Jakie mieszkania są najchętniej kupowane?

Choć rynek mieszkaniowy od kilku lat dynamicznie się zmienia kilka aspektów pozostaje bez zmian. Wciąż najważniejszym wyznacznikiem zakupu mieszkania jest cena. Na kolejnych miejscach znajduje się powierzchnia, liczba pokoi, a także lokalizacja oraz rodzaj mieszkania: nowe lub używane. Jakie mieszkania są najchętniej i najczęściej kupowane? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Zakup mieszkania to nierzadko inwestycja na wiele lat. Stąd zapewne wynikają ostrożne wybory: okazuje się bowiem, że wśród najchętniej kupowanych mieszkań znajdują się te mniejsze, dwu- lub trzypokojowe. Z czego znaczna liczba tych mieszkań pochodzi z rynku pierwotnego.

Idealny metraż? 40-60 m²

Choć dane zmieniają się z roku na rok można przyjąć, że idealna wielkość mieszkania waha się w granicach od 40 do 60 m² – mówi specjalista z firmy Samson Dom, deweloper oferujący nowe mieszkania na sprzedaż w Krakowie, Łodzi i Tarnowie – Średnia powierzchnia kupowanych mieszkań zdecydowanie maleje. Z pewnością wiąże się to z kwestią finansów, ale nie tylko – małe mieszkania mogą być równie funkcjonalne, a do tego oczywiście tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Biorąc pod uwagę stosunek metrażu do całkowitej ceny są to mieszkania najbardziej opłacalne i w zasięgu większości kupujących.

Niezmiennie największą popularnością cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe, kupowane zarówno do użytku własnego, jak i na wynajem. Okazuje się, że na mieszkania z dwoma lub trzema pokojami decyduje się aż 70% nabywców! Wśród nich znajdują się głównie młode małżeństwa i rodziny z dziećmi. A także inwestorzy – którzy oferują mieszkania na wynajem krótko- lub długoterminowy. Okazuje się bowiem, że niewielkie mieszkania cieszą się największą popularnością również pod wynajem.

Rynek pierwotny – najczęściej wybierany przez kupujących mieszkanie

Okazuje się również, że najczęściej kupowane są mieszkania z rynku pierwotnego. Własne „M” od dewelopera niesie ze sobą wiele zalet, stąd ponad połowa kupujących decyduje się na nowo wybudowane mieszkanie. Jest to związane przede wszystkim z brakiem konieczności wykonania kosztownego i długotrwałego remontu – mieszkanie jest gotowe od razu po wykończeniu wnętrza. Nowe mieszkanie daje możliwość dowolnej aranżacji i wyposażenia wnętrza.

Jednocześnie nowe mieszkania charakteryzują się wysokim standardem, a także dobrym stanem technicznym. Budynki i otoczenie są niezwykle estetyczne, a zwykle wraz z pojawieniem się nowego osiedla pojawia się również niezbędna infrastruktura: żłobki i przedszkola, szkoły, przychodnie, sklepy i punkty usługowe, a także przystanki komunikacji miejskiej. Dodatkowo nowe osiedla powstają zwykle na obrzeżach miast, a w związku z tym są tańsze niż mieszkania z rynku wtórnego w centrum miasta.

Lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja

Ze względu na ceny mieszkania zlokalizowane na obrzeżach miasta cieszą się coraz większą popularnością. Wpływ ma jednak nie tylko cena – jak już wspomnieliśmy wraz z powstaniem osiedla rozwija się również okolica. Niższa cena to również możliwość zakupienia większego metrażu, a bliskość terenów zielonych, cisza i spokój to dodatkowe atuty, które przyciągają coraz więcej osób. Centra miast są atrakcyjne, jednak często przeludnione i głośne – trudno znaleźć miejsce parkingowe, a w szczycie sezonu turystycznego nawet otwarcie okien może być niemożliwe, nie wspominając o wyjściach na spacer, czy nawet do sklepu.

Nowo powstające osiedla uwzględniają wszystkie potrzeby mieszkańców, oferują wystarczającą liczbę miejsc parkingowych, place zabaw dla dzieci, a także lokale usługowe dla przedsiębiorców. Stąd najczęściej kupowane mieszkania to te zlokalizowane poza centrum miasta, o niewielkim metrażu i nowe. Biorąc pod uwagę ich liczne zalety – nie ma co się dziwić.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.