Czym są łożyska oporowe?

Czym są łożyska oporowe? Gdzie znajdą zastosowanie? Czy warto w nie inwestować? Aby w pełni odpowiedzieć na ostatnie pytanie, należy przeanalizować podstawowe informacje na temat łożysk oporowych ogólnie. Zatem zapraszamy do lektury!

  1. Co to jest łożysko oporowe?
  2. Gdzie znajdą zastosowanie łożyska oporowe?

Łożyska toczne to grupa łożysk skupiająca komponenty w wielu wariantach. Najpopularniejszy podział wyróżnia łożyska według kształtów elementów tocznych. Nierzadko jednak klienci kierują się innym rozróżnieniem, biorącym pod uwagę kierunek sił. I tym sposobem na rynku znajdziesz łożyska poprzeczne (promieniowe), wzdłużne (osiowe) oraz poprzeczno-wzdłużne (skośne). W której grupie mieszą się łożyska oporowe?

Co to jest łożysko oporowe?

Zanim wyjaśnimy, czym są łożyska oporowe, warto wyróżnić, z jakimi siłami komponenty mają do czynienia podczas pracy. Na mechanizmy działają dwie siły – siła poprzeczna i wzdłużna. Ważna jest informacja na temat tego, pod jakim kątem działa całkowita siła względem prostopadłej osi do osi łożyska. Kąt ten nazywany jest kątem alfa.

Okazuje się, że łożysko oporowe to nic innego, jak łożysko wzdłużne, czyli takie, które ma zdolność przenoszenia sił osiowych. Z tym że standardowe łożyska wzdłużne przenoszą siły wzdłużne 45 stopni < alfa < 90 stopni, podczas gdy przy ściśle osiowych – czyli oporowych – kąt alfa wynosi równo 90 stopni. Wspomniane siły osiowe działają na łożysko wzdłuż jego osi obrotu.

Z reguły w takiej sytuacji nie występują żadne siły poprzeczne. A jeśli już jakaś się pojawi, to zawsze jest mniejsza od siły wzdłużnej. Obciążenie tego rodzaju występuje – na przykład – w krzesłach obrotowych.

Analogicznie łożyska poprzeczne to rozwiązanie, które przenosi siły promieniowe. W teorii raczej nie działają na niego żadne siły wzdłużne. Kąt alfa w tego rodzaju mechanizmach wynosi 0 stopni. Modele skośne zaś, to rozwiązania poprzeczno-wzdłużne, które przenoszą siłę osiową i promieniową. Przy czym ta druga siła może być równa, częściej jest jednak większa.

Gdzie znajdą zastosowanie łożyska oporowe?

Z łożysk wzdłużnych najpopularniejszym rozwiązaniem są łożyska kulkowe jednokierunkowei dwukierunkowe. Niekiedy w asortymencie popularnych marek możesz znaleźć także modele baryłkowe i igiełkowe we wzdłużnym wariancie.

Łożysko kulkowe oporowe – jednokierunkowe

Modele oporowe jednokierunkowe przenoszą siły osiowe tylko w jednym kierunku. Komponenty zbudowane są z dwóch pierścieni – jeden z nich jest elementem ruchomym, drugi nieruchomym. W żadnym przypadku łożyska kulkowe oporowe jednokierunkowe nie mogą pracować tam, gdzie występuje obciążenie poprzeczne.

Łożysko kulkowe oporowe – dwukierunkowe

Podobnie jak modele jednokierunkowe łożysko oporowe kulkowe dwukierunkowe składa się z pierścieni ruchomych (jeden) i nieruchomych (dwa). Ponadto zwykle komponenty tego rodzaju mają jeszcze po dwa koszyki z elementami tocznymi. Ze względu na swoją budowę często określa się je mianem łożysk złożonych. Łożyska oporowe dwukierunkowe przenoszą siły osiowe w dwóch kierunkach.

Z reguły łożysko oporowe stosuje się przy wałach o mniejszych średnicach. Szczególnie w aplikacjach, w których komponenty muszą mieć zdolność do osiągania wysokich prędkości obrotowych. Zatem doskonale sprawdzą się w wielu maszynach pracujących w branży rolniczej czy maszynowej.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.