Kabel koncentryczny – wyciągnij maximum z jakości sygnału

Masz już wysokiej jakości telewizor z wysoką rozdzielczością, a także wykupiony abonament platformy cyfrowej? Liczysz na to, że będziesz oglądać filmy i programy TV w najwyższej jakości obrazu? Może się to nie udać, jeśli sygnał z anteny będzie przekazywany niskiej jakości kablem. Dowiedz się, jakimi cechami powinien charakteryzować się kabel koncentryczny, aby gwarantować wysoką rozdzielczość i jakość obrazu.

Funkcje kabla koncentrycznego

Kabel koncentryczny wykorzystuje się do łączenia anteny satelitarnej z dekoderem lub też anteny naziemnej telewizji cyfrowej z telewizorem lub dekoderem DVB-T. Kabel transmituje zmienny sygnał o małej mocy, dlatego też jego jakość jest kluczowa w osiąganiu wysokiej jakości sygnału. Działanie kabla koncentrycznego oparte jest o różnicę potencjałów, jaka występuje pomiędzy dwoma elementami metalowymi.

Gdzie stosuje się kabel koncentryczny?

Kabel koncentryczny to nieodzowny element każdej sieci telewizyjnej. Wykorzystuje się go między innymi w:

  • systemach telewizji przemysłowej;
  • lokalnych telewizjach kablowych;
  • domowych połączeniach audio-wideo;
  • połączeniach domowych anten z telewizorami lub dekoderami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla koncentrycznego?

Dobór kabla koncentrycznego powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest złożoność sieci. W prostszych domowych sieciach w zupełności sprawdzą się kable jednożyłowe, natomiast w bardziej skomplikowanych sieciach telewizyjnych wykorzystuje się kable wielożyłowe, w których każde są oznaczone kolorami. Dostępne są również kable hybrydowe, które można łączyć ze skrętkami lub światłowodami. W domowych połączeniach najczęściej stosuje się kable satelitarne o częstotliwości 2,5 GHz.

Wybieramy kabel zewnętrzny

Anteny satelitarne znajdują się na zewnątrz, tj. za oknem, na balkonach, dachu lub w ogrodzie. Dlatego kable koncentryczne, które znajdują się na zewnątrz muszą być bardzo dobrze izolowane, aby zapobiec zakłóceniom jakości sygnału. Prowadzone na zewnątrz kable muszą izolować przewody przed takimi czynnikami, jak:

  • wilgoć i woda,
  • promienie UV,
  • wahania temperatury,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Do wyboru mamy kable z izolacją wykonaną z PCV. Są dość elastyczne, przez co łatwe w prowadzeniu, jednakże pozostawiają nieco do życzenia w kwestii skuteczności izolacji. Znacznie lepiej izolują kable wykonane z polietylenu, jednak jest on materiałem zdecydowanie bardziej sztywnym. Kable do użytku wewnętrznego i zewnętrznego łatwo jest rózróżnić, bowiem różnią się kolorem. Kable koncentryczne zewnętrzne są czarne, natomiast wewnętrzne – białe. W przypadku używania białego kabla na zewnątrz należy dodatkowo okleić go taśmą izolacyjną.

Wysokiej jakości kable koncentryczne znajdziesz, odwiedzając sklep KompleksMedia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.