Jak osuszyć ściany po zalaniu?

Zalanie mieszkania może nastąpić z różnych przyczyn. Niezależnie od tego czy przyczyna będzie po naszej stronie, czy zostaniemy zalani przez sąsiada musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami takiego wydarzenia. Z jednej strony szkody w mieszkaniu i wizja wydatków, które będą związane z naprawą szkód.

Z drugiej zaś strony długa droga do tego, by ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie. Gdy już doszło do szkody w mieszkaniu, zalane są ściany trzeba zastanowić się nad tym jakie rozwiązania wykorzystać, by uzyskać jak najlepsze efekty. Osuszanie ścian to pierwszy krok rozpoczynający prace remontowe w mieszkaniu. Jak tego dokonać i jakimi urządzeniami możemy się wspomagać?

Osuszanie zalanych ścian – jak tego dokonać?

Osuszanie zalanych ścian - jak tego dokonać?Osuszenie ścian to konieczność, by kolejne prace remontowe wykonane w mieszkaniu nie poszły na marę. W trakcie osuszania ścian warto wesprzeć się nowoczesnym sprzętem, który ułatwi nam uzyskanie możliwie najlepszych efektów. W trakcie takich prac warto wykorzystać osuszacze powietrze. To urządzenia, które będą chłonąć wilgoć ze ścian i innych elementów budynku i następnie skraplają wodę do specjalnych zbiorników, bądź też w innej opcji urządzeń usuwają ją w postaci pary wodnej przez pion wentylacyjny. Aby uzyskać odpowiednie efekty należy dobrać właściwy sprzęt i jego moc pasującą do wielkości pomieszczenia, grubości i rodzaju ścian, pory roku a także tego jaki był stopień zalania budynku. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty osuszania warto dodatkowo wprowadzić do pracy również wentylatory promieniowe bądź osiowe. To urządzenia, które dodatkowo będą wymuszać w pomieszczeniu cyrkulację powietrza. Dzięki nim będzie można ograniczyć ilość osuszaczy, a jednocześnie cały proces osuszania budynku przebiegnie sprawniej.

Pomiar wilgotności powietrza w trakcie osuszania

Wybierając osuszacze powietrza trzeba pamiętać o tym, by wybrać sprzęty, które będą posiadały dodatkowo wbudowany czujnik odpowiadający za pomiar wilgotności powietrza. W trakcie osuszania dochodzi do znaczącej zmiany tego parametru w związku z czym, jeśli osuszacze będą pracować zbyt dużą mocą dojdzie do zniszczenia drewnianych elementów wyposażenia. Ich rozsychanie sprawi, że stracą swoje właściwości. Dlatego trzeba uważać na to, by proces osuszania nie przebiegał zbyt gwałtownie, ponieważ w ten sposób zamiast przygotowania do remontu możemy dodatkowo doprowadzić do różnych szkód, które podniosą koszt remontu.

Wysoka cena urządzeń do osuszania

Oczywiście zalania nie zdarzają się często w związku z czym raczej nikt nie będzie decydował się na zakup osuszacza. Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że są to urządzenia, które są bardzo kosztowne. Niekiedy kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie ich wypożyczenie od specjalistycznych firm bądź też zlecenie takiej usługi firmom (polecamyhttp://lakus.com.pl/osuszanie-budynkow/), które mają dostęp do takich urządzeń i będą w stanie osuszanie wykonać. Jeśli mieszkanie czy dom były ubezpieczone to można również ubiegać się o zwrot kosztów osuszania od ubezpieczyciela.

Remont po osuszeniu ścian

Gdy osuszanie ścian zostanie wykonane będzie można zdecydować się na prace remontowe. Trzeba się liczyć z tym, że ściany nawet jeśli zostaną osuszone to zniszczenia nie zostaną usunięte. Osuszenie ma jedynie zapobiegać rozwojowi wilgoci w pomieszczeniach oraz ewentualnych grzybów i pleśni na ścianach. Dzięki osuszeniu ścian będzie można liczyć na to, że w późniejszym czasie efekty zalania nie będą na ścianach widoczne. Bez osuszania można się spodziewać, że nawet remont nie pomoże ponieważ ślady znów pojawią się na ścianie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.