Kiedy warto przeprowadzić inspekcję kanalizacji

Czy podczas kupna starszego domu zdarzyło się Państwu pomyśleć o przeprowadzeniu inspekcji kanalizacji? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, w poniższym artykule odpowiemy na pytanie „dlaczego warto?”.

Bardzo często dostajemy zgłoszenia awarii od świeżych nabywców starszych domów. Najczęściej powodem naszego przyjazdu jest niesprawna instalacja kanalizacyjna. Okazuje się bowiem, że przez lata nikt nie zainteresował się stanem technicznym instalacji. Zmieniła się również technologia – dzisiejsze rury są zwykle trwalsze i mniej narażone na uszkodzenia, czy zapychanie się. Warto też wspomnieć czasy, kiedy
w Polsce jakiekolwiek materiały budowlane były trudno dostępne – wtedy budowało się domy z tego, co udało się zdobyć. Dziś nie mamy tego problemu i możemy stworzyć instalację kanalizacyjną, która będzie sprawna i nie będzie sprawiała problemów przez lata.

Kontrola kanalizacji jest jedną z najistotniejszych kontroli podczas kupna starszego domu. Jest ona zalecana wszystkim nabywcom, którzy interesują się domami liczącymi więcej niż 20 lat. Choć instalacja kanalizacyjna z lat 90. XX w. nie różni się znacznie od tej stosowanych dzisiaj (w przeciwieństwie do tej z lat 50., 60., czy nawet 80. ubiegłego wieku), warto sprawdzić jej stan choćby ze względu na wrastające korzenie.

Dlaczego warto sprawdzić, czy kanalizacja nie jest uszkodzona?

Korzenie drzew rosnących w pobliżu instalacji kanalizacyjnych stwarzają wiele problemów. Przedostają się pod uszczelkami na kielichach, które łączą rury, a następnie rozwijają  się w jej wnętrzu tworząc ciężki do pokonania zator, który zatrzymuje nieczystości. W przypadku starszych instalacji korzenie znajdują swoje ujście w nieszczelnych połączeniach. Dochodzi czasem też do sytuacji, w której przedostają się one od strony studzienki. Rozwiązaniem takiego problemu może być skorzystanie z usług firmy oferującej usługi związane z kanalizacją, która przy pomocy specjalistycznej dyszy wysokociśnieniowej, sprężyn elektrycznych z końcówką do usuwania korzeni bądź frezarki usunie korzenie ze światła rury. Takie rozwiązanie będzie niezbędne, lecz jedynie czasowe, jeżeli nie usunie się drzew w okolicy przebiegu kanalizacji, które stwarzają problem (warto wspomnieć, że najwięcej szkód w kanalizacji wytwarzają wierzby płaczące).

Bardzo często dostajemy zgłoszenia awarii od świeżych nabywców starszych domów. Najczęściej powodem naszego przyjazdu jest niesprawna instalacja kanalizacyjna

Zdarza się również, że w starszych posiadłościach dochodzi do częstych awarii, a właściciele nie mają pojęcia dlaczego tak się dzieje i dzielnie, co jakiś czas, wzywają pomoc pogotowia kanalizacyjnego. Przyczyn może być wiele. Najczęstsze z nich to: wystające uszczelki na łączeniach rur, zagniecenia (deformacja, zmniejszenie światła rury), zaniżenia, czyli tzw. niecki na rurze (efekt niejednorodnego spadku). Takie uszkodzenie może pociągnąć za sobą bardzo duże koszty i dodatkowe problemy. Uszkodzoną rurę można naprawić na dwa sposoby – wymieniając zepsuty fragment lub w niektórych wypadkach korzystając z bezwykopowej metody naprawy instalacji kanalizacyjnej, która jest metodą szybką
i bezinwazyjną.

Jak przeprowadzić inspekcję kanalizacji

Najprostszym rozwiązaniem jest telefon do hydraulika lub pogotowia kanalizacyjnego z zapytaniem o inspekcję tv kanalizacji. Specjaliści używają do tego celu pchanej kamery inspekcyjnej, która jest zamontowana na końcu wytrzymałego przewodu  (w przypadku kamer do wewnętrznej inspekcji kanalizacji jest on wykonany z włókna szklanego). Ten typ kamery stosowany jest najczęściej w przypadku instalacji wewnętrznej.

Kiedy warto przeprowadzić inspekcję kanalizacji

Do monitoringu zewnętrznych sieci kanalizacyjnych stosuje się kamerę samojezdną, której kabel może być wzmacniany wewnętrznym kevlarem. Hydraulicy wprowadzają jedną z nich do rury, a na monitorze oglądają obraz z wnętrza kanalizacji. Na specjalne zamówienie sporządzają także dokładny raport z informacją, w których miejscach napotkali nieprawidłowości (mogą także zlokalizować uszkodzenie w terenie korzystając
z lokalizatora). W przypadku monitoringu kanalizacji wykonywanego za pomocą kamery samojezdnej możliwe jest sporządzenie raportu zawierającego wykres spadków. Dzięki skorzystaniu z takiej usługi poznają Państwo odpowiedź nie tylko na pytanie, czy rury są czyste