Jak układać płytki – etapy prac

Układanie płytek może być nie lada wyzwaniem dla kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z takim zadaniem. After2 bazuje na fachowej pomocy w tym zakresie i dobraniu rozwiązań zgodnych z naszymi potrzebami. Jak układać płytki? O czym pamiętać krok po kroku? Co mieć na uwadze?

Po pierwsze – przygotowanie podłoża i zaplanowanie układu płytek

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do ułożenia płytek jest wyczyszczenie danej powierzchni. Możemy to wykonać szlifierką, papierem ściernym lub innym narzędziem, natomiast nierówności wymagają użycia zaprawy wyrównującej. Pracę rozpoczniemy dopiero po wysuszeniu powierzchni. Podczas planowania remontu warto uwzględnić układ płytek, ich rozmiar i miejsce na spoinę. Rząd pierwszy najlepiej  wyłożyć z całych płytek, a układanie skończyć przy wyjściu. Możemy ustawić płytki na sucho, aby sprawdzić, jaki efekt uzyskamy i czym posiadamy wystarczającą ilość płytek.

Układanie płytek na klejowej zaprawie

Kolejnym krokiem jest zastosowanie gruntowania, izolacji i dodatkowej powłoki uszczelniającej (zwłaszcza gdy pomieszczenie cechuje się dużą wilgotnością). W kątach używa się w tym celu elastycznej taśmy uszczelniającej. Po tych czynnościach można przystępować do nakładania zaprawy klejowej. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze szpachli o danej grubości, jaką wskazują producenci zapraw. Nie zapomnijmy użyć dystansowych krzyżyków, które pozwolą zachować idealną równość między płytkami. Fragment płytki delikatnie dociskamy do podłoża, przykładowo za pomocą gumowego młotka. Zastosowanie poziomicy jest tutaj niezbędne.

Przyklejanie płytek do podłoża

Nowe płytki mogą być przyklejone do starej posadzki, czy starych, bardzo dobrze osadzonych płytek. Jeśli chcemy zyskać pewność co do solidnego umocowania starego podłoża, opukajmy je młotkiem murarskim. Dźwięk głuchy jest wskazówką, że nie należy ustawiać nowych płytek na starą warstwę. Jeśli chodzi o dobranie sposobu klejenia płytek, tutaj z pewnością sprawdzą się produkty o dobrej przyczepności. Postawmy na takie opcje, które są przeznaczone do danego typu posadzki. Dobrany klej rozprowadzać należy szpachlą zębatą, przy czym warto mieć na względzie konieczność usunięcia krzyżyków dystansowych przed wyschnięciem.

Przyklejanie płytek do podłoża

Ostatni etap – fugowanie

Ostatnim etapem, do jakiego przystępuje się po ułożeniu płytek, jest fugowanie. Spoiny wypełnia się po około dwunastu godzinach od ułożenia płytek i po usunięciu krzyżyków dystansowych. Gotowe masy fugujące nakłada się za pomocą kauczukowej szpachli wszędzie tam, gdzie konieczne jest dokładnie pokrycie szczelin. Kąty i rogi dodatkowo zabezpieczyć trzeba warstwą sanitarnego silikonu, którego kolor bez problemu dobierzemy do spoin. Nie zapomnijmy o tym, że fugowanie w kuchniach i łazienkach wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Pożądane efekty dadzą preparaty chroniące przed pleśnią i grzybami.

Układanie płytek warto powierzyć  specjalistom, którzy mają doświadczenie i wiedzę odnośnie tego, jak dokładnie wykonuje się takie czynności. Pamiętajmy o tym, że jest to inwestycja na długie lata, dlatego precyzja i solidne wykonanie jest na wagę złota.

Płytki i panele: http://after2.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.