Jak działa klimatyzacja domowa?

Ocieplenie klimatu oraz coraz większa dbałość o własny komfort sprawiają, że klimatyzacja domowa staje się standardowym wyposażeniem nowoczesnych budynków. Stosowanie tego typu rozwiązań niesie ze sobą wiele korzyści. Wynika to ze specyfiki działania układu.

Aby lepiej poznać zasadę działania klimatyzacji domowej, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z budową standardowych instalacji klimatyzacyjnych. W skład takiego systemu wchodzą następujące elementy:

• Jednostka wewnętrzna – w większości klimatyzatorów, umieszcza się w niej parownik i wentylator wymuszający przepływ powietrza. Jest to element odpowiedzialny za pochłanianie ciepłego powietrza i dystrybucję chłodnego.

• Miedziane rury – są odpowiedzialne z obieg czynnika chłodniczego.

• Jednostka zewnętrzna – w niej umieszczony jest skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny oraz drugi wentylator powietrza.

• Czynnik chłodniczy – związek chemiczny poddawany zjawiskom termodynamicznym. Transportuje chłód i pobiera ciepło z powietrza.

Czynnik roboczy jest pobierany przez sprężarkę. W taki sposób czynnik jest sprężany, a następnie przekazywany, gdzie ulega kondensacji i w stanie ciekłym przepływa do zbiornika i w konsekwencji do zaworu rozprężnego. Związek jest rozprężany i dystrybuowany do parownika gdzie miejsce ma jego odparowanie do postaci pary suchej. Powietrze przelatujące przez parownik oddaje ciepło, dzięki czemu wydostając się z klimatyzatora, jest ono chłodniejsze. Ruch powietrza w układzie jest zapewniany przez wentylatory.

Najpopularniejszym rodzajem klimatyzacji stonowanej w domach jednorodzinnych i mieszkaniach jest klimatyzator ścienny lub klimatyzator przenośny.

Klimatyzacja w nowej, niższej cenie - tylko w Swatt.pl

Wady i zalety klimatyzacji domowej

Eksploatacja klimatyzacji domowej niesie ze sobą wiele korzyści. Bezsprzecznie największą z nich jest komfort termiczny domowników. Dzięki temu, odpoczynek i wykonywanie codziennych czynności jest przyjemniejsze. Zbyt wysokie temperatury są również niebezpieczne dla naszego zdrowia m.in. dla osób z chorobami kardiologicznymi lub problemami z układem oddechowym. Ponadto, klimatyzacja zadba o komfort termiczny domowników również w zimie. Klimatyzatory z funkcją grzania szybko i efektywnie podnoszą temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.

Klimatyzacja dba również o jakość powietrza, którym oddychamy w domu. Klimatyzatory stacjonarne zapewniają nam stały dopływ świeżego powietrza, które pobierają z zewnątrz. Jest to kilkaset metrów sześciennych na godzinę. Sprawdza się szczególnie w okresach, kiedy otwieranie okien jest utrudnione. Większość klimatyzatorów dba też o poziom wilgotności w pomieszczeniu. Mogą robić to automatycznie, posługując się wskazaniami z higrometru.

 

Jakie są wady instalacji klimatyzacyjnej w domu?

Większość z nich wynika głównie z nieumiejętnego użytkowania takich urządzeń, nie z ich specyfiki. Można tu wymienić zbyt dynamiczne zmiany temperatury, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Trzeba zaznaczyć również, że klimatyzator to urządzenie elektryczne, które pobiera energię. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak na rynku występują systemu, które są coraz bardziej wydajne i energooszczędne.

Jak widać, liczba zalet klimatyzacji zdecydowanie przewyższa wady tego typu rozwiązań.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Komentarze (01)

  • Anonim

    1 czerwca 2021 / 6 miesięcy ago

    krotko i na temat !

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.