Jak wybrać naświetlacz z czujnikiem ruchu?

Czujniki ruchu znajdują zastosowanie przede wszystkim w systemach alarmowych, ale nie tylko. Coraz częściej wykorzystywane są one do oświetlania przestrzeni wokół domu, na posesjach mieszkalnych, na działkach rekreacyjnych czy wokół budynków biurowych. W takich przypadkach czujniki ruchu służą do tego, aby zainicjować włączenie lampy w momencie wykrycia, że ktoś lub coś się porusza. Jak wybrać odpowiedni dla siebie naświetlacz z czujnikiem ruchu?

Dwa rodzaje lamp

Naświetlacze, czyli lampy LED-owe wyposażone w czujnik ruchu mogą być lampami PIR lub HF. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wyposażeniem lampy w pasywny czujnik podczerwieni, z kolei skrót HF odnosi się do czujnika mikrofalowego.

Lampa z czujnikiem ruchu PIR będzie działała na podczerwień i reagowała, jeśli w zasięgu oddziaływania czujnika pojawią się obiekty emitujące promieniowanie cieplne silniejsze od tego, jakie wydzielane jest przez tło. Natomiast lampy z czujnikiem HF będą wykrywać ruch obiektów nawet za cienkimi drzwiami czy ściankami. W obu przypadkach istnieje możliwość regulacji czułości czujnika i skalibrowania w taki sposób, by światło zapalało się po wykryciu ruchu z pożądanej odległości i było włączone przez ustalony czas.

Jaką lampę wybrać?

Istnieją różne typy lamp zewnętrznych z czujnikami ruchu PIR lub HF. Lampa LED z czujnikiem ruchu może mieć regulację czasu świecenia i odległości detekcji. Może mieć także regulację progu czułości liczoną w luxach, przy czym im niższa wartość lx, tym czujnik naświetlacza będzie reagował przy mniejszej ilości światła, czyli po zmroku.

Przy wyborze lampy zewnętrznej z czujnikiem ruchu należy zastanowić się nad rodzajem i estetyką oprawy, miejscem, w którym lampa ma być zamontowana, a także nad kwestią mocy, barwy światła i zasięgiem czujnika ruchu. Na przykład lampy Philips z czujnikiem ruchu mają obudowę poliwęglanową i soczewkę pokrytą szkłem. Ich mocowanie wykonane jest ze stali, dzięki czemu można osadzić naświetlacz solidnie przy ścianie. Ważne też, że takie lampy mają zabezpieczenia przed przenikaniem kurzu i wykazują odporność na strumień wody, dlatego nie ma problemu z ich stosowaniem na zewnętrznych, odsłoniętych ścianach budynków.

 https://centrumswiatla.pl/pl/producer/Philips-lampy/13

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.