Dlaczego warto korzystać z paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika to obecnie jedno z najbardziej promowanych rozwiązań w zakresie produkcji energii. Ma ono bardzo wiele zalet, natomiast wiele osób zniechęcają do tego rozwiązania wysokie koszty początkowe inwestycji. Te jednak da się zredukować dzięki wielu atrakcyjnym dotacjom.

  1. Dlaczego warto stosować fotowoltaikę?
  2. Czy instalacja fotowoltaiki się opłaca?
  3. Koszty fotowoltaiki
  4. Dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne

Dlaczego warto stosować fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną ze słońca. Pozyskaną w ten sposób energię można więc wykorzystać w różny sposób. W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, które służą do wytwarzania energii cieplnej ze słońca, fotowoltaika ma znacznie szersze zastosowanie. Uzyskaną za pomocą paneli fotowoltaicznych energię można wykorzystać na przykład do ogrzewania wody. W tym celu wystarczy fotowoltaika bez przetwornicy na napięcie sieciowe. W takim przypadku instalacja jest połączona bezpośrednio z grzałką w zasobniku na wodę. Takie rozwiązanie pozwala wprowadzić wymierne oszczędności w codziennym funkcjonowaniu domu, gospodarstwa rolnego czy firmy.

Czy instalacja fotowoltaiki się opłaca?

Dofinansowanie na fotowoltaikę skłania coraz większą grupę inwestorów do budowy takiej instalacji. Podstawowa instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować nawet 950 kWh w ciągu roku (mowa o instalacji o mocy 1kWp). Oczywiście im większa instalacja, tym produkcja energii będzie odpowiednio większa. Takie rozwiązanie daje pełną niezależność osoby fizycznej lub firmy od rosnących cen energii. W wielu przypadkach panele pozwalają na całkowite pokrycie własnego zapotrzebowania na energię elektryczną. W przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych mogą one stać się także źródłem dodatkowych zysków. Wszystko dzięki przyjaznej prosumentowi ustawie o OZE.

Fotowoltaika to rozwiązanie dla indywidualnych odbiorców, firm, a także rolników. To sposób na niezawodny i bezpieczny pobór energii. Co ważne, rozwiązanie to jest przyjazne dla środowiska naturalnego, bowiem praca fotowoltaiki nie generuje hałasu, nie produkuje zanieczyszczeń. Rozwiązanie to sprawdzi się, jeśli chcesz uniezależnić się od dostawcy energii, przejść na samowystarczalność energetyczną firmy lub gospodarstwa rolnego albo czerpać dodatkowe zyski ze sprzedaży zielonej energii.

Koszty fotowoltaiki

Założenie średniej wielkości instalacji fotowoltaicznej (5-6 kW) to koszt około 25 000 – 30 000 zł. Dla wielu osób tego typu koszty początkowe, mimo świadomości późniejszych zysków, są barierą niemożliwą do pokonania z powodów finansowych. W przypadku firm, gdzie często potrzebna jest instalacja o większej mocy, sprawa wygląda podobnie. Fotowoltaika przez wszystkich uznawana jest za rozwiązanie opłacalne, ekologiczne i przyszłościowe, natomiast nie wszystkich stać na to, by w tym momencie takie rozwiązanie wdrożyć. Z myślą o osobach prywatnych, jak i firmach, dla których blokadą przed wdrożeniem tego rozwiązania są jedynie wysokie koszty początkowe, powstały programy dotacji.

Dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne

Aby zachęcić firmy i właścicieli domów jednorodzinnych do montażu fotowoltaiki, na szczeblu lokalnym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim i unijnym powstały programy, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie na znaczną część inwestycji. Przykładowo, w Warszawie można skorzystać z kilku rodzajów dotacji przeznaczonych zarówno dla osób fizycznych, jak i firm:

  • dotacje lokalne, miejskie do budowy instalacji fotowoltaicznej (dla osób prywatnych i firm( w Warszawie pozwalają uzyskać wsparcie na poziomie około 40% wartości inwestycji. Wnioski o taką pomoc można składać od września 2020 do marca 2021.
  • dotacje wojewódzkie – w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie uruchomiony został program zakładający dofinansowanie dla mikroinstalacji (czyli inwestycji osób fizycznych; w ramach tego dofinansowania można uzyskać wsparcie na poziomie 40% wartości inwestycji; wnioski do WFOŚiGW składa się z reguły w pierwszym kwartale roku.
  • na poziomie ogólnopolskim osoby fizyczne mogą korzystać z programu “Mój prąd” na budowę mikroinstalacji; dofinansowanie obejmuje kwotę 5 000 zł.
  • inwestycję w fotowoltaikę można odliczyć od podatku, co z reguły oznacza oszczędność kolejnych kilku tysięcy złotych.

Oczywiście wymienione programy działają nie tylko w Warszawie i województwie mazowieckim. Lokalne programy wsparcia fotowoltaiki mają jednak indywidualne zasady w każdym z województw czy miast oferujących takie wsparcie. Programy mogą różnić się zasadami aplikacji, wysokością przyznawanych środków. Warto skorzystać więc z wiedzy specjalistów np. z Inovativ.pl, którzy pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania. Dofinansowanie pozwala znacznie obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej, co sprawia, że montaż systemu paneli staje się jeszcze bardziej opłacalny. Do takiej inwestycji warto się jednak dobrze przygotować i zaplanować ją z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Koszty można wtedy znacząco obniżyć, a dzięki temu zwrot z inwestycji będzie jeszcze większy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.