Ekogroszek, czyli ekonomiczne rozwiązanie na każdą kieszeń

Ekogroszek to jedno z najpopularniejszych paliw stałych stosowanych do pieców, a dzięki swoim ekologicznym właściwościom, nie jest tak szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Ekogroszek – dlaczego jest przyjaźniejszy dla środowiska?

W dobie dbania o środowisko naturalne wynikające z naszej świadomości o zanieczyszczeniach jakie tworzymy, nauczyliśmy się instynktownie wybierać rozwiązania bardziej eko. Hybrydowe i elektryczne auta, fotowoltaika, geotermika, i wiele innych. Gospodarstwa domowe, ale i przedsiębiorstwa również zaczęły, choćby w technice grzewczej, stosować bardziej ekologiczne rozwiązania.

“Zieloną” mocą ekogroszku są jego właściwości fizyczne. Niska zawartość siarki i popiołu sprawiają, że wytwarzany w trakcie spalania tego paliwa dym, nie zawiera w sobie tak wiele zanieczyszczeń, jak np. tradycyjny węgiel. Dodatkowo jego cena, która przeważnie mieści się w normach cena-jakość, sprawia, że można sobie pozwolić na zakup lepszego jakościowo ekogroszku (np. Patriot), nie ponosząc przy tym ogromnych kosztów.

Ekogroszek – czyli więcej za mniej

Prócz korzyści w postaci wytwarzania mniejszej ilości zanieczyszczeń, ekogroszek ma jeszcze jedną dużą zaletę.

Jest on bardzo wydajnym rodzajem paliwa stałego. Oczywiście jest to nierozerwalnie związane z zakupem dobrej jakości ekogroszku, gdyż na rynku można znaleźć i dużo tańsze oferty. Niestety najczęściej bywają to podróbki, które nie tylko nie będą posiadały odpowiednich właściwości, ale mogą także w perspektywie czasu uszkodzić kocioł.

Warto zatem przed zakupem zapoznać się ze specyfikacją towaru, który mamy zamiar kupić. Należy brać pod uwagę przede wszystkim:

  • kaloryczność (min. 24 MJ/kg),
  • zawartość siarki (poniżej 1%),
  • zawartość popiołu (poniżej 10%),
  • wilgotność,
  • podatność na spiekanie.

Na podstawie ww. parametrów ekogroszku, powinniśmy dobrać odpowiedni do naszych potrzeb i właściwości kotła, który używamy. Pamiętajmy, że pozorna oszczędność, jest tylko pozorna. Ekogroszek o odpowiednich parametrach będzie spalał się dłużej oraz wytwarzał więcej ciepła, a na tym w końcu nam zależy.

Ekogroszek – luzem czy w opakowaniu?

Zdecydowanie w opakowaniu. Odpowiedzi przemawiające za tym rozwiązaniem nasuwają się same.

Przede wszystkim pozwoli nam to na sprawną organizację i zarządzanie ilością ekogroszku, jaki posiadamy. Pakowany w workach, obrazuje nam ile jeszcze paliwa pozostało. Dodatkowo zamknięty w worku jest chroniony przed zawilgoceniem.

Pozostając w worku, możemy go sobie ułożyć tak, by zminimalizować przestrzeń magazynową. Co za tym idzie, spakowany ekogroszek, nie będzie brudził pomieszczenia, dzięki czemu zachowanie porządku będzie nieco łatwiejsze.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.