Czy pergola na balkonie to dobre rozwiązanie w bloku?

Czy możliwe jest zadaszenie balkonu w oryginalny sposób, aby stał się on prawdziwą wizytówką mieszkania? Oczywiście. Rozwiązaniem jest pergola, która stanowi doskonałe zabezpieczenie przed zbytnim nasłonecznieniem. Zazwyczaj kojarzone z ogródkami restauracyjnymi, doskonale się sprawdzają również na mniejszych przestrzeniach, takich jak balkon. W słonecznie letnie dni zapewniają przyjemny cień, w chłodniejsze dni chroni przed deszczem i wiatrem. Odznaczają się w pełni zautomatyzowanym systemem sterowania, który gwarantuje bardzo łatwą regulację ustawienia. Świetnie podkreślają nowoczesny design, łatwo je dopasować do każdego wystroju.

Pergola – design i funkcjonalność

Stabilność i trwałość pergoli to zasługa ich niezwykle mocnej konstrukcji, która jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, odpornych na działanie czynników atmosferycznych, a także na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Konstrukcja składa się aluminiowych ekstrudowanych profili i obrotowych lameli dachowych. Przed opadami chronią poziomo ułożone lamele na szkielecie, a sterowanie ilością światła gwarantuje możliwość ich uchylenia pod wybranym kątem. Pergole są ponadto wyposażone w system rynien, który odpowiada za odprowadzenie wody zalegającej na powierzchni osłony, dzięki czemu nie jest ona zbytnio przeciążona i narażona na stałe działanie wilgoci.

Innowacyjne rozwiązania przesłony

Pergole są sterowane automatycznie, co sprawia że jest to innowacyjne rozwiązanie i doskonały pomysł na zadaszenie nawet największych powierzchni. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą pilota, można nim ustawiać lamele w wybranej pozycji, a także zamykać lub otwierać zadaszenie i sterować wbudowanym oświetleniem lub systemem audio. Takie udogodnienia pozwalają w łatwy sposób dostosowywać zadaszenie i ilość wpadającego światła do naszych potrzeb, a specjalna aplikacja na smartfon lub tablet zapewnia sterowanie urządzeniem nawet spoza domu.

Niuanse montażu pergoli w budynku wielorodzinnym

Dzięki możliwościom, jakie daje montaż grupowy, pergole idealnie sprawdzają się na dużych powierzchniach. Ze względu na swoją uniwersalność dość dobrze wyglądają też na mniejszych balkonowych powierzchniach, chociaż ze względu na swoją rozbudowaną konstrukcję zabierają jednak sporo wolnej przestrzeni, powodując uczucie przytłoczenia. Jeśli jednak decydujemy się na montaż pergoli na balkonie w bloku, musimy zdobyć pozwolenie wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej na prace montażowe, wymagające ingerencji w elewację budynku. W przypadku niezgłoszenia takiego zamiaru i podjęcia montażu bez stosownej zgody, mogą grozić dotkliwe konsekwencje w postaci kary finansowej. Jeśli zatem szukasz ponadczasowego rozwiązania o wielofunkcyjnych udogodnieniach, warto zdecydować się na pergolę. Pamiętaj jednak, że w przypadku montażu w budynku wielorodzinnym, do przeprowadzenia montażu konieczna będzie zgoda jednostki zarządzającej budynkiem. Jako właściciel lokalu i przynależnego do niego balkonu, nie jesteś jednocześnie właścicielem całego budynku i ponosisz odpowiedzialność za wszelkie naruszenia jego elewacji. Wszystkie czynności remontowe oraz montażowe na balkonie wymagają pozwoleń prawnych i budowlanych, a także – o czym już wspominaliśmy – stosownej zgody Zarządcy budynku.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.