do czyszczenia, rękawice, kask ochronny czy folie zabezpieczające. Koszty związane z samodzielnym podjęciem się prac mogą być rozczarowujące. Takie okoliczności sprawiają, iż znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zlecenie prac porządkowych zewnętrznej firmie.

Czyszczenie elewacji przez profesjonalną ekipę nie będzie zawężać się jedynie do tradycyjnego mycia ścian, ale może polegać także na czyszczeniu konstrukcji stalowych, usuwaniu oleju, farby, bazgrołów czy myciu dachu. Zabezpieczenie antykorozyjne i konserwujące przyda się w celu ochrony budynku przed ciągłym gromadzeniem się brudu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy ECO PARA z Poznania.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.