Instalacja fotowoltaiczna – komu się opłaca?

Wiele osób zastanawia się nad opłacalnością fotowoltaiki w Polsce, niektórzy uważają, że polskie tereny są zbyt mało nasłonecznione, aby produkować wystarczające ilości energii elektrycznej. Czy instalacja fotowoltaiczna opłaca się w Polsce?

Panele fotowoltaiczne – z troską o środowisko i finanse

Z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna polaków. Społeczeństwo coraz bardziej przekonuje się do odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób rozmyśla o instalacjach konstrukcji fotowoltaicznych w swoich domach. Z rok na rok rośnie też świadomość społeczeństwa w kwestii opłacalności fotowoltaiki. Coraz wyższe ceny energii elektrycznej, przyczyniają się do skłaniania inwestorów do podjęcia działań, które mają na celu uniezależnienie od dostawców energii i zmniejszenia rachunku za prąd. Zamontowane panele fotowoltaiczne mogą całkowicie pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd.

Czy instalacja fotowoltaiczna opłaca się w Polsce?

Wiele osób zastanawia się nad opłacalnością fotowoltaiki w Polsce, niektórzy uważają, że polskie tereny są zbyt mało nasłonecznione, aby produkować wystarczające ilości energii elektrycznej. Nie jest to prawdą, tezy te wystawiają z reguły osoby, które nie miały do czynienia z profesjonalnymi panelami fotowoltaicznymi.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej opiera się na jej ciągłym, całorocznym działaniu. Pomimo mniejszego nasłonecznienia zimą, gdy słońce jest ukryte za chmurami, panele fotowoltaiczne produkują prąd. Trzeba przyznać, że jest go mniej niż latem, gdy słońce dużej naświetla panele słoneczne. Warto zaznaczyć, że nadwyżki prądu, które zostały wytworzone latem, można magazynować i używać go zimą. Jeżeli moc instalacji fotowoltaicznej jest odpowiednio dobrana do budynku, właściciel instalacji może całkowicie uniezależnić się od dostaw prądu i bazować jedynie na własnej, wytworzonej w przyjazny dla środowiska sposób, energii elektrycznej.

Zaletą energii wytwarzanej za pomocą paneli fotowoltaicznych, jest możliwość dbania o środowisko i realnego oszczędzania w postaci zmniejszonych rachunków za prąd. Wytworzona nadwyżka prądu latem, jest odsyłana do sieci, gdzie jest magazynowana.

Panele fotowoltaiczne – ekologiczny prąd

Największą zaletą eksploatacji paneli fotowoltaicznych jest brak negatywnych konsekwencji dla środowiska. Produkcja prądu odbywa się poprzez wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. W związku z tym wytwarzanie energii ze słońca nie wpływa negatywnie na zdrowie oraz życie ludzi i zwierząt, a także nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery takich jak CO2, inne gazy cieplarniane czy pyły. Panele fotowoltaiczne współpracują z naturą, zamiast jej szkodzić.

Regulacje prawne

Rząd i Unia Europejska wytyczyły ambitne cele rozbudowy energii odnawialnych i wspierania sprzedaży nowych technologii przez programy dotacji i przepisy ustawowe, jak ustawa o energiach odnawialnych (EEG) regulująca taryfę gwarantowaną za energię oddawaną do sieci przez okres 20 lat.

Ministerstwo Gospodarki w Polsce w listopadzie 2013 roku przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii elektrycznej, w którym wyznaczono cele i metody wprowadzania specjalnych mechanizmów dotyczących generacji i obrotu energią z OZE. Wedle przyjętej Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. w Polsce odnawialne źródła energii mają stanowić blisko 20% całkowicie wytwarzanej energii elektrycznej. Przez przyjętą politykę, jesteśmy zmuszeni do inwestycji w energię prosumencką i rozproszoną. Nałożony jest też obowiązek zakupu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Zadbaj o środowisko z Solum Service

W ofercie Solum Service znajdziesz wszystkie niezbędne elementy do montażu paneli fotowoltaicznych. Klientom oferowana jest również usługa montażu paneli fotowoltaicznych. Istnieje też ciekawa forma współpracy dla przedsiębiorców. W Solum Service przedsiębiorca może zakupić panele fotowoltaiczne, jak i cały niezbędny osprzęt w świetnych cenach, a jeżeli ma możliwość wykonania montażu na własnych warunkach, Solum Service dostarczy jedynie niezbędne materiały do przedsiębiorstwa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.