Jaki ogrzewacz tarasowy wybrać?

Spędzanie wspólne czasu na tarasie czy organizacja imprezy plenerowej jesienią oznacza konieczność wyboru: albo zakończenia spotkania wcześnie, kiedy jest jeszcze ciepło, albo zorganizowania jakiegoś rodzaju grzejników ogrodowych, które ogrzeją gości. Jakie rozwiązania można w tym zakresie wykorzystać?

Lampy i parasole gazowe

Lampy i parasole gazowe wyglądają bardzo efektownie, ale jeśli chodzi o ich skuteczność, to już proste zdjęcia wykonane kamerami termicznymi wskazują, że nie jest to efektywny sposób ogrzania ogrodu. Do tego dochodzą dwa kolejne problemy – otwarty płomień niekoniecznie jest rozwiązaniem, które satysfakcjonuje miłośników spędzania czasu na swoim tarasie, szczególnie z dziećmi. Druga sprawa to koszty: jakkolwiek takie lampy i parasole są wygodne, bo można je – mając trochę siły – przestawić w dowolne miejsce, to jednak konieczność wymiany butli gazowych już stanowi pewną niedogodność.

Lampy i parasole gazowe
Porównanie promiennika podczerwieni Solamagic z popularnym parasolem grzewczym na gaz

 

Promienniki podczerwieni

Dziś Tarasy, Altany czy Ogrody Zimowe coraz częściej ogrzewa się promiennikami podczerwieni. W stosunku do lamp i parasoli gazowych mają one co najmniej kilka poważnych zalet:

  • są bezpieczniejsze, ponieważ nie tylko nie generują otwartego płomienia, ale przede wszystkim można je umieścić tam, gdzie nie grozi im strącenie czy przewrócenie;
  • nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji – po założeniu są od razu gotowe do działania, a wszystko, co trzeba zrobić, to od czasu do czasu przetrzeć je z kurzu;
  • pozwalają na precyzyjne dostosowanie mocy i kierunku działania – odpowiednie ekranowanie pozwala do maksimum wykorzystać wygenerowaną energię cieplną tam, gdzie jest ona potrzebna.
  • Dobre promienniki elektryczne 95% procent energii zamieniają w ciepło w postaci promienni podczerwonych, które ogrzewają osoby bezpośrednio i skutecznie

Warto też dodać, że nowoczesne promienniki podczerwieni są często po prostu tańsze w eksploatacji od grzejników ogrodowych gazowych. A do tego trzeba doliczyć koszty przeglądów i konserwacji, które w przypadku ogrzewaczy gazowych są niezbędne, aby działały bezpiecznie przez lata.

Promiennik Veito Blade
Promiennik Veito Blade

Na pewno promiennik? Drugorzędne kwestie, którymi prąd wygrywa z gazem

Promienniki podczerwieni pozwalają przedłużyć zabawę w ogrodzie jeszcze z jednego powodu: są wygodniejsze od ogrzewania gazowego w jakiejkolwiek formie. Mogą być sterowane zdalnie (pilotem albo przez bluetooth), mogą być wyposażone w zegar i komplet zabezpieczeń, wiele modeli typowo ogrodowych zapewnia pełną wodoodporność. Termostaty są dziś normą – to dzięki nim można po prostu zapewnić komfort termiczny bez konieczności ciągłego dostosowywania wielkości płomienia w parasolu gazowym albo lampie.

Ogrzewacz tarasowy to nie wszystko

Wybór dodatkowego ogrzewania ogrodowego to jedno, ale warto też pomyśleć o kilku prostych i bardzo uniwersalnych sposobach na zapewnienie komfortu termicznego na tarasie, lub w ogrodzie.

  • Można – w miarę możliwości – osłonić taras. Świetnie sprawdzają się konstrukcje szklane lub drewniane ale nawet cienkie płótno zapobiega szybkiemu usuwaniu nagrzanego powietrza.
  • ustawić na terenie imprezy altanki lub namioty targowe, szczególnie jeśli impreza ma przeciągnąć się do późnych godzin nocnych. Ich ogrzanie jest tańsze i skuteczniejsze, ponieważ
  • Nawet na małym przyjęciu można pomyśleć o ustawieniu pergoli, która osłoni przed wiatrem. Na większych imprezach często tak ustawia się butiki czy sceny, aby to one pełniły dodatkową funkcję ochronną.

Ogrzewacz tarasowy to nie wszystko

Podsumowanie

Odpowiednia organizacja i właściwy dobór ogrodowych urządzeń grzewczych mogą ponieść temperaturę na tarasie. Warto poświęcić temu więcej uwagi, bo zgrabiałe od chłodu dłonie to nie jest to, co goście chcą zapamiętać ze spotkania. Często jeden promiennik podczerwieni może sprawić, że atmosfera dosłownie stanie się gorętsza.

Promiennik Veito AERO S na statywie
Promiennik Veito AERO S na statywie

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.