Dopasuj światło do wnętrza, a nie odwrotnie!

Dobierając lampy do domowych wnętrz, musimy mieć już przygotowaną aranżację, nie odwrotnie. Jeśli damy się zwieść urokowi świetlistych błyskotek widniejących za sklepowymi witrynami, po powrocie do domu może się okazać, że wcale nie wyglądają tak okazale, są zbyt duże bądź zbyt małe. Najpierw przemyślmy, w jaki sposób chcemy zaaranżować dane pomieszczenie, a także, jakie funkcje będzie ono spełniało. Dzięki temu uzyskamy finalny efekt, który będzie zadowalał każdego dnia.

Oświetlenie w przestronnych pomieszczeniach

W dużych pokojach można pozwolić sobie na znacznie więcej niż na małym metrażu. Nie oznacza to jednak, że obszerny salon czy sypialnia połączona z garderobą, nie potrzebują przemyślanego sposobu oświetlenia. Nie ma znaczenia, jakiej wielkości czy kształtów są nasze wnętrza. W każdym z nich chcemy się komfortowo poruszać, świetnie czuć i mieć wrażenie, że wokół roztacza się przyjazna atmosfera.

Salon to idealne miejsce do powieszenia wymarzonego żyrandola. Z powodzeniem może to być ten, który mieni się mnóstwem kryształków. Tak oświetlone wnętrza stają się jeszcze jaśniejsze, ponieważ światło odbija się od szklanych elementów i dociera do tych zakamarków, w których nie jest w stanie pojawić się wiązka świetlna pochodząca z lamp o innych konstrukcjach. Efektowności można dodać umieszczając kryształowy żyrandol lub inną bogato zdobioną lampę wiszącą, obok lustra umocowanego nad komódką bądź stołem. Takie połączenie nadaje wyrafinowania. Wystrój staje się niezwykły i pełen życia.

Średniej wielkości wnętrza i ciemne kolory

Coraz chętniej korzystamy z ciemnych barw podczas urządzania domowych wnętrz. Czerń nie kojarzy się już ze smutkiem i chłodem, których unikamy w pomieszczeniach. Ten kolor jest elegancki, podkreśla detale, doskonale komponuje się z bielą, ale i z jaskrawymi barwami, które widnieją pośród niewielkich rozmiarami elementów wyposażenia. Minusem ciemnych odcieni jest jednak to, że nawet przestronne pomieszczenia przy ich zastosowaniu wydają się być nieco mniejsze.

W takim przypadku zdecydowanie warto postawić na jasne i duże lampy. Mogą być opatrzone kryształkami, szklanymi elementami, ale i z metalowymi detalami, które się błyszczą. Duże rozmiary i blask sprawią, że przestrzenie będą optycznie powiększone, a ciemne kolory wniosą nutę tajemnicy. Ponadto uzyska się wrażenie niezwykłej przytulności. Takie kompozycje mogą być nawet romantyczne!

Coś dla małych

Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej ogranicza się liczba możliwości pod względem wyboru światła. Nie oznacza to jednak, że skromne przestrzenie będą nijakie i zbyt słabo oświetlone. Asortyment rynkowy daje szansę na połączenie tak ważnej funkcjonalności, z walorami dekoracyjnymi.

W małych pomieszczeniach trzymajmy się zasady, że jasne barwy optycznie dodają przestrzeni. Biel jest na pierwszym miejscu, ale można ją przełamać żywszymi kolorami. To samo tyczy się oświetlenia. Lampy powinny mieć mleczne lub transparentne klosze. Ponownie możemy stawiać na kryształki i szklane elementy, byleby z umiarem.

Pamiętajmy również o tym, że tutaj należy wybierać pośród produktów, które mają krótkie przewody. Dzięki temu nie będą rodziły ryzyka zawadzania o nie głową podczas poruszania się po domowych wnętrzach, szczególnie tych o niskich sufitach. Krótsza linka powoduje, że źródło światła opatrzone kloszem czy też inną kompozycją, nie zabiera i tak już ograniczonej przestrzeni.

Alternatywą dla lamp wiszących są plafony. Niemalże płaskie lampy, które wystają niewiele pod powierzchnią sufitu, a przy tym równomiernie rozpraszają światło. Co ciekawe, wcale nie muszą być wyglądać ja te plafony, które znamy z dawnych lat. Teraz do wyboru mamy ogrom propozycji – od tych płaskich i geometrycznych, ale ciekawie zdobionych, poprzez podstawy, na których widnieją punkty świetlne w liczbie kilku. Dodatkowo z możliwością kierowania w różne strony, w zależności od potrzeb.

Aby zadbać o atmosferę wnętrz, zastosuj ściemniacze

Na koniec pomyślmy o tym, czy wybierane lampy będzie można dostosować do systemów ściemniania. To propozycja, która daje szansę na płynne regulowanie natężenia światła. Dzięki temu dopasowujemy je do danej sytuacji, atmosfery, którą chcemy uzyskać, ponadto oszczędzamy!

Jeśli mamy już przygotowaną aranżację i zaczynamy myśleć o detalach oraz funkcjonalnym i dekoracyjnym świetle, weźmy pod uwagę powyższe wskazówki, a z pewnością uda się uzyskać wspaniałe wystroje.

Więcej informacji o oświetleniu można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.