Kiedy potrzebny jest ciężki sprzęt?

Zróżnicowany charakter prac budowlanych wymaga użycia różnego typu sprzętu. Choć w rozumieniu laika, koparka i minikoparka różnią się jedynie rozmiarem, to kwestia ta jest dużo bardziej skomplikowana.

Podstawowe różnice między koparką, a minikoparką.

Najbardziej oczywistą cechą, jest naturalnie rozmiar maszyny. Wiąże się z tym jednak również możliwość praktycznego wykorzystania. Różnica w gabarytach koparek i minikoparek, sprawia, iż te pierwsze mogą być stosowane jedynie w miejscach, gdzie podłoże pozwala na użycie ciężkich urządzeń. Pod tym względem o wiele bardziej uniwersalne okazują się minikoparki, będące maszynami bardzo mobilnymi i stosunkowo lekkimi, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane na podłożu, które może popękać lub zapaść się.
Kolejną podstawową różnicą między tymi dwiema maszynami jest charakter prac, jakie umożliwiają. Minikoparki doskonale sprawdzają się w przypadku działań, podczas których konieczna jest ostrożność i duża kontrola nad procesem – kiedy istnieje ryzyko uszkodzenia ważnych elementów, jak na przykład przewody elektryczne.
Koparki natomiast powinny być używane w sytuacjach, gdy pojawia się konieczność przeniesienia dużej ilości urobku o dużej wadze. Dysponują one bowiem większą ładownością, niż minikoparki. Koparki posiadają również dużo większą siłę, jeśli chodzi o oddzielanie urobku od gruntu, przez co pozwalają na użycie ich w przypadku twardszych materiałów. Posiadają one także większy zasięg, pozwalający dosięgnąć miejsc często niedostępnych dla minikoparek.

Uniwersalność – gdzie wykorzystuje się minikoparki?

Gdzie wykorzystuje się minikoparki?Podstawowymi cechami, które charakteryzują minikoparkę, są uniwersalność i mobilność. Ta pierwsza, wynika z tego, że posiadają one wymienny sprzęt roboczy. Co za tym idzie – nie służą jedynie do przenoszenia materiałów. Zależnie od potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy, minikoparkę możemy wyposażyć w widły, nożyce, młot hydrauliczny czy świder. Wszystkie te narzędzia mogą być wymiennie stosowane w jednej maszynie, a ich zamiana nie jest czymś wyjątkowo czasochłonnym.
Mobilność minikoparki, wiąże się z jej gabarytami i ciężarem, a tym samym możliwościami konstrukcyjnymi. Jest to maszyna, najczęściej wyposażona w gąsienice – ponieważ minikoparka jest stosunkowo lekka, istnieje możliwość wykonania gąsienic z materiału gumowego, co poprawia jej przyczepność i dodatkowo redukuje ciężar. Maszyna może być użyta tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania żadnego ciężkiego sprzętu. Jej transport także jest o wiele łatwiejszy w stosunku do koparki.

Idealny sprzęt do ogrodu i pracy w ograniczonej przestrzeni.

Minikoparki są wykorzystywane najczęściej przy drobnych pracach budowlanych. Bez problemu można ich używać do prac w ogrodzie przy domu lub do oporządzenia gruntu w terenie leśnym, gdzie zastosowanie ciężkich maszyn budowlanych nie jest możliwe. Także podczas pracy na budowie, minikoparka daje dużo większe możliwości, ponieważ jest w stanie wjechać do częściowo już postawionego budynku, nie uszkadzając przy tym podłoża. Maszyna świetnie sprawdzi się też w przypadku prac, które wymagają dokładności i staranności.

Ciężkie warunki wymagają ciężkiego sprzętu.

Najbardziej rozpoznawalnym rodzajem koparki, jest koparka jednonaczyniowa.Najbardziej rozpoznawalnym rodzajem koparki, jest koparka jednonaczyniowa. Koparki jednonaczyniowe, są maszynami wytrzymałymi i posiadają znaczną siłę nośną, co pozwala na użycie ich w przypadku ciężkich materiałów o dużych gabarytach. Sprawdzą się w przypadku prac na dużym obszarze, gdzie pojawia się konieczność przenoszenia i załadunku dużych ilości urobku. Możliwości zastosowania koparki oscylują wokół prac naziemnych budowlanych, prac transportowych i górniczych.
Koparka, podobnie jak minikoparka, może być wyposażona w różne narzędzia – młot wyburzeniowy, chwytak czy łyżka – nie są to jednak części wymienne, a co za tym idzie, każda maszyna ma jedno zastosowanie. Ze względu na moc przerobową, koparka jest niezastąpiona podczas pracy przy ciężkich i twardych materiałach. Koparki używane są przy wyrównywaniu gruntu na dużym obszarze, kopaniu rowów i koryt rzek, przepychaniu stosów materiałów z dala od określonego miejsca. Znajdują także zastosowanie przy pracach wydobywczych – do najciekawszego rodzaju maszyn z pewnością zalicza się koparka podwodna, którą wykorzystuje się przy eksploatacji złóż minerałów, znajdujących się pod powierzchnią morza lub oceanu.

Czym są koparki wielonaczyniowe?

Zasada działania koparek wielonaczyniowych, opiera się na ciągłości. Są to maszyny, składające się z połączonych ze sobą narzędzi urobowych, które pozwalają na pracę bez przerw na transport materiału. Narzędzia są połączone ze sobą przy pomocy zamkniętego łańcucha lub koła czerpakowego. Najczęściej wykorzystuje się je w pracach wydobywczych – w kopalniach lub kamieniołomach. Z perspektywy laika, przypominają one bardziej ogromne instalacje wydobywcze, jednak w związku z ich przeznaczeniem i charakterem pracy, poprawną technicznie nazwą, będzie właśnie koparka.

Koszt wynajmu koparki i minikoparki.

Jeśli chodzi o koparki, koszty wynajmu są bardzo zróżnicowane. Zależnie od gabarytów konkretnej maszyny, a także jej przeznaczenia, miesięczny koszt waha się w przedziale od ośmiu do dwudziestu kilku tysięcy w perspektywie miesiąca. W przypadku wynajmowania koparki na krótszy okres, koszty nie przekraczają tysiąca złotych za jeden dzień. Natomiast minimalny koszt takiej usługi, wynosi około trzystu złotych. Na cenę mają wpływ parametry danej koparki – takie jak ładowność, wyposażenie, rozmiar, producent i ogólny stan maszyny.

W przypadku minikoparek, koszt jest o wiele bardziej jednostajny. Wynajem minikoparki na jeden dzień kosztuje zazwyczaj od dwustu do pięciuset złotych. Koszt najmu za dzień jest stosunkowo niższy, jeśli okres będzie dłuższy. Wynajęcie minikoparki na tydzień nie powinno przekroczyć kosztów rzędu dwóch tysięcy złotych, co daje zazwyczaj mniej, niż dwieście złotych na dzień. W przypadku miesięcznego najmu cena ta jest jeszcze mniejsza, jednak firmy oferujące taką usługę, zazwyczaj ustalają konkretną stawkę z każdym klientem.


 

Artykuł przygotowała firma Warszawski Kopacz. Firma oferuje usługi koparką oraz wynajem koparek na terenie Warszawy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *