Już tylko kilka miesięcy do wprowadzenia norm Ecodesign dla kominków. Sprawdź co się zmieni!

Od kilku lat trwa rewolucja w branży kominkowej. W najbliższych miesiącach nabierze ona jeszcze bardziej dynamicznego tempa. Wszystko za sprawą rozporządzenia zwanego Ekoprojektem. Mimo, że niektórzy producenci oferują już od dawna kominki spełniające normy Ecodesign, to oficjalnie zaczyna ona obowiązywać od 2022 roku. Głównym zadaniem dyrektywy Ecodesign jest walka z zanieczyszczeniem i degradacją środowiska. Będzie to potwierdzenie ekologiczności kominków, które powinno uciąć wszelkie dyskusje na temat ich wpływu na środowisko.

Certyfikat Ecodesign wpłynie również na efektywność wkładów kominkowych czy też kominków wolnostojących. Ta z kolei będzie determinowała korzyści ekonomiczne, które już teraz są mocno odczuwalne przez inwestorów decydujących się kominek (np. kominek z płaszczem wodnym Defro Home)  w swoim domu. Zmiany w branży kominkowej przebiegają równolegle ze zmianami w całej energetyce. Ecodesign dobrze odzwierciedla transformację energetyczną i to, w którą stronę idzie cała branża. Największym beneficjentem tych zmian jest konsument. Dlaczego? Otóż niskim kosztem otrzymujemy wydajne źródło ciepła, które jest ekologiczne i tanie w eksploatacji. Nie można zapominać również o walorach estetycznych nowoczesnych kominków. Jakie normy i regulacje wprowadza dyrektywa Ecodesign? Poniżej przedstawiamy podstawowe zmiany, które wejdą w życie od 2022 roku.

Emisja szkodliwych substancji

Jak już wcześniej wspomniano, głównym założeniem Ekoprojektu jest ograniczenie emisyjności kominków. Zostaną wprowadzone restrykcyjne normy, które kształtują się następująco:

  • Emisja PM z kominków posiadających zamkniętą komorę spalania oraz wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie mogą przekraczać 40 mg/m3 przy 13 % O2.
  • Emisja OGC z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą lub zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 120 mgC/m3 przy 13 % O2.
  • Emisja CO z kominków na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 1 500 mg/m3 przy 13 % O2.
  • Emisja NOx z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą lub zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 200 mg/m3 wyrażanych, jako NO2 przy 13 % O2.

Wydajność kominków

Dlaczego Ekoprojekt wpłynie na wydajność kominków i innych urządzeń grzewczych? Głównym powodem jest wprowadzenie pojęcia sezonowej efektywności energetycznej. Jest to pojęcie określające sprawność urządzenia, jako uśrednioną wartość między mocą nominalną a obniżoną. W taki sposób, jesteśmy w stanie rzetelniej określić efektywność naszego kominka. Sezonowa efektywność energetyczna kominków z zamkniętą komorą spalania (wkłady kominkowe, kominki wolnostojące) wykorzystujących paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie pelletów powinna być równa lub wyższa niż 65 %.

Producenci urządzeń kominkowych mają obowiązek zawarcia stosownych informacji w instrukcjach obsługi urządzenia i dokumentacji technicznej urządzenia. Do klienta należy zaś sprawdzenie, czy w charakterystyce kominka znajdują się informacje dotyczące certyfikatu Ecodesign.

Kominki Ecodesign (np. Defro Home) to prawdziwa rewolucja w branży grzewczej. Urządzenia te doskonale wpasowują się w trendy nowoczesnego budownictwa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.