Jak stosować piany montażowe?

Prowadząc prace remontowe lub wykończeniowe, często stajemy przed wyzwaniem, jakim jest montaż okien i drzwi. Bardzo ważne jest nie tylko solidne umieszczenie ich w otworach, ale również zapewnienie szczelności. W przeciwnym razie staną się bowiem mostkami termicznymi, które doprowadzą do utraty energii cieplnej i wzrostu kosztów ogrzewania.

Czym jest piana montażowa?

Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy skorzystać z szerokiej gamy produktów, które ułatwią nam wykonanie tego zadania. Wśród nich jedną z najważniejszych ról odgrywa piana montażowa. Czym jest? Jak ją stosować? Co polecają producenci pian montażowych? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Piana montażowa to produkt, który służy do mocowania i izolacji drzwi i okien. Jej skład to substancje takie jak gaz MDI, poliol oraz alkohol wielowodorotlenowy. Po zmieszaniu ich ze sobą otrzymujemy mieszankę, która w wyniku kontaktu z powietrzem tworzy pianę poliuretanową.

Piana ta w krótkim czasie zwiększa swoją objętość nawet trzykrotnie. Podczas rozprężania szczelnie wypełnia szczeliny. Wysychając w przeciągu kilkudziesięciu minut, tworzy bardzo trwałe i szczelne połączenie. Pianę po wyschnięciu możemy przyciąć, pozbywając się jej nadmiaru, a następnie obrobić ją poprzez tynkowanie, nałożenie gipsu lub pomalowanie.

Jak wybrać piankę, która sprawdzi się w czasie pracy?

Producenci pian montażowych oferują nam obecnie szeroki wybór tego typu produktów, co pozwala nam na dopasowanie rodzaju piany do wykonywanych przez nas prac oraz warunków, jakie panują na zewnątrz. Doskonałym przykładem są montażowe piany zimowe, z których z powodzeniem możemy korzystać nawet w niskich temperaturach.

Zacznijmy więc od dokładnego zapoznania się z informacjami, jakie na opakowaniu zamieścił producent piany montażowej. Dzięki nim dowiemy się, jakie jest jej zastosowanie oraz w jaki sposób bezpiecznie stosować ją w czasie montażu okien lub drzwi.

Upewnijmy się również, że produkt, który wybieramy, to pianka montażowa wysokiej jakości. Warto stawiać na znanych producentów chemii budowlanej, którzy cieszą się doskonałą opinią. Ich produkty są bowiem nie tylko skuteczniejsze w działaniu, ale również bardziej wydajne.

Jak aplikuje się pianę montażową?

Aplikacja piany montażowej nie jest zadaniem trudnym. Należy zacząć od odkurzenia i oczyszczenia miejsc, w których będziemy ją nakładać. Następnie zabezpieczamy taśmą malarską elementy, które mogłyby zabrudzić się podczas aplikacji piany. Pamiętajmy, że puszkę z pianą powinniśmy trzymać do góry dnem a warstwa piany nie może być grubsza, niż ok. 3 cm (przed jej stwardnieniem). Jeśli mamy do czynienia z szerszą szczeliną, pianę należy nakładać warstwowo. W przypadku pionowych szczelin, zawsze wypełniamy je od dołu do góry.

Podsumowując, nowoczesne piany montażowe to wysokiej jakości produkty, dzięki którym możemy zaoszczędzić sporo czasu, a jednocześnie mieć pewność, że montaż, który wykonaliśmy, jest solidny, trwały i szczelny. Wybierając produkt pamiętajmy jednak o tym, co oferuje nam dany producent. Piana montażowa znanej i cenionej marki to zdecydowanie najlepszy wybór.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *