Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Każdego dnia media i portale internetowe ostrzegają nas przed pogarszającą się jakością powietrza. Najwięcej takich komunikatów zdarza się na przełomie jesieni i zimy. Niestety, przebywając w pomieszczeniach, także jesteśmy narażeni na niebezpieczne pyłki, które wnikają do płuc, zagrażając naszemu zdrowiu. Powietrze, którym oddychamy w domowym zaciszu, możemy skutecznie oczyścić.

Polska od wielu lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Największe zagrożenia powodują szkodliwe substancje jak pyły zawieszone PM 2.5 i PM 10 oraz benzopireny i tlenki azotu. W 2016 roku aż 33 polskie miejscowości zostały umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia na liście 50 miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Natomiast w 2018 roku, w tym samym zestawieniu było już 36 polskich miast.

Według najnowszych badań Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza w Polsce w znacznym stopniu przyczynia się do ponad 45 000 przedwczesnych zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia oraz układu oddechowego. Dodatkowo szacuje się, że około 19 000 takich zgonów jest wywołanych zanieczyszczeniem emitowanym w wyniku ogrzewania domów niskiej jakości paliwami stałymi lub odpadami. (źródło: https://ungc.org.pl/info/glowne-elementy-programu-czyste-powietrze-skala-planowanych-dzialan-zrodla-finansowania-plany-2019-lata-kolejne-piotr-wozny-pelnomocnik-premiera-ds-programu-czyste-powietrze/)

Co obniża jakość powietrza w domu?Co obniża jakość powietrza w domu?

Często wśród ludzi panuje przekonanie, że skoro przebywają w mieszkaniu i zamykają szczelnie okna, to powietrze w ich domu jest zdrowsze niż na zewnątrz. To bardzo mylny pogląd, ponieważ system wentylacyjny w naszych domach nie jest w stanie wychwycić i wyeliminować wszystkich zanieczyszczeń przedostających się do wnętrza. Dodatkowo większość z nas co jakiś czas wietrzy mieszkanie i tą drogą również wprowadza niebezpieczny smog.

Jednak warto wiedzieć, że wiele szkodliwych dla naszego zdrowia związków powstaje wewnątrz domu. To kurz, roztocza wywołujące alergie oraz bakterie, grzyby, pleśnie obecne w pomieszczeniach o większej wilgotności (np. łazience czy kuchni). W mieszkaniu, gdzie przebywają zwierzęta, unoszą się resztki sierści, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dodatkowo szacuje się, że około 30% domów w Polsce cierpi na „syndrom chorego budynku”. Oznacza to, że nieruchomość może mieć niekorzystny mikroklimat, który negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Jako przyczynę takiego zjawiska podaje się brak odpowiedniej wentylacji oraz nieodpowiednio wykonaną termoizolację. Kolejnym problemem, zwłaszcza w trakcie sezonu grzewczego, jest niedostateczna wilgoć powietrza w mieszkaniu, która powinna wynosić 40%, a zimą spada nawet do 10%. Rezultatem takiego przesuszenia jest zwiększone ryzyko zachorowania mieszkańców na choroby układu oddechowego spowodowane wysuszeniem błon śluzowych.

Jak zadbać o powietrze w domu?

Istnieje wiele sposobów na oczyszczanie powietrza w mieszkaniu. Jednym z nich jest wietrzenie. Jednak można je robić tylko po sprawdzeniu poziomu smogu w okolicy. W tym celu można zainstalować specjalną aplikację lub skorzystać z dedykowanej strony internetowej. Dodatkowo w zachowaniu czystszego powietrza pomoże także regularne sprzątanie (np. odkurzanie i wycieraniu kurzu).

Duże znaczenie dla czystości powietrza mają również rośliny zielone, w mieszkaniu warto trzymać te doniczkowe. Najwięcej właściwości oczyszczających mają m.in. skrzydłokwiat, rapis wyniosły, anturium, paprotka, dracena obrzeżona i sansewieria. Rośliny te wzbogacają atmosferę domów w tlen, a także wychwytują kurz i pochłaniają szkodliwe substancje jak formaldehyd, benzen i aceton.

Kolejnym praktycznym sposobem na czyste powietrze w domu jest zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza. Tego typu urządzenia wychwytują z eteru cząstki zanieczyszczeń, pyłki, kurz, roztocza. Najskuteczniejsze z nich zawierają filtry HEPA, które zatrzymują szkodliwe substancje w 99,9%. Dodatkowo niektóre modele mają wbudowaną funkcję jonizatora oraz niszczą zanieczyszczenia promieniami UV.

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może powodować bóle głowy, problemy z zatokami, alergie, przewlekłe zmęczenie i kłopoty oddechowe. Przebywając na zewnątrz, jesteśmy narażeni na wiele szkodliwych pyłów i smog. Jednak w zaciszu domowym niektóre niebezpieczne dla naszego zdrowia związki możemy wyeliminować, dbając o czystość, ustawiając w pokojach rośliny zielone oraz korzystając z oczyszczacza powietrza. Warto o tym pamiętać!

Pomoc merytoryczna
Dziękujemy firmię jonizatory.eu – dystrybutor jonizatorów wody i ozonatorów powietrza.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Komentarze (01)

  • Jarosław

    14 lutego 2020 / 2 lata ago

    Zastanawiam się nad zakupem jonizatora powietrza i potrzebowałem właśnie takich informacji. Dziękuję za ten artykuł!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.