Jak duży zlew do kuchni wybrać? Zlewozmywak z ociekaczem czy bez

Podczas urządzania kuchni trzeba podjąć wiele istotnych decyzji. Jest to bowiem pomieszczenie, którego wystroju nie zmienia się co chwilę. Każdy wybór musi być więc naprawdę dobrze przemyślany. Zatem na jaki zlewozmywak postawić – z ociekaczem czy bez? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Zlewozmywak z ociekaczem – plusy i minusy

Ociekacz to element zlewozmywaka na którym ustawia się najczęściej suszarkę do naczyń. Dzięki temu suszenie umytych szklanek czy talerzy jest szybkie i wygodnie. Ociekacz może posiadać osobny odpływ lub być lekko pochyły. Wówczas woda spływa od razu do zlewu.

Zlewozmywaki z  ociekaczem są na pewno bardzo wygodne w użytkowaniu. Brudne naczynia można stawiać właśnie na nim, zamiast zaśmiecać kuchenny blat. Dodatkowo taki ociekacz przydaje się podczas mycia różnego rodzaju produktów spożywczych. Jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Zlewozmywak z ociekaczem z uwagi na dość duże wymiary zajmuje powierzchnię, którą można byłoby przeznaczyć na blat roboczy.

Zlewozmywak bez ociekacza – plusy i minusy

Zlewy bez ociekacza są małe i kompaktowe. To idealne rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca. Zlewozmywaki tego rodzaju są estetyczne i doskonale wpisują się w modną, minimalistyczną stylistykę. Obecnie popularnością cieszą się przede wszystkim modele wpuszczane w blat czy zlewozmywaki podblatowe.

Trzeba jednak pamiętać, że zlew bez ociekacza jest mniej wygodny w użyciu. Nie ma bowiem miejsca na mokre naczynia czy gąbkę. Wiąże się to często z zachlapaniem blat, który trzeba często sprzątać. Jest to szczególnie niebezpieczne dla blatów drewnianych. Ponadto brak ociekacza bywa problemem dla osób, które często i dużo gotują. Nie będą one bowiem mieć miejsca na brudne naczynia.

Z ociekaczem czy bez?

Zlewy z ociekaczem są funkcjonalne i praktyczne, ale w niewielkiej kuchni, gdzie każdy skrawek miejsca jest na miarę złota, mogą się nie sprawdzić. Wówczas lepiej postawić na model bez ociekacza. Poza tym zlewozmywak z ociekaczem bywa niepotrzebny jeśli w domu znajduje się zmywarka. Podobnie jest w przypadku, gdy w pomieszczeni znajduje się szafka mieszcząca suszarkę na umyte naczynia.

Dobrą alternatywą dla klasycznych zlewozmywaków z ociekaczem są suszarki do naczyń, które po prostu nakłada się na komorę zlewu. Wówczas można wygodnie suszyć naczynia różnego rodzaj nad komorą zlewozmywaka i to bez utraty cennej powierzchni roboczej. Co więcej, wybór w tym zakresie jest obecnie tak spory, że bez problemu można wybrać suszarkę pasującą do danej aranżacji. Może ona pełnić przy okazji funkcję dekoracyjną. Na zlewozmywak z ociekaczem pozwolić sobie można przede wszystkim w dużej kuchni. Takie rozwiązanie doceniają te osoby, które na co dzień dużo gotują, a więc korzystają z wielu naczyń i garnków.

Jak widać wybór odpowiedniego modelu zlewozmywaka do kuchni wcale sprawą prostą nie jest. Jednak na tym nie koniec, bo wybrać trzeba nie tylko model, ale i rodzaj materiału, z którego zlew jest wykonany, sposób jego montażu czy kolorystykę.

5/5 - (7 votes)

Komentarze (01)

  • Jan, praktyczny

    29 grudnia 2019 / 2 lata ago

    Mały zlew + zmywarka = idealne połączenie. Bardzo nieestetycznie wyglądają naczynia na ociekaczach, lub zalegające w dużym zlewie – bo jest miejsce

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.