Jaki wybrać zasilacz do systemu LED?

Technologia LED czyli diody elektroluminescencyjne wymagają innego zasilania aniżeli standardowe oświetlenie. Jako iż zasilacz to jedna z najważniejszych elementów w całym systemie diodowym, warto więc aby dobrać najlepszy nie tylko dla lepszej jakości oświetlenia ale też jego trwałości. Czym różnią się poszczególne zasilacze i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Do taśm LED i niektórych systemów wykorzystujących tę technologię wykorzystywane są zasilacze napięciowe. W odróżnieniu od zasilaczy prądowych, stabilizują one napięcie, a prąd jest zależny od rezystancji obciążenia. Do technologii LED zasilanie powinno być sprawne i wrażliwe na odpowiednie parametry systemu. Dzięki temu nasze oświetlenie zachowuje nie tylko jakość ale również nie przestaje być energooszczędne.

Jakość i bezpieczeństwo

Przed wyborem lepiej postawić na jakość aniżeli na cenę. W przypadku wyboru ekonomicznych zasilaczy impulsowych, możemy się spodziewać uszkodzenia naszych diod. Odpowiedni zasilacz powinien mieć wbudowane przynajmniej trzy zabezpieczania takie jak: przeciw-zwarciowe, przeciw-przeciążeniowe i przeciw-przepięciowe. Ochrona przed przepięciem jest istotna w kwestii technologii LED, żeby to zadziało niekiedy potrzebne jest podłączenie uziemienia. Dla zwiększenia bezpieczeństwa i zminimalizowania ryzyka przepięć, można zainstalować ochronę w samej instalacji elektrycznej w budynku, gdzie korzystamy z technologii LED.

Najpopularniejsze zasilacze

Zanim zakupimy zasilacz, warto sprawdzić jego sprawność, jeżeli taka informacja nie pojawia się na produkcje, najlepiej po niego nie sięgać., Najczęściej spotykanym zasilaczem do diod elektroluminescencyjnych jest ten o mocy 12V, na wyjściu już oscylują w okolicach 85% sprawności. Jeżeli chcemy aby była ona większa, wybieramy zasilacz o większej mocy na przykład 24V. Pamiętajmy że im większe zasilanie przy niezmienione mocy, to powoduje ono dwukrotnie mniejsze prądy. Nie potrzebujemy wtedy grubszych przewodów, a ilość zakłóceń jest zmniejszona.

Pobór mocy bez obciążenia nie powinien zaś być wyższy aniżeli 1W. Jest to szczególnie istotne, kiedy zasilacz ma być docelowo podłączony na stałe do sieci.

Jaka moc zasilacza jest najbardziej odpowiednia?

Żeby wybrać właściwą moc zasilacz potrzebujemy poznać łączną moc odbiorników. Zasilacz który wybierzemy, powinien mieć swoją moc taką samą lub większą od tej wyliczonej. Najlepiej zostawić sobie około 10% zapasu. Nie stanie się nic złego jeżeli zostawimy go więcej, trzeba jednak pamiętać że im większa moc, tym większy pobór energii zasilacza, kiedy ten jest w stanie nieobciążonym. Z reguły wartości te nie przekraczają 0,1- 1W.

Odprowadzanie ciepła

Od każdego urządzenia elektronicznego należy odprowadzać ciepło, tak też nie ma różnicy w przypadku zasilaczy do LED. Dzięki zachowaniu odpowiednio niskiej temperatury i wentylacji, jesteśmy w stanie zachować większą żywotność urządzenia. Zasilacze LED mają tendencję do wydzielania dużej ilości ciepła, więc warto zadbać o odpowiedni jego odpływ i temperaturę.

Artykuł powstał we współpracy z: zasilacze-meanwell.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *