Elastomery – czym są i do czego się je stosuje?

Tworzywa sztuczne są jednym z najszczerzej wykorzystywanych materiałów, obecnych zarówno w naszych domach, jak i szeroko rozumianej produkcji. W przypadku materiałów elastomerowych nie jest inaczej – znajdziemy je w wielu różnych miejscach, spełniające wiele różnych funkcji, a wszystko dzięki swoim unikalnym właściwościom. Czym dokładnie są elastomery? jakie cechy je charakteryzują? Gdzie wykorzystuje się tego rodzaju materiał i czy możemy znaleźć go również w naszych domach, choć niekoniecznie jesteśmy tego świadomi?

  1. Czym są elastomery?
  2. Jakie są ich właściwości?
  3. Gdzie stosuje się elastomery?

Czym są elastomery?

Mianem elastomerów nazywamy materiały polimerowe, pochodzenia zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Główną cechą, która je łączy i wyróżnia pośród innych tworzyw jest to, że mogą się rozciągać i powracać do swojego pierwotnego kształtu bez przerwania ciągłości strukturalnej. Oznacza to, że nawet gdy rozciągniemy elastomer naprawdę mocno, po powrocie do poprzedniej formy nie ulegnie on zmianie pod względem formy i sprężystości. Przykładami elastomerów może być kauczuk naturalny, kauczuk silikonowy MVQ, a także wiele różnych rodzajów gumy stosowanych w przemyśle.

Jakie są ich właściwości?

Najważniejszą cechą materiałów z tej grupy jest oczywiście ich elastyczność i zdolność do utrzymania pierwotnego kształtu nawet pomimo dużych sił, jakie na nie oddziałują. Zdolność do powracania do pierwotnej formy determinuje późniejsze zastosowanie elastomerów w różnych dziedzinach przemysłu czy produkcji. Drugą ważną cechą jest to, że produkt ten może być pozyskiwany zarówno z substancji naturalnych, jak i syntetycznych, co daje szeroką gamę produktów końcowych, zdolnych do pracy w wielu różnych środowiskach. Niezależnie jednak od tego, czego użyto do produkcji elastomeru, efektem końcowym musi być produkt o wysokiej elastyczności.

Gdzie stosuje się elastomery?

Elastomery znajdziemy w wielu różnych miejscach, jak na przykład w transporcie czy przemyśle maszynowym. Korzysta się z nich w branży włókienniczej, spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej, a nawet kosmicznej. Co więcej – praktycznie każdy z nas ma w domu różne rzeczy wykonane z tego tworzywa. Do form, w jakich możemy znaleźć elastomery, zaliczamy między innymi wszelkiego rodzaju uszczelki, dętki czy podkładki. W przypadku zastosowań budowlanych możemy znaleźć je w formie silikonów, wykorzystywanych jako element łączący lub izolujący od chłodu. Jedną z podstawowych form w przypadku branży motoryzacyjnej są z kolei sznury Viton.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.