Choć rynek mieszkaniowy od kilku lat dynamicznie się zmienia kilka aspektów pozostaje bez zmian. Wciąż najważniejszym wyznacznikiem zakupu mieszkania jest cena. Na kolejnych miejscach znajduje się powierzchnia, liczba pokoi, a także lokalizacja oraz rodzaj mieszkania: nowe lub używane. Jakie mieszkania są najchętniej i najczęściej kupowane? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Zakup mieszkania to nierzadko inwestycja na wiele lat. Stąd zapewne wynikają ostrożne wybory: okazuje się bowiem, że wśród najchętniej kupowanych mieszkań znajdują się te mniejsze, dwu- lub trzypokojowe. Z czego znaczna liczba tych mieszkań pochodzi z rynku pierwotnego.
Choć dane zmieniają się z roku na rok można przyjąć, że idealna wielkość mieszkania waha się w granicach od 40 do 60 m² – mówi specjalista z firmy Samson Dom, deweloper oferujący nowe mieszkania na sprzedaż w Krakowie, Łodzi i Tarnowie – Średnia powierzchnia kupowanych mieszkań zdecydowanie maleje. Z pewnością wiąże się to z kwestią finansów, ale nie tylko – małe mieszkania mogą być równie funkcjonalne, a do tego oczywiście tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Biorąc pod uwagę stosunek metrażu do całkowitej ceny są to mieszkania najbardziej opłacalne i w zasięgu większości kupujących.
Niezmiennie największą popularnością cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe, kupowane zarówno do użytku własnego, jak i na wynajem. Okazuje się, że na mieszkania z dwoma lub trzema pokojami decyduje się aż 70% nabywców! Wśród nich znajdują się głównie młode małżeństwa i rodziny z dziećmi. A także inwestorzy – którzy oferują mieszkania na wynajem krótko- lub długoterminowy. Okazuje się bowiem, że niewielkie mieszkania cieszą się największą popularnością również pod wynajem.
Okazuje się również, że najczęściej kupowane są mieszkania z rynku pierwotnego. Własne „M” od dewelopera niesie ze sobą wiele zalet, stąd ponad połowa kupujących decyduje się na nowo wybudowane mieszkanie. Jest to związane przede wszystkim z brakiem konieczności wykonania kosztownego i długotrwałego remontu – mieszkanie jest gotowe od razu po wykończeniu wnętrza. Nowe mieszkanie daje możliwość dowolnej aranżacji i wyposażenia wnętrza.
Jednocześnie nowe mieszkania charakteryzują się wysokim standardem, a także dobrym stanem technicznym. Budynki i otoczenie są niezwykle estetyczne, a zwykle wraz z pojawieniem się nowego osiedla pojawia się również niezbędna infrastruktura: żłobki i przedszkola, szkoły, przychodnie, sklepy i punkty usługowe, a także przystanki komunikacji miejskiej. Dodatkowo nowe osiedla powstają zwykle na obrzeżach miast, a w związku z tym są tańsze niż mieszkania z rynku wtórnego w centrum miasta.
Ze względu na ceny mieszkania zlokalizowane na obrzeżach miasta cieszą się coraz większą popularnością. Wpływ ma jednak nie tylko cena – jak już wspomnieliśmy wraz z powstaniem osiedla rozwija się również okolica. Niższa cena to również możliwość zakupienia większego metrażu, a bliskość terenów zielonych, cisza i spokój to dodatkowe atuty, które przyciągają coraz więcej osób. Centra miast są atrakcyjne, jednak często przeludnione i głośne – trudno znaleźć miejsce parkingowe, a w szczycie sezonu turystycznego nawet otwarcie okien może być niemożliwe, nie wspominając o wyjściach na spacer, czy nawet do sklepu.
Nowo powstające osiedla uwzględniają wszystkie potrzeby mieszkańców, oferują wystarczającą liczbę miejsc parkingowych, place zabaw dla dzieci, a także lokale usługowe dla przedsiębiorców. Stąd najczęściej kupowane mieszkania to te zlokalizowane poza centrum miasta, o niewielkim metrażu i nowe. Biorąc pod uwagę ich liczne zalety – nie ma co się dziwić.