Czym w zasadzie jest kompostownik?

Nie wiesz co zrobić z przekwitłymi kwiatami, skoszoną trawą lub resztkami jedzenia? Załóż kompostownik ogrodowy! To doskonałe rozwiązanie na wykorzystanie odpadów, celem stworzenia ekologicznego i wysoko mineralnego nawozu. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest kompostownik oraz jakie jest jego główne zastosowanie.

Kompostownik i kompost – co to takiego?

Kompostownik to nic innego, jak specjalny pojemnik, w którym następuje proces rozkładu (kompostowanie) odpadów biodegradowalnych, w wyniku czego przetworzone one zostają w kompost. Jak łatwo można się domyślić, kompost jest w pełni naturalnym nawozem organicznym, który nie tylko użyźnia glebę, ale też pozytywnie wpływa na wzrost i rozwój roślin ogrodowych.  Co ważne, kompost nazywany przez ogrodników “czarnym złotem” jest nawozem bezpiecznym zarówno dla roślin jak i zwierząt.

Co można kompostować?

Warto wiedzieć o tym, że to właśnie od rodzaju materiałów wrzucanych do kompostownika zależeć będzie skład chemiczny uzyskanego nawozu. Szczególnie istotna jest zawartość składników wpływających na żyzność oraz kwasowość gleby takich jak azot, fosfor, potas oraz wapń.  W kompostowniku można umieszczać między innymi:
– resztki oraz obierki warzyw i owoców,
– skorupki jaj,
– torebki herbaty i fusy kawy,
– odpadki kuchenne,
– ścinki skoszonej trawy,
– ścięte gałęzie krzewów,
– chwasty,
– przekwitłe, uschłe rośliny,
– opadłe liście, z wyjątkiem liści dębu, orzecha oraz olchy,
– trociny,
– starą ziemię z doniczek,
– muł z oczka wodnego,
– drzewny popiół z kominka.

Chcąc przyspieszyć proces rozkładu materiałów, warto wcześniej rozdrobnić je przy pomocy ostrego szpadla lub nożyc ogrodowych.

Do składników, których ze względu na szkodliwość nie należy kompostować, zalicza się:
– mięso i ryby,
– gazety i czasopisma,
– materiały takie jak szkło, metal i plastik,
– skórki po cytrusach,
– nasiona i pestki roślin,
– chore i porażone rośliny.

Jaki kompostownik wybrać?

Jeżeli chodzi o kompostowniki, to wyróżniamy ich trzy główne rodzaje: otwarte, zamknięte, rotacyjne. Obecnie największym uznaniem wśród pasjonatów ogrodnictwa cieszą się kompostowniki zamknięte, cechujące się niebywałą wygodą użytkowania. Warto zwrócić uwagę na kompostowniki marki Botanic, dzięki swojej oryginalnej i wytrzymałej konstrukcji pozwalają na szybkie i bezproblemowe wydobycie spodniej warstwy nawozu organicznego, bez konieczności rozkładania całego pojemnika. Kompostownik Botanic ze względu na swoje kompaktowe wymiary doskonale sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na działce.

5/5 - (3 votes)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.