Kamienie w ogrodzie – pomysły i zastosowanie

Popularne kamienie wykorzystywane w ogrodzie to przede wszystkim otoczaki, takie jak na przykład otoczaki białe Thassos, bazaltowy szary otoczak, a także kora kamienna, czerwony kamień dekoracyjny, żwir klasyczny oraz kamień polny. Rodzajów kamienia jest całe mnóstwo, wybór zależy natomiast głównie od spersonalizowanych potrzeb i tego, do jakich aranżacji chcemy wykorzystać kamienie w naszym ogrodzie. Innych użyjemy w oczku wodnym, innych do ściółkowania roślin. Wachlarz zastosowań jest bardzo szeroki – otoczenie zbiorników wodnych czy fontanny, ścieżki, podjazdy, murki, alejki, ogrodowe aranżacje skalno-roślinne typu skalniak, rzeźby ogrodowe, płoty gabionowe, a także obramowanie i obrzeża rabat. Pełen ogród możliwości.

Jakie kamienie do oczka wodnego?

Częstym elementem aranżacji ogrodu są oczka wodne. Zazwyczaj możemy wyłożyć je kamieniami łupanymi i łamanymi, np. łupkiem granitowym, a także srebrnorudym łupkiem serycytowym lub też użyć żwiru kwarcytowego. Dobór kamieni w zbiornikach wodnych jest bardzo ważną kwestią, która ma wpływ na wygląd oraz trwałość całej aranżacji. Kamienie muszą być dobrane odpowiednio do środowiska. Należy unikać marmurów, wapieni i dolomitów, ponieważ woda wypłukuje z nich wapno, które jest szkodliwe dla roślin i ryb. Świetnie nada się natomiast bazalt, granit, serpentynin, kwarcyt czy też kamień polny – otoczak.

Dobór kamieni w oczkach wodnych jest dość trudny, zwłaszcza gdy mamy wodę stojącą. Najbardziej ryzykowne jest wykorzystywanie kamieni, które naturalnie nie występują w okolicy. Aranżując ten element architektury ogrodowej, musimy pamiętać, by stosować kamienie o różnych wielkościach, ponieważ właśnie tak występują w przyrodzie i dzięki temu kompozycja będzie wyglądać naturalnie. Do wykończenia stawu bądź oczka wodnego możemy użyć kamienia łupanego oraz różnej wielkości otoczaków. Im bardziej płaskie kamienie, tym łatwiej je ułożyć. Nie zaleca się mieszania wielu rodzajów i kolorów, ponieważ zbyt duży miszmasz w oczkach wodnych traci na naturalności. Podstawową zasadą jest to, by na tyłach oczka ułożyć większe kamienie, a bliżej do wody, tym bardziej powinny się one zmniejszać – najlepiej aż po żwir.

Jakie kamienie do oczka wodnego?

Ściółkowanie – jakich materiałów użyć?

Ściółkowanie to, najprościej rzecz ujmując, przykrywanie ziemi wokół roślin, w celu zabezpieczenia gleby przed jej nadmiernym nagrzewaniem, a co za tym idzie – wysuszeniem oraz zmniejszeniem parowania wody. To szczególnie ważne w okresach suszy oraz w przypadku bardziej piaszczystych gleb, jednakże nie są to jedynie funkcje i zalety ściółkowania. Kolejnym plusem jest zabezpieczenie przed wymywaniem ziemi w okresach intensywnych deszczy. Ponadto ściółka utrudnia porost chwastów, co niesamowicie ułatwia pielęgnację ogrodu.

Do ściółkowania wykorzystuje się bardzo wiele materiałów naturalnego pochodzenia, takich jak: igliwie, słoma, gałęzie, trociny, obornik, kompost, torf, wysuszona trawa, a także produkty syntetyczne – agrowłókninę czy czarną folię ogrodniczą. Najtrwalsze i najnaturalniejsze są jednak kamienie, najczęściej stosowane te o drobnych frakcjach, oraz żwir. Nie ulegają one rozkładowi i, co również nie jest bez znaczenia, pełnią też funkcję dekoracyjną. Ponadto okrywając nimi ziemię wokół roślin, zaoszczędzimy sobie dodatkowej pracy w przyszłości, ponieważ takiej ściółki nie trzeba uzupełniać.

Do tego celu w ogrodzie świetnie sprawdzą się też grysy. Na rynku jest ogromny wybór rodzajów i kolorów tego podłoża. Grys, w przeciwieństwie do kory, nie ulega odbarwieniom, dzięki czemu zachowa stały kolor. Nie ingeruje także w pH gleby.

Ściółkowanie – jakich materiałów użyć?

Zalety i wady kamieni w ogrodzie

Niezmiennie popularne kamienie ogrodowe przede wszystkim są długowieczne. To niezaprzeczalna zaleta. Kamienne dekoracje są inwestycją na lata – wytrzymałe, trwałe, nie rozwiewa ich wiatr, nie trzeba ich cyklicznie uzupełniać i prezentują się efektownie. Minusem jest na pewno cena, która znacznie przewyższa chociażby korę sosnową. Za wadę uznać można także, że nie użyźniają gleby same sobą, natomiast nie ma przeciwwskazań, by stosować je w towarzystwie niemal wszystkich rodzajów roślin. Ponadto część kamiennych konstrukcji w ogóle nie wymaga impregnacji, niektóre jednak potrzebują dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, by zachować pierwotną estetykę i właściwości. Wszystko zależy od naszej wizji ogrodu oraz otoczenia domu, a co za tym idzie wkomponowanych w nie elementów architektury. Innych kamieni użyjemy do wyłożenia ścieżek, innych pod rabaty, a jeszcze innych jako wypełnienie skalniaków czy oczek wodnych. Trudno jednak wyobrazić sobie jakikolwiek ogród bez skał i kamieni.

Zalety i wady kamieni w ogrodzie

Artykuł powstał przy współpracy z https://kamienie-dekoracyjne.pl/

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.