Jak poprawnie używać osuszacza powietrza?

Zakupienie profesjonalnego osuszacza powietrza to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo z niego korzystać, co niestety nie zawsze jest prostym zadaniem. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak poprawnie używać osuszacza powietrza.

Jak działają osuszacze powietrza?

Osoby, które chcą poprawnie używać osuszacza powietrza, w pierwszej kolejności powinny dowiedzieć się, jak działają te urządzenia. Podstawowym ich zadaniem jest oczywiście pozbycie się nadmiernej wilgoci z danego pomieszczenia. Większość urządzeń dostępnych na rynku po prostu zasysa wilgotne powietrza, a następnie skrapla je. Mechanizm działania poszczególnych urządzeń w dużej mierze zależy od rodzaju wybranego sprzętu. Jeżeli chodzi o domowe osuszacze, to można wyróżnić modele kondensacyjne i adsorpcyjne.

Osuszacze kondensacyjne za pomocą specjalnego wentylatora są w stanie pobrać zwilgotniałe powietrze, które następnie przepuszczane jest przez filtr do układu chłodniczego. Skroplona woda zbierana jest w specjalnym pojemniku. Jeżeli chodzi o osuszone powietrze, to zostaje ono ogrzane i ponownie wraca do pomieszczenia. W osuszaczach adsorpcyjnych powietrze trafia do specjalnego rotatora, który pokryty jest substancją higroskopijną. Odciągnięta w ten sposób woda skraplana jest bezpośrednio do zbiornika, a powietrze w podwyższonej temperaturze ponownie wydostaje się na zewnątrz.

Jak poprawnie używać osuszacza powietrza?

Aby w 100% wykorzystać olbrzymi potencjał osuszaczy warto dokładnie zapoznać się z ich instrukcją obsługi. Producenci bardzo dokładnie informują, w jaki sposób należy korzystać z danego sprzętu, aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki w osuszaniu danego pomieszczenia. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby ustawić urządzenie w optymalnym miejscu. Jeżeli chodzi o osuszacze kondensacyjne, to najlepszym miejscem będzie oczywiście środek pomieszczenia.

Pamiętać należy również i o tym, że przeznaczone one są przede wszystkim do kompleksowego osuszania pomieszczeń zamkniętych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w trakcie pracy tego urządzenia nie można wietrzyć i wentylować pomieszczenia. Aby przyśpieszyć osuszanie pomieszczenia można je dodatkowo ogrzewać. Pamiętać należy jednak o tym, że każde tego typu urządzenie ma zakres temperatury, której nie można przekroczyć. Źródło ciepła nie może być również skierowane bezpośrednio w kierunku osuszacza.

Cenne wskazówki

Osuszacze powietrza jak wspomniano powyżej, wyposażone są w specjalne zbiorniki, w których gromadzona jest skroplona woda, dlatego też należy pamiętać o ich opróżnianiu. Nowoczesne urządzenia bardzo często przerywają swoją pracę, gdy dojdzie do napełnienia zbiornika, dzięki czemu nie ma ryzyka jego przelania. Pamiętać należy również i o tym, aby na osuszaczu nie kłaść żadnych przedmiotów i co najważniejsze nie można zasłaniać wlotu i wylotu powietrza. Maszyny te powinny być magazynowane i transportowane w takiej samej pozycji, jak pracują. Aby wydłużyć ich żywotność, pamiętać należy o systematycznym serwisowaniu.

Dzierżawa osuszaczy

Zakup profesjonalnego osuszacza bardzo często wiąże się z dużym wydatkiem, dlatego też warto zastanowić się nad dzierżawą. Wynajem osuszaczy jest dobrym wyborem nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla firm. Dzierżawą powinny zainteresować się przede wszystkim te osoby, które chcą przetestować sprzęt przed zakupem oraz te osoby, które potrzebują osuszacza jedynie na krótki okres.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą M&M-BUD.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.