Czym kierować się przy zakupie mieszkania?

Każdy wchodzący w dorosłość człowiek, marzy o posiadaniu miejsca na wyłączność i kupieniu tzw. własnego “M”. Decyzja, która w większości przypadków kończy się zasięgnięciem kredytu na sfinansowanie mieszkania jest, więc jedną z najważniejszych w życiu i przede wszystkim jest wiążąca na kilkanaście, czy kilkadziesiąt następnych lat.

Przymierzając się do kupna nieruchomości i przyglądając się dostępnym opcjom, warto kierować się pewnymi kryteriami, które ułatwią dokonanie właściwego wyboru.

Lokalizacja i otoczenie nieruchomości

Jedną z kluczowych kwestii jest lokalizacja. Warto jeszcze przed rozglądaniem się za mieszkaniem podjąć wstępną decyzję, gdzie chcielibyśmy mieszkać. Coraz więcej ludzi decydują się na wyprowadzkę z miasta, do miejscowości zlokalizowanych nieopodal, czy nawet na wieś, kierując się potrzebą zaznania spokojniejszego trybu życia. Mieszkanie budowane poza miastem będzie również zazwyczaj dużo tańsze niż jego odpowiednik w centrum miasta. Wyprowadzając się, więc za miasto trzeba wziąć pod uwagę takie rzeczy jak m.in. dostępność komunikacji miejskiej, czas dojazdu do pracy, dostępność sklepów, przedszkoli, czy szkół (jeśli planujemy wkrótce założyć rodzinę). Dla osób, które cenią sobie spokojne otoczenie, ważne zaś będzie, czy w pobliżu znajdują się parki, lasy, jeziora. Powinno być to miejsce, w którym chcemy mieszkać i będziemy czuć się dobrze.

Metraż mieszkania

Kolejne istotne kryterium to metraż wybieranej nieruchomości, gdyż wielkość naszego mieszkania będzie wpływać bezpośrednio na naszą wygodę i codzienny komfort. Mając rodzinę lub planując ją założyć, najlepiej przymierzyć się do kupna większego lokalu mieszkalnego, wyposażonego w co najmniej salon, sypialnię oraz pokój dla dziecka. Osoby samotne lub pary, które nie planują założenia rodziny, mogą zdecydować się na nieco mniejsze mieszkanie np. kawalerkę, czy 2-pokojowe mieszkanie. Oczywiście ilość pomieszczeń w mieszkaniu nie jest najważniejsza, gdyż trzeba wziąć pod uwagę ogólny metraż mieszkania i metraż każdego z pomieszczeń. Często bywa, że metraż porównywanych mieszkań jest podobny, lecz różnią się one ilością pomieszczeń. Mieszkanie 3-pokojowe z przykładowym metrażem 72m2 będzie bardziej przestronne, niż lokal o tym samym metrażu, lecz czteroma pokojami. Małe pomieszczenia mogą być również trudniejsze w wykończeniu i umeblowaniu. Ogromnym atutem w dzisiejszych czasach jest posiadanie własnego ogrodu – wtedy zaś warto rozglądać się za mieszkaniami w budynku szeregowym, czy w bloku na parterze.

Rynek pierwotny, czy wtórny?

Jest to często dylemat osób, które marzą o zakupie domu. Zdecydować się na całkowicie nowe, świeżo wybudowane przez dewelopera mieszkanie, czy kupić mieszkanie z rynku wtórnego od jego aktualnego właściciela? Należy pamiętać, że lokale mieszkalne z rynku pierwotnego często sprzedawane są jeszcze przed ich wybudowaniem, co zniechęca niektóre osoby do kupna. Niektóre osoby zwyczajnie nie są zachwycone faktem, iż nie mogą zobaczyć efektu finalnego i móc osobiście ocenić kształt mieszkania. Oczywiście zdarzają się takie, które zostały już przez dewelopera wybudowane i oczekują na chętnych, można, więc postarać się właśnie takie wyszukać. Mieszkanie z rynku wtórnego o wiele łatwiej obejrzeć. Jest ono sprzedawane przez właściciela w określonym stanie, często nawet z pełnym umeblowaniem. Trzeba, więc ocenić jego stan i zastanowić się, czy jest ono gotowe do wprowadzenia się, czy może potrzebuje ono remontu. Niekiedy chętni do nabycia własnego “M” wolą zdecydować się na wykończone już mieszkanie (nawet jeśli wymaga lekkiego remontu), niżeli kupować nowe mieszkanie z gołymi ścianami i wydawać kilkadziesiąt tysięcy na samodzielne wykończenie, które nie oszukujmy się, również zazwyczaj trochę trwa.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.