Instalacje odgromowe na Śląsku

Nie każdy dom jednorodzinny jest w takim samym stopniu narażony na uderzenie pioruna. Stopień zagrożenia określają normy, a ochronę budynku przed przykrymi konsekwencjami uderzenia może zapewnić odpowiednio wykonana instalacja odgromowa. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy taka instalacja się sprawdzi i jak przebiega jej montaż.

Co to właściwie jest piorun?

Jesteś ciekawy, czy każdy dom można ochronić przed piorunem? Otóż szybko odpowiadamy. Przed piorunem nie można ochronić żadnego z domów, ale można skutecznie wyeliminować konsekwencje, które pojawią się na skutek jego uderzenia.

Piorun to ogromnej mocy wyładowanie elektryczne, którego natężenie może sięgać nawet 100 000 A. Jego temperatura zaś może wynosić nawet 30 000°C. Gdy dochodzi do takiego uderzenia następuje przepływ ładunków elektrycznych – ujemnych w kierunku ziemi i dodatnich w stronę chmury. Warto jednak zaznaczyć, że przepływ ten jest nawet 1000 razy większy niż ten występujący w domowej instalacji elektrycznej.

To dlatego ochrona przed konsekwencjami uderzenia pioruna jest tak ważna.

Czym jest instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa mówiąc w bardzo dużym skrócie tworzy niejako drogę do tego, by prąd mógł przepłynąć z dachu do ziemi. Omija przy okazji konstrukcję budynku, nie powodując np. pożaru lub innego rodzaju zniszczeń.

Montaż instalacji odgromowej w budynkach jednorodzinnych jest dowolny dla większości zabudowań. Są oczywiście wyjątki, dla których budowa instalacji odgromowej będzie konieczna i są to:

  • Budynki, których powierzchnia przekracza 500 m² i które osiągają wysokość powyżej 15 m,
  • Budynki wybudowane z materiałów łatwo zapalnych,
  • Budynki usytuowane na wzniesieniach.

Z czego składa się instalacja odgromowa?

Zewnętrzna instalacja odgromowa składa się ze zwodów ułożonych na dachu, kominach itp. Oraz przewodów odprowadzających, które umieszcza się na bocznych ścianach budynku.

W każdej instalacji występuje także uziom naturalny lub sztuczny, który układa się w ziemi.

Nie zaleca się stosowania blaszanego pokrycia dachu jako zwody poziome, ponieważ dachy najczęściej wykonane są z blachy pokrytej farbą co dyskwalifikuje taką blachę w rozumieniu naturalnego zwodu.

Jako część instalacji odgromowej można wykorzystać: różnego rodzaju metalowe elementy wystające ponad konstrukcję dachu, zbrojenia żelbetonowe ścian i fundamentów, stalowe słupy i blachy ocynkowane, czy uziomy naturalne.

Czy wiesz, co może zniszczyć piorun? Niestety wyładowania elektryczne, które najczęściej występują w Polsce wiosną i latem oraz uderzają w budynek mieszkalny prawie zawsze wywołują pożar. Piorun kulisty potrafi wypalić dziurę w szybie albo dostać się do domu przez komin, wówczas zniszczy na swojej drodze dosłownie wszystko.

Piorun może także rozerwać mur (na skutek wzrostu jego temperatury powodującego gwałtowne odparowanie obecnej w nim wody), a ważące kilkadziesiąt kilogramów płyty okładzin ściennych czy dachowych odrzucić na kilka metrów. Prawda, że brzmi poważnie?

Zniszczenia mogą być na tyle duże i katastrofalne w skutkach, że ich naprawa będzie kosztowała sporo pieniędzy, a w niektórych przypadkach będzie się także wiązała z utratą miejsca zamieszkania.

Aby zabezpieczyć swój dom przed przykrymi konsekwencjami wyładowań elektrycznych zapoznaj się z ofertą: https://izosky.pl/ Firmą, która dzięki swojemu doświadczeniu zapewni Twojej rodzinie spokojny sen!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.