Instalacje elektro-energetyczne w halach na co należy zwrócić uwagę

Szukając podwykonawcy do realizacji projektu instalacji elektro-energetycznej w halach zarówno produkcyjnych jak i magazynowych czy logistycznych, warto zwrócić uwagę na klika aspektów. Dziś wspólnie z ekspertem z firmy Velenia poruszymy najistotniejsze z nich.

Kompleksowa realizacja projektu

Pierwszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest realizacja przez zleceniobiorcę wszystkich elementów projektu. Rozumiemy przez to nie tylko układanie tras kablowych, prowadzenie przewodów, ale także systemy oświetlenia (w tym awaryjnego), gniazd wtykowych oraz odgrzmienia hali.

Dodatkowa instalacja teleinformatyczna

Obowiązkowym elementem niemal każdej hali jest dziś sieć teleinformatyczna czy to na potrzeby telewizji przemysłowej (CCTV) czy automatyki przemysłowej oraz komunikacji wewnętrznej. Warto więc już przy wyborze firmy, która podejmie się realizacji projektu zwrócić uwagę na podmioty oferujące szeroki zakres prac. To pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także i środki.

Światłowód

Jako firma, która realizuje również projekty sieci komputerowych zawsze w obiektach wielkopowierzchniowych zalecamy sieć światłowodową. Jej podstawowymi zaletami jest brak realnego ograniczenia odległości między urządzeniami oraz możliwość rozwoju w przyszłości. W przypadku światłowodu nie ma bowiem konieczności wymiany okablowania w celu zwiększenia przepustowości łącz – wystarczy wymienić urządzenia końcowe.

Nadmiarowość instalacji

Profesjonała firma powinna nie tylko przystąpić do realizacji projektu, ale także przeanalizować go pod kątem potencjalnych problemów w budowie i dalszej eksploatacji. Bardzo często zdarza się, że klienci zlecający firmie nam wykonanie instalacji elektro-energetycznych w oparciu o projekty instalacji mających swoje możliwości zbliżone do obecnego zapotrzebowania energetycznego przedsiębiorstwa.

Jakie rodzi to problemy?

Problem nie pojawi się od razu, lecz po kliku latach, gdy zajdzie potrzeba rozbudowy linii czy to produkcyjnych czy sortujących. Może się w tedy okazać, że konieczna jest modernizacja całej sieci elektroenergetycznej w hali ze względu na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne i niewydolność obecnej. Dlatego zawsze zwracamy uwagę naszym klientom, aby ich projekty przewidywały przyszłą rozbudowę przedsiębiorstwa nawet jeśli nic takiego nie jest planowane. Różnica w kosztach w takim wypadku jest nieznaczna a potencjalne oszczędności z tego wynikające bardzo duże.

Uprawnienia

Polskie prawo wymaga, aby wszystkie osoby wykonujące instalacje eklektyczne miały uprawnienia do wykonywania takich instalacji o danej mocy. Warto więc określić jaka jest moc instalacji i zastrzec w umowie kwestie dopuszczenia do pracy tylko wykwalifikowanych osób. W przypadku kontroli lub wypadku odpowiada bowiem kierownik budowy.

Zasilanie w trakcie budowy

Najlepszym rozwiązaniem w większości przypadków jest tymczasowe zasilanie hali produkcyjnej w trakcie budowy przez operatora. Należy jednak zadbać o taką instalacje wcześniej, ponieważ szybkie wdrożenie w wielu przypadkach nie jest możliwe. Deweloper staje więc przed dylematem czy czekać na przyłączenie do sieci czy użyć agregatów które generują ogromne koszty. Dlatego zachęcamy naszych klientów do konsultowania z nami swoich projektów najlepiej przed rozpoczęciem budowy.

Odbiór i certyfikowane pomiary

O tym, że zrealizowana inwestycja powinna spełniać założenia projektu i obowiązujące normy wie każdy deweloper. Jednak wiedza na temat skutecznych procedur potwierdzenia stanu faktycznego z dokumentacją jest niewielka a należy o tym pamiętać w trakcie ustalania warunków umowy. Jeszcze przed odbiorem powinny zostać wykonane testy całej sieci a ich pozytywne pozytywnie wyniki udokumentowane.  W dokumentacji musi znaleźć się nie tylko wynik testu, ale także informacja o certyfikacji i dopuszczeniu miernika a także osoba wykonująca testy – musi mieć ona odpowiednie uprawnienia.

Doświadczenie firmy

Przed zawarciem umowy warto także zwrócić uwagę na doświadczenie firmy ma to szczególne znaczenie przy dużych projektach. W realizacjach na wielką skalę może okazać się, że projekt przerasta możliwości firmy w najlepszym wypadku oznacza to opóźnienia w realizacji natomiast w najgorszym wycofanie się podwykonawcy już w trakcie budowy sieci.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.