Jak oszczędzać energię?

Opłata za energię elektryczną to koszt, z którym co trzydzieści musi zmagać się każda Polska rodzina. Rodzice z dwójką dzieci, przy niezbyt rozsądnym gospodarowaniu mogą na ten cel poświęcać aż 400 złotych. Możemy jednak wykorzystać kilka sposobów, dzięki którym zaoszczędzimy nieco pieniędzy. Drobne zmiany mogą sprawić, że efekty będą naprawdę zadowalające.

Odłączanie sprzętów z kontaktu

Jest to bardzo ważna zasada, o której wiele osób zapomina. Odłączanie nieużywanych sprzętów to coś, co znacznie zmniejszy nasze rachunki. Kiedy mamy do czynienia z drukarką, telewizorem, czy najzwyklejszą ładowarkę do telefonu, samo wyłączenie urządzenia wprowadzi je jedynie w stan czuwania. Dzięki całkowitemu odłączeniu znacznie zmniejszymy ilość zużywanego prądu. Ułatwieniem może być wyłączanie całej listwy, do której podłączamy sprzętu. Takie działanie prowadzi do kilkuzłotowej oszczędności w skali miesiąca.

Negocjacja umowy lub zrezygnowanie z niej na rzecz innego dostawcy

Każde gospodarstwo domowe ma prawo do zmiany dostawcy prądu w dowolnym momencie, na takiego, który zaproponuje lepsze warunki. Jedną z opcji, jaka prowadzi do uzyskania niższych warunków, jest także wybór innej taryfy. Musimy jednak zwrócić uwagę na wszelkie promocje. Bardzo często możemy spotkać się z mniejszymi stawkami za 1 kWh, jednak cena za przesył energii będzie znacznie większa. Ten sposób może przynieść nam kilkunastozłotową oszczędność w każdym miesiącu.

Wymiana żarówek

Zamienienie zwykłych żarówek na energooszczędne to kolejny sposób na oszczędzanie energii. Energooszczędne oświetlenie jest co prawda droższe, jednak w dłuższej skali będziemy w stanie na nim zaoszczędzić. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że jest to typ żarówek, który najwięcej energii pobiera przy uruchomieniu, dlatego, kiedy wychodzimy z pokoju jedynie na chwilę, nie należy ich wyłączać. Oszczędność to od kilku do nawet kilkunastu złotych miesięcznie.

Wykorzystywanie światła dziennego

Naturalne światło słoneczne jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość światła do większości pomieszczeń w mieszkaniu, dlatego warto je wykorzystywać w ciągu dnia tak długo, jak to możliwe. Unikania zastawiania okien dużymi przedmiotami czy roślinami sprawi, że w pokoju znajdzie się znacznie więcej światła, a my będziemy mogli zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie.

Wymiana urządzeń na energooszczędne

Lodówka to prawdopodobnie jedyny sprzęt w naszym domu, jaki funkcjonuje 24 godziny na dobę. Przestarzałe urządzenie pobierają niezwykle dużo energii, dlatego warto zainwestować w energooszczędne rozwiązania. Klasy energetyczne A+++ czy A++ charakteryzują lodówki, których użytkowanie prowadzi do kilkuzłotowej oszczędności w skali miesiąca.

Wprowadzanie komputera w stan hibernacji

W przypadku, gdy zostawiamy nasz sprzęt na dłuższy czas, warto nie korzystać z jego pełnej mocy. W takiej sytuacji należy wprowadzić go w stan uśpienia, czym zaoszczędzimy wiele energii. Kiedy wrócimy, a komputer szybko się wybudzi, będziemy mogli wrócić do naszej pracy.

Wymiana czajnika

Elektryczne czajniki to rozwiązania, które bardzo często zużywają wiele energii. Dzieje się tak szczególnie w momentach, kiedy gotujemy w nich w sposób niezbyt ekonomiczny. W przypadku, gdy posiadamy gazową kuchenkę elektryczną, warto zamienić czajnik na klasyczny i zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie.

Po zastosowaniu wszystkich wyżej wymienionych sposobów uzbiera się całkiem pokaźna kwota. W związku z tym warto się do nich zastosować i zaoszczędzić nieco pieniędzy każdego miesiąca.

Poradnik został napisany przez właściciela strony Mój Prąd – oferującej pomoc w uzyskaniu dofinansowania do paneli słonecznych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.