Fotowoltaika. Co powinniśmy wiedzieć przed inwestycją?

Fotowoltaika błyskawicznie rozwijała się w Polsce przez ostatnie lata i szacuje się wciąż rosnące ilości montowanych instalacji. Skąd wzięła się popularność fotowoltaiki i co należy wiedzieć przed inwestycją w nią?

Dofinansowania do fotowoltaiki

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką w Polsce ma swój początek dzięki ofertom dofinansowań z rządowych programów takich jak Mój Prąd. Możliwość zaoszczędzenia na inwestycji w ramach programu przyciągnęła tysiące zainteresowanych i sprawiła, że Mój Prąd szybko musiał zwiększyć pulę dostępnych funduszy na dofinansowania. W ramach programu można otrzymać bezzwrotną dotację na zakup i montaż instalacji. W 2021 roku program ten ma w planach poszerzyć swoją działalność i w dalszym ciągu oferować dofinansowania osobom fizycznym.

Warto wspomnieć o tym, że działają również programy umożliwiające wsparcie inwestycji w fotowoltaikę dla firm, rolników lub spółdzielni mieszkaniowych. To z pewnością ogromna szansa na zmniejszenie niekorzystnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko, a także możliwość dla rolników, którzy mogą zmaksymalizować zyski ze swojej pracy poprzez obniżenie kosztów produkcji.

Dofinansowania do fotowoltaiki

Audyt fotowoltaiczny

Przed podjęciem pierwszych kroków do inwestycji w fotowoltaikę, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która ma w swojej ofercie audyt fotowoltaiczny. Jego przeprowadzenie jest niezbędne do obliczenia rocznego zapotrzebowania danego gospodarstwa na prąd oraz oszacowanie mocy i wielkości paneli. Dodatkowo, audyt pozwoli na oszacowanie całościowych kosztów związanych z instalacją, wliczając w to możliwość zaoszczędzenia dzięki dotacji z programu. Więcej informacji na temat korzyści i warunków przeprowadzania audytu znajduje się na stronie firmy SunErgo – sunergo.pl/audyt-fotowoltaiczny.

Nadwyżki produkowanej energii

Niewątpliwym plusem posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej jest podłączenie jej do publicznej sieci energetycznej. To oznacza, że stajemy się prosumentami i oprócz wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby, możemy wytworzone nadwyżki energetyczne magazynować w sieci energetycznej. Otrzymujemy od sieci opusty na zmagazynowaną energię, którą możemy wykorzystać w dowolnym momencie w ciągu roku, kiedy będziemy mieli większe zapotrzebowanie na prąd.

Koszt i wydajność instalacji fotowoltaicznej

Inwestycja w fotowoltaikę będzie jednorazowym wydatkiem, pod warunkiem, że trafimy na uczciwą firmę oferującą usługi montażu i audyt zostanie przeprowadzony prawidłowo. Dobrej jakości panele mają długoletnią gwarancję i wymagają jedynie regularnej konserwacji. Fotowoltaika będzie opłacalna, jeśli panele o odpowiednio dobranej mocy umieścimy na dachu pod odpowiednim do nasłonecznienia kątem. Dzięki temu będziemy mogli optymalnie produkować energię przez cały rok.

Fotowoltaika SunErgo - sprawdź!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.