Jak sprawnie wynająć kontenery na budowę

Jednym z ważnych elementów prowadzenia prac budowlanych jest zaplanowanie i zapewnienie odpowiedniego zaplecza socjalnego dla pracujących na budowie pracowników biurowych, fizycznych, specjalistów, czy podwykonawców. Na każdym placu budowy gromadzone są również różnego rodzaju materiały budowlane, maszyny oraz narzędzia, które trzeba gdzieś bezpiecznie składować. Od wielu lat jednym z najbardziej efektywnych sposobów tworzenia takiego zaplecza budowy jest wynajem kontenerów w specjalistycznej firmie oferującej takie usługi.

Jakie korzyści daje wynajem kontenerów?

Podstawową zaletą wynajmu kontenerów jest elastyczność i wygoda takiego rozwiązania. Kontenery możemy wynająć w dowolnym, najbardziej dla nas optymalnym momencie budowy, w każdym momencie możemy również powiększyć lub zmniejszyć wielkość zaplecza. Nie musimy ponosić dużych kosztów zakupu i serwisowania zaplecza, a także składowania go w trakcie przestojów, czy w okresach mniejszej ilości prowadzonych prac. W ten sposób możemy ograniczyć nasze koszty stałe i jednocześnie optymalnie zaplanować wykorzystanie kontenerów w trakcie budowy.

Rodzaje wynajmowanych kontenerów

Istnieje wiele rodzajów kontenerów, które są odpowiednio przystosowane do pełnienia różnorakich funkcji na budowie. Poniżej pokrótce przedstawimy najważniejszy cechy najbardziej popularnych typów kontenerów na przykładzie oferty jednej z firm, która oferuje wynajem kontenerów w Gdańsku:

 • kontenery biurowe
  To najbardziej popularny rodzaj wynajmowanych kontenerów. Nazwa ta odnosi się bezpośrednio do przestrzeni biurowej, jednak może również oznaczać po prostu izolowany kontener przeznaczony do przebywania w nim ludzi. Taki kontener oprócz izolacji posiada okna, drzwi, instalację elektryczną, grzejniki, czyli wszystkie elementy, które zapewniają nam komfort użytkowania mobilnych pomieszczeń niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Naturalnym zastosowaniem tych kontenerów są pomieszczenia biurowe dla kierowników budowy, kadry zarządzającej, czy administracji.
  Najbardziej typowy wymiar kontenera biurowego to 6 x 2,4 metra, co daje nam pomieszczenie o wielkości około 15 metrów kwadratowych. Jeżeli potrzebne jest większe zaplecze biurowe pojedyncze moduły łączy się w zestawy złożone z kilku do kilkudziesięciu kontenerów. Otrzymaną w ten sposób większą powierzchnię można dowolnie podzielić ściankami działowymi wydzielając odpowiednio duże pomieszczenia zgodnie z potrzebami, a także tworząc pomieszczenia funkcjonalne jak sale konferencyjne, kuchnie, toalety itp.
Przykładowy układ zaplecza biurowego z kontenerów
Przykładowy układ zaplecza biurowego z kontenerów
 • kontenery socjalne
  Pod względem budowy kontenery socjalne niewiele różnią się od kontenerów biurowych. Różnica polega głównie na wyposażeniu. Kontenery te często pełnią bowiem rolę szatni, jadalni lub pomieszczenia do odpoczynku i relaksu podczas przerw od pracy.
 • kontenery magazynowe
  Niezbędne na każdej budowie kontenery magazynowe służą do przechowywania w nich materiałów budowlanych, prefabrykatów, narzędzi, czy mniejszych maszyn i urządzeń. Najczęściej w roli tej występują kontener morskie, które zbudowane są z solidnej i grubej blachy, posiadają dużą ładowność (do 29 ton), a także dające wygodny dostęp do wnętrza szerokie dwuskrzydłowe wrota kontenerowe. Taki kontener zapewnia możliwość bezpiecznego przechowywania w nim przedmiotów, gdyż ze względu na odpowiedni system zamykania jest odporny na ewentualne włamania.
  Najbardziej popularnym rodzajem kontenera morskiego jest podobnie jak w przypadku kontenera biurowego kontener 20 stopowy (długość 6 metrów i szerokość 2,4 m). Na rynku są dostępne także dwa razy dłuższe kontenery (40 stopowe), jednak ze względu na duże gabaryty i związane z tym trudności logistyczne są one wykorzystywane w mniejszym stopniu.
 • kontenery sanitarne
  Te izolowane kontenery są wyposażone w osprzęt sanitarny zgodnie z potrzebami wynajmującego. Mogą to być na przykład kontenerowe umywalnie, albo mobilne toalety. W przypadku tego rodzaju kontenerów należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego przyłącza wody i kanalizacji.
 • kontenery magazynowo-biurowe
  Ciekawy rodzaj kontenera dla podwykonawcy lub niewielkiej firmy budowlanej, który łączy w sobie zalety kontenera magazynowego i biurowego. Ten 20 stopowy kontener posiada dwa pomieszczenia z oddzielnym wejściami. Większe to izolowane biuro, a mniejsze to magazyn jak w kontenerze morskim.
 • stróżówki
  Niezbędnym elementem placu budowy jest jego ogrodzenie. Jeżeli zależy nam na jeszcze lepszej ochronie placu możemy wynająć kontenery typu stróżówka i zatrudnić pracowników ochrony, którzy będą w nich przez całą dobę pilnować terenu.
 • kontenery handlowe
  Wynajem kontenerów handlowych można polecić deweloperom, którzy nie posiadają biura sprzedaży w tradycyjnym budynku. Taki kontener może posiadać duże przeszklone witryny i być tymczasowym salonem sprzedaży budowanych mieszkań.

