Jak zabezpieczyć konstrukcje stalowe przed zniszczeniem?

Konstrukcje stalowe to powszechnie wykorzystywane obiekty różnych rozmiarów, których stabilność i nośność zależy od systemu połączonych elementów stalowych. Można je spotkać na każdym kroku. To z jednej strony wiata na przystanku tramwajowym, z drugiej – spora hala, w której odbywają się imprezy masowe. Zabezpieczenie konstrukcji stalowych przed uszkodzeniami jest jedną z najważniejszych metod ich konserwacji, a główny powód tych uszkodzeń stanowi korozja.

Korozja stali – problem trudny do uniknięcia

W wyniku wystawienia elementów stalowych na działanie czynników środowiskowych zachodzą w nich zjawiska, których końcowym efektem jest całkowite zniszczenie danej konstrukcji. Sama korozja ma związek z naturalnymi reakcjami chemicznymi i elektrochemicznymi, jakie zachodzą na powierzchni, a potem też w głębi metalu. Reakcji tych nie da się powstrzymać, ale jak najbardziej możliwa jest skuteczna ochrona danego elementu stalowego przed ich oddziaływaniem.

W wyniku działań takich, jak choćby regularne malowanie antykorozyjne, ochrona galwaniczna czy inne typy powłok antykorozyjnych, można znacznie przedłużyć trwałość elementów stalowych. Warto tu pamiętać, że konstrukcje stalowe mają za zadanie utrzymanie dużego ciężaru, jak wiaty, dachy hal produkcyjnych lub innych obiektów. Ich skuteczna ochrona przed korozją to zatem nie tylko kwestia estetyczna i ekonomiczna, ale podstawowy sposób na zapewnienie użytkownikom tych obiektów bezpieczeństwa.

Jak wygląda malowanie antykorozyjne?

Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod ochrony stali przed zniszczeniem. Do jej zalet należy fakt, że jest stosunkowo niedroga, a przy tym może być stosowana do zabezpieczania elementów różnej wielkości. Uzyskiwany efekt zależy jednak nie tylko od ostatniej warstwy farby, która zostanie położona na powierzchnię metalu, ale także od tego, w jaki sposób elementy były zabezpieczane od samego momentu produkcji. Działanie farb antykorozyjnych ma związek z typem wybranej farby, ale najważniejsze to:

  • oddzielenie powierzchni metalu od powietrza,
  • utworzenie nieprzepuszczalnej dla wilgoci powłoki,
  • zmniejszenie potencjału korozyjnego przez użycie pigmentów,
  • elektrochemiczny wpływ na korozję,
  • zabezpieczenie przed czynnikami mikrobiologicznymi, pogłębiającymi korozję.

By właściwie zabezpieczyć konstrukcję stalową, z pewnością nie wystarczy jednokrotne malowanie. Konieczny jest wybór farb renomowanego producenta, wyposażonych w atesty, które dają gwarancję, że efekty tych zabiegów utrzymają się przez oznaczony czas. Regularne powtarzanie malowania konstrukcji stalowych musi być także poprzedzone usunięciem resztek wierzchniej powłoki poprzedniej farby.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą wysokościową SEGURO.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.