Czym właściwie jest styropian i jakie są jego zastosowania?

Styropian to materiał bardzo chętnie wykorzystywany w branży budowlanej. Dzięki licznym zaletom i możliwościom jakie daje, jego powszechność jest coraz większa, ale zacznijmy może od jego definicji.

Czym właściwie jest styropian? Jest to spieniony polistyren, który w 98 procent składa się z powietrza. Jest produktem bezpiecznym dla środowiska. Stosowany jest do takich zadań jak termoizolacja ścian zewnętrznych budynków, ale także fundamentów, dachów czy podłóg. Jego liczne zalety, takie jak wielofunkcyjność, łatwość obróbki, montażu, a także transportu sprawiają, że zainteresowanie tym produktem jest naprawdę spore. Styropian występuje w kolorze białym oraz grafitowym. Dużym plusem jest również jego niska cena.

Styropian jest tworzywem przyjaznym środowisku, a także bezpiecznym dla życia i zdrowia człowieka. Nie uczula i nie pyli. Nie powoduje również podrażnień czy oparzeń na skórze ani innych niekorzystnych dla człowieka skutków, a więc podczas pracy nie jest wymagany specjalny strój zabezpieczający przed jego szkodliwym działaniem.

W zależności od funkcji, które ma spełniać styropian, wybieramy taki o odpowiednich właściwościach. Styropian fasadowy charakteryzuje się różnymi parametrami. Najważniejszym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepsza termoizolacja budynku i tym lepszą jakość ma styropian fasadowy. Styropian elewacyjny w kolorze szarym jest coraz częściej wybieranym wariantem. Dzieje się tak dlatego, że jego właściwości termoizolacyjne są aż o 1/3 lepsze niż w przypadku zastosowania takich samych płyt w kolorze białym o takiej samej grubości. Dzięki lepszej izolacji zapewnia mniejsze zużycie energii cieplnej, a to z kolei generuje oszczędności. Nie pochłania wilgoci oraz minimalizuje ryzyko awarii i uszkodzeń elewacji, a więc warto wybrać styropian elewacyjny właśnie w wersji szarej.

Styropian wykorzystuje się również między innymi w ocieplaniu dachu, izolacji stropu nad nieogrzewanym garażem lub piwnicą czy izolacji podłogi na gruncie. Jeżeli zastanawiasz się, bądź nie do końca wiesz jakiego styropianu użyć podczas prac remontowych firma rajbud.biz ułatwi to zadanie. Dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu pracowników uzyskasz nie tylko niezbędne materiały, ale również podpowiedzi jakich produktów najlepiej użyć. W hurtowni znajdziesz nie tylko wspomniany wcześniej styropian, ale wszystkie niezbędne podczas przeprowadzania dużych, ale też tych mniejszych remontów materiały budowlane.

Podczas budowania, remontowania domu czy innych budynków warto postawić na sprawdzone i solidne produkty. Jest to inwestycja na lata, a więc lepiej zaznajomić się z tematem lub skorzystać z profesjonalnej pomocy np. z hurtowni budowlanej rajbud.biz, która zaopatrzy w potrzebne produkty i doradzi na każdym etapie prac.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.