Na co zwrócić uwagę szukając dostawcy kontenerów

Szukając dostawcy kontenerów na wynajem warto poszukać firmy, która będzie miała swoją siedzibę bądź oddział w pobliżu prowadzonej przez nas budowy. Zazwyczaj firmy kontenerowe zlokalizowane są w pobliżu dużych aglomeracji miejskich. Dlatego też należy liczyć się ze znacznym dodatkowym kosztem związanym z transportem w przypadku wynajmu kontenerów do mniejszych i bardziej oddalonych od głównych miast lokalizacji.

Warto też dokładnie zapoznać się z umową wynajmu, tak żeby w momencie zwrotu kontenerów nie było niejasności co do rozliczenia. W umowie powinny być jasno określone wszystkie opłaty, które będziemy musieli ponieść wynajmując kontener. Oprócz miesięcznej stawki najmu mogą to być koszty transportu, rozładunku, czy sprzątania. Sprawdźmy także, jak długi jest okres wypowiedzenia umowy najmu.

Oczywiście jednym z najważniejszych kryteriów wyboru dostawcy będzie całkowita cena usługi. Przy długookresowym wynajmie kontenerów (dłuższym niż kilka miesięcy) dużo łatwiej będzie wynegocjować niższą cenę. Jeżeli nie mamy własnego transportu, bądź nie mamy czasu na organizowanie go wybierzmy firmę, która proponuje kompleksową usługę obejmującą transport, rozładunek kontenerów oraz ich montaż i serwis.

Jak przygotować się do wynajmu kontenerów

Decydując się na wynajem kontenerów musimy zawczasu przygotować dla nich odpowiednie miejsce na budowie. Kontenery to lekkie konstrukcje, które najlepiej postawić na zwykłych bloczkach betonowych lub płytach jumbo. Należy pamiętać, żeby posadowienie było wypoziomowane. W przypadku wynajmu kontenerów zawierających część sanitarną musimy doprowadzić do nich przyłącze wody i kanalizację.

Jak przygotować się do wynajmu kontenerów

Do miejsca wynajmu kontenerów musi być koniecznie zapewniony odpowiedni dla samochodu ciężarowego dojazd. Trzeba mieć na uwadze, że samochody dostarczające kontenery mogą być wyposażone w dźwig HDS i samodzielnie rozładować kontenery, jednak zasięg takiego dźwigu jest niewielki (od kilku do maksymalnie kilkunastu metrów). Jeżeli miejsce na naszym placu budowy jest ograniczone można rozważyć wynajem kontenerów ustawionych piętrowo.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.