Co musisz wiedzieć o napędach bram automatycznych?

Automatyka bram to dziedzina, która w ogólnie pojmowanej automatyce rozwija się szczególnie. Wynika to z tego, że coraz więcej producentów ma do zaoferowania wysokiej jakości napędy i sterowniki do bram garażowych: przesuwnych, rolowanych, przemysłowych i segmentowych. Najważniejsze walory bram automatycznych? Bezpieczeństwo wraz z komfortem użytkowania, estetyka i funkcjonalność. Ponadto, do wielu rodzajów bram stale dodawane są akcesoria dodatkowe. Najważniejszym zaś elementem każdej bramy jest napęd.

Rola napędu do bramy

Każdy napęd do bramy odpowiada za sprawne i bezpieczne otwieranie bramy. Dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie napędu. To daje pewność, że brama zadziała bez zarzutu. Każdy napęd zawsze dobierany jest do rozmiarów bramy oraz do preferencji jakie są ważne dla użytkownika w związku z codziennym użytkowaniem bramy. Zakłada się, że do bram mniejszych, do 2,5 metra szerokości używa się napędów o mocy 600 N, a do bram dużych, o około 5 metrów szerokości wykorzystuje się napędy mające moc 1000 N albo nawet 1200 N. O tym, by napęd działał dobrze decydują jego siłowniki, a ich zaawansowane parametry techniczne wraz z dodatkowymi akcesoriami dołączonymi do każdej bramy sprawiają, że przez wiele lat można cieszyć się bezawaryjnym korzystaniem z bramy. Napęd powinien być zawsze przystosowany do rozmiaru, ciężaru, częstotliwości oraz szybkości otwierania bramy. Należy też zwracać uwagę na to, czy fazy uruchamiania i wyhamowania są regulowane indywidualnie do konkretnej bramy. Tak naprawdę, do każdego napędu można dołączyć innowacyjny mechanizm, pozwalający na zatrzymanie bramy wtedy, gdy napotka ona jakąś przeszkodę. Coraz częściej użytkownicy bram decydują się także na montaż bezprzewodowych fotokomórek. W trakcie wyboru konkretnego napędu należy zwracać uwagę także na typ bramy. Inaczej w końcu będzie wyglądać montaż bramy przemysłowej, a jeszcze inaczej bramy na posesji prywatnej. Dlatego właśnie dobrze jest korzystać z pomocy wykwalifikowanych monterów. Dlaczego tak ważny jest typ bramy? Na przykład, w przypadku bram skrzydłowych trzeba skierować uwagę na takie parametry jak: długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła wymagany kąt otwarcia bramy oraz intensywność użytkowania bramy. W bramach przemysłowych najważniejsze jest zaś zwrócenie uwagi na ciężar skrzydła. Jak więc widać, do każdej bramy dobierane są takie parametry dzięki jakim można być pewnym, że zadziała ona bez zarzutu. O ile zajmują się tym profesjonalni monterzy to jest gwarancja, że wszystko zostanie zrobione bardzo dobrze. Zamontowanie zautomatyzowanej bramy oznacza kilkanaście lat jej bezawaryjnego użytkowania. Nie będzie mowy o awarii. Dlatego warto znać podstawy odnoszące się do automatyki bram, ponieważ dzięki temu nie ma wątpliwości, że wszystko wybierze się jak najlepiej.

Co zalicza się do podstawowych elementów napędu?

Jak już wspomniano, najważniejszy w każdej bramie jest napęd. Zwykle napędy ułożone w specjalnych zestawach, w jakich znajdują się: siłowniki, centrala sterująca, fotokomórki, listwy optyczne, czy piloty. Konkretny napęd odpowiada za poruszanie skrzydłami bramy,  a jego praca uzależniona jest od tego, jak działa centrala. Warto zaopatrzyć się także w fotokomórki zapobiegające nieplanowanemu zamknięciu się bramy. Nie ma wobec tego ryzyka, że brama niepostrzeżenie zamknie się i uszkodzi pojazd lub narazi na ryzyko osobę przechodzącą. Każdą bramą da się sterować zdalnie za pomocą pilota lub przy użyciu innych gadżetów. W centrali umieszczone są odbiorniki radiowe, odpowiadające za dobranie optymalnych częstotliwości na których to pilot współpracuje z napędem. Użyte w napędach kodowanie zmienne zapobiega możliwości powtórzenia kodu. Wszystkie parametry, jakie można zakodować w centrali sterującej to między innymi: regulacja siły napędu, określenie czasu automatycznego zamykania za pojazdem, czy zakres spowolnienia na początku i na końcu ruchu. Należy też ustalić warianty trybu pracy bramy i wskazać, kiedy skrzydło bramy ma się zatrzymać. Wszystkie innowacje sprawiają, że użytkownicy z chęcią zastosują napędy do bram od wiodących na rynku producentów. Aktualnie można rozszerzać zakres funkcji automatyki, co jeszcze bardziej zachęca do kupowania bram automatycznych. Wystarczy w centrali zamontować dodatkowe moduły. Bramę można też zintegrować z innymi instalacjami domowymi, jeśli dom jest nowocześnie zaprojektowany. Podstawą zaś jest to, aby automat był dobrany do bramy. Dostępne na rynku siłowniki odpowiadają za bezawaryjną pracę bramy. Wynika to z ich projektu. Jeszcze przed zakupem konkretnego modelu można dokładnie zaznajomić się z tym, co ma do zaoferowania producent. Wówczas nie będzie ryzyka, że popełni się jakikolwiek błąd. Szczegółowo opisane parametry pozwalają na dobre wysuwanie wniosków odnośnie tego, jak ma wyglądać skompletowany napęd, jak i cały zestaw automatyki. A w razie wątpliwości zawsze o wszystko można zapytać montera.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.