Jak wyeliminować ucieczkę ciepła przez ściany budynku?

Niewłaściwa termoizolacja budynku może przejawiać się przez wzrost zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu. Właściwe wykonanie ocieplenia zapewnia komfort cieplny przy niskich temperaturach, a także realne oszczędności na ogrzewaniu. Przy założeniu, że ciepło z budynku najczęściej ucieka przez nieszczelne okna, drzwi oraz dach, powinno się szczególnie zadbać o te newralgiczne strefy budynku. Równie ważna jest prawidłowa termoizolacja ścian budynku i fundamentów. Najczęściej stosowaną metodą ociepleń jest termoizolacja za pomocą wełny mineralnej.

Zadbaj o szczelność okien i drzwi

Na termoizolacyjność okien składa się odpowiednia szyba, rama oraz uszczelka. Ich szczelność sprawdzisz w prosty sposób przez przesunięcie ręki wzdłuż krawędzi okna. Możemy zdecydować się na zakup okien energooszczędnych wykonanych z wielokomorowej ramy okiennej, a także szyby zespolonej (czyli wariant dwuszybowy lub trzyszybowy), których odpowiednia konstrukcja gwarantuje niskie przenikanie ciepła.

Drzwi wejściowe są równie ważne. Najwięcej ciepła w ich przypadku ucieka między progiem a dolną krawędzią. Zakup nowych drzwi to ostateczność, o wiele mniej kosztowna będzie wymiana starej uszczelki na uszczelkę automatycznie opadającą, która pozwala ograniczyć przenikanie zimnego powietrza z zewnątrz budynku.

Odpowiednia termoizolacja ścian budynku to podstawa

Przez nieocieplone ściany budynku lub ocieplone niewłaściwie może uciekać przeszło 25% ciepła. To duża wartość, która w dłuższej perspektywie przynosi ogromne straty finansowe. Problem dotyka przede wszystkich starych budynków, budowanych w niestosowanych już od dawna technologiach, według nieobowiązujących już norm. Prace termomodernizacyjne w ich wypadku stają się konieczne, gdyż poprawiają zarówno komfort przebywania w budynku, jak i pomaga wyeliminować problem z pleśnią i grzybem na ścianach. Zaleca się przeprowadzenie prac ociepleniowych z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej. Określenie zakresu tych prac oraz wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych należy do specjalisty w dziedzinie termoizolacji i termomodernizacji, który zajmuje się przygotowaniem projektu termomodernizacyjnego pod dany budynek wymagający przeprowadzenia takich prac. W projekcie tym uwzględnia się takie parametry, jak aktualny stan techniczny budynku, technologię w jakiej został wzniesiony, teren na którym stoi (z uwzględnieniem specyfiki gleby i jej poziomu zawilgocenia).

Dbaj o dobrą wentylację budynku

Odpowiednia wentylacja w budynku to podstawa. Zapewnia ona dobrą cyrkulację powietrza, eliminuje wszelkie problemy związane z dużą wilgotnością ścian, uniemożliwia skraplanie się pary wodnej. Zaleca się zatem stosowanie wentylacji mechanicznej w układzie zamkniętym i nie zatykanie kanałów wentylacyjnych, ani nie zasłanianie. Brak ujścia pary wodnej powoduje bowiem jej skraplanie się na ścianach i oknach, a w efekcie – tworzenie się na ich powierzchni pleśni i grzybów.

Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.