Jak korzystać ze sprężarek bezolejowych?

Specyfika działania sprężarek bezolejowych pozwala na ich wykorzystanie w wielu różnych sektorach przemysłu, zwłaszcza tam, gdzie znaczenie ma wysoka klasa czystości powietrza. Tego typu sprężarki pracują nie tylko na ogromnych halach produkcyjnych, ale także w małych zakładach usługowych, a nawet w domach prywatnych. By sprężarka bezolejowa mogła pracować przy pełni możliwej wydajności, konieczne będzie jej użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem.

Sprężarki bezolejowe – obsługa i konserwacja

Popularność sprężarek bezolejowych systematycznie rośnie, także wśród indywidualnych użytkowników oraz właścicieli różnego typu warsztatów (np. samochodowych). Główną przyczyną są tu niższe koszty zakupu urządzenia oraz relatywnie małe gabaryty. Podręczna sprężarka olejowa to sprzęt, z którym z powodzeniem poradzi sobie jedna osoba. Jednak należy przy tym zwrócić uwagę na poprawną obsługę sprężarki, by nie nastąpiła poważna awaria.

Najważniejszym założeniem jest tu zakup atestowanej sprężarki renomowanego producenta, która została dopuszczona do sprzedaży na terenie UE. Sprężarki bezolejowe musimy użytkować ściśle według instrukcji, a w razie wątpliwości – skontaktować się z producentem, któremu przedstawimy listę naszych pytań. Równie istotny będzie regularny przegląd sprężarki, dzięki któremu możliwe będzie działanie wyprzedzające, jeśli wykryte zostaną jakiekolwiek problemy.

Znaczenie działań przeglądowych oraz serwisowania widać szczególnie na przykładzie zakładów usługowych, w których znajduje się tylko jedna sprężarka bezolejowa. Jej awaria oznacza dla właściciela zakładu przymusowe zatrzymanie pracy, a więc poważny cios w stosunku do budżetu firmy.

Sprężarki bezolejowe – działanie w przypadku awarii

Jak każde skomplikowane urządzenie, również sprężarka bezolejowa może ulec awarii. Duży procent takich sytuacji wynika bezpośrednio z błędów użytkownika przy korzystaniu ze sprężarki albo z zaniedbań w zakresie jej konserwacji. Jedną z przyczyn awarii może być także przechowywanie sprężarki w nieodpowiednich warunkach, w wyniku czego do jej wnętrza dostają się zanieczyszczenia.

Jeśli dojdzie już do takiej sytuacji, podstawowym działaniem musi tu być kontakt z odpowiednim serwisem. Odpowiedni w tym przypadku oznacza: dedykowany dla sprzętów danego producenta. Warto tu zauważyć, że sprężarki bezolejowe nie ulegają tak częstym awariom, jak bardziej złożone sprężarki olejowe, stosowane na dużą skalę w przemyśle. Jednak i tu najważniejsza będzie naprawa urządzenia przez zespół, który ma doświadczenie z danym typem sprężarki.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Pneumatik S.A.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.