Jak działają siłowniki w napędach do bram?

Wszystkie napędy do bram mają ściśle określone funkcje siłowników, które wpływają na ich prawidłowe działanie oraz komfort użytkowania. Pierwsza grupa to funkcje bezpieczeństwa i zwiększające żywotność automatu. Drugą są najważniejsze opcje sterownika, które jednak nie są konieczne. Dlatego zawsze należy siłowniki dobierać pod kątem napędu, jaki ma je obsługiwać.

Jakie są funkcje sterownika?

Jeżeli chodzi o funkcje bezpieczeństwa i zwiększające żywotność automatu to wyróżnia się: funkcję miękkiego startu i stopu, odpowiadające za zwiększoną żywotność części mechanicznych. Dostępne są także: funkcja zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego, funkcja wejścia awaryjnego w sterowniku z fotokomórki lub płyty indukcyjnej, funkcja lampy ostrzegawczej o tym, że dotarł zasięg pilota oraz pracę automatu wraz z elementami wykonawczymi na niskim napięciu. Na to wpływa transformator w sterowniku. Każdy siłownik bramy ma również funkcje, które są opcją sterownika, jednak nie zaliczają się do koniecznych. Wpływają one bardziej na komfort użytkowania. Tutaj wyróżnia się takie elementy jak: funkcja uruchamiania zewnętrznego przycisku z klawiatury, funkcja pętli indukcyjnej, funkcja przycisku czy modułu GSM, funkcja wyprzedzenia pierwszego skrzydła przydatna przy zakładkach na skrzydłach bramy, funkcja akumulatora podtrzymującego, funkcja automatycznego zamykania bramy po czasie, funkcja furtki otwierająca tylko jedno skrzydło bramy, funkcja elektrozamka, czy funkcja otwierania z kluczyka wtedy, gdy zabraknie prądu. Jeśli takie funkcje lub tylko niektóre z nich są dostępne, to użytkownicy na pewno będą mieć powody do zadowolenia. Każdy siłownik będzie działać bez zarzutu. Trzeba zastanowić się jeszcze przed montażem, w jaki sposób urządzenie sterujące będzie informowane o aktualnej pozycji bramy, a więc skąd będzie wiedziało, czy brama jest otwarta, czy zamknięta. Za poinformowanie siłownika o pozycji bramy odpowiadają tak zwane krańcówki. Tego typu przełączniki mechaniczne, jakie dzięki krzywkom lub występkom na prowadnicy po wciśnięciu mikrostyku podają informację, że sterownik powinien zakończyć cykl pracy i zatrzymać bramę są wysoce przydatne. W automatach bardziej zaawansowanych stosuje się krańcówki magnetyczne. Już podczas napędu należy sprawdzić, czy centrala sterująca może obsłużyć dodatkowe akcesoria, do jakich zaliczają się fotokomórki. Użytkownik bramy wraz z monterem musi też przemyśleć, czy chce sterować napędem przy pomocy domofonu albo może dodatkowego przycisku. Każdy siłownik bramy musi posiadać jak najwięcej funkcji, dzięki jakim będzie zapewnione jego jak najlepsze działanie.

Charakterystyka siłowników

Fachowo siłowniki określane są również jako kontrolery bądź płyty sterujące bramą. Często mają one formę jednolitej płyty elektronicznej, zintegrowanej z modułem komunikacji. Posiadają również dodatkowe układy peryferyjne, w zależności od stopnia rozbudowy i funkcjonalności sterownika. Centralną częścią sterownika jest odpowiednio zaprogramowany mikrokontroler. Jego działanie wpływa na stopień stabilności pracy sterownika do bramy, a także na jego bezpieczeństwo. Kiedy więc wybiera się siłownik do bramy, to warto zwrócić uwagę na producenta. Im jest on bardziej renomowany, tym większa gwarancja, że oprogramowanie w sterowniku będzie innowacyjne i na najwyższym poziomie. Wtedy na pewno żadne urządzenie nie zepsuje się. Sterowniki obsługujące można podzielić na trzy grupy, w zależności od ich przeznaczenia. Są to sterowniki:

– do bram przesuwnych,

– do bram skrzydłowych,

– do bram garażowych.

Urządzenia te mają podobną funkcjonalność. Niezależnie od rodzaju bramy do której wybierany jest sterownik ma funkcje do jakich zaliczają się: miękki start, regulowany wyłącznik przeciążeniowy, wyprowadzenie do sterowania z zewnątrz oraz specjalnie zaprojektowane wyjście na fotokomórki.

Istotne w siłownikach jest to, w jaki sposób urządzenie sterujące zostanie poinformowane o aktualnej pozycji bramy. Sterownik musi wiedzieć, czy brama jest otwarta, czy zamknięta. Najważniejszą częścią odpowiadającą za to w sterownikach są krańcówki, czyli przełączniki mechaniczne, składające się z krzywek i występków, które po umieszczeniu na prowadnicy i po wciśnięciu mikrostyku informują o tym, że sterownik powinien zakończyć cykl pracy. Wpływa to na zatrzymanie bramy. O wiele częściej w nowoczesnych automatach stosuje się krańcówki magnetyczne. Zawsze należy zapytać montera, jak zredukować niebezpieczeństwo związane z pracą bramy automatycznej. Należy sprawdzić, czy centrala sterująca będzie obsługiwać dodatkowe akcesoria, takie jak fotokomórki. Pod kątem siłowników ważne jest sprawdzenie parametrów takich jak:

– sił wymagana do obsługiwania bramy,

– punkty spowolnienia posuwu,

– punkty skrajne zatrzymania bramy,

– długość przerwy w trybie automatycznym.

Siłowniki to ważne elementy, bez których brama automatyczna nie może działać. Dlatego tak ważne jest to, by były one idealnie dopasowane do rodzaju bramy. Wtedy bezawaryjna praca zagwarantowana jest na wiele lat.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.