Dlaczego rekuperacja ma porównywalny potencjał do OZE?

Innowacyjność w budownictwie oraz w branży instalacyjnej bardzo często jest utożsamiana z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Nie jest to twierdzenie bezpodstawne ponieważ, alternatywne źródła energii niosą ze sobą szereg korzyści. Mowa tu przede wszystkim o pozytywnym wpływie na środowisko. Obecnie jest to bardzo ważne, ponieważ jakość powietrza i ogólna kondycja środowiska coraz bardziej podupadają. Lekiem na to mogą być właśnie odnawialne źródła energii.

Decydując się na montaż odnawialnego źródła ciepła zyskuje nie tylko środowisko ale również nasze finanse. Większość urządzeń opartych na energetyce alternatywnej daje możliwość generowania sporych oszczędności. Taką opcje daję zarówno fotowoltaika jak i pompy ciepła czy też kotły 5 klasy zasilane pelletem (biomasą). Nieodzowną częścią nowoczesnego domu wyposażonego w odnawialne źródła energii jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Potencjał rekuperacji można śmiało porównać z alternatywną energetyką. Zarówno w aspekcie ekologicznym jak i ekonomicznym, zastosowanie systemu rekuperacji (np. Defro) w domu mieszkalnym, niesie porównywalne efekty. Co więcej, wpływa korzystnie na zdrowie domowników. Co to jest rekuperacja i dlaczego jest systemem, który już niedługo będzie standardem w powstających domach? Dlaczego warto ją łączyć z odnawialnymi źródłami energii? Na te pytania najlepiej odpowie poniższa, krótka charakterystyka wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Projekt rekuperacji – korzyści ekonomiczne

To w jaki sposób oszczędzamy korzystając np. z instalacji fotowoltaicznej jest wszystkim dobrze znane i zrozumiałe. W jaki sposób się to odbywa w przypadku rekuperacji? Straty ciepła spowodowane cyrkulacją powietrza w wentylacji grawitacyjnej mogą sięgać nawet 70%. Wiąże się to z koniecznością mocniejszej eksploatacji źródła ciepła oraz spalania większej ilości paliwa. Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zredukujemy te straty do minimum, zwiększając efektywność energetyczną budynku. Oczywiście wpłynie to wymiernie na zapotrzebowanie energetyczne budynku i w konsekwencje na koszty ogrzewania.

Korzyści ekologiczne

Z ograniczenia strat ciepła w budynku wynikają także korzyści ekologiczne. Mniej spalonego paliwa czy też mniejsza ilość zużytej energii elektrycznej to dobry znak nie tylko dla naszego portfela ale również dla środowiska. Każde źródło ciepła charakteryzuje określona emisyjność szkodliwych związków chemicznych i dwutlenku węgla. Ograniczając eksploatację danego urządzenia grzewczego, redukujemy także emisję niepożądanych substancji do atmosfery.

Decydując się na odnawialne źródła energii dbamy o swoje zdrowie w pośredni sposób – zmniejszając zanieczyszczenie powietrza. Dzięki rekuperacji, również zadbamy o jakość powietrza, lecz w nieco innej skali. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to gwarancja czystego powietrza w Twoim domu. Filtry, w które wyposażony jest rekuperator, efektywnie zatrzymują drobnoustroje, pyły i bakterie. Dużą różnicę w codziennym funkcjonowaniu odczują z pewnością alergicy i osoby mające problemy z układem oddechowym. Z pomocą rekuperacji, w domu (nowoczesne rozwiązania Defro Air) łatwiej także regulować wilgotność i temperaturę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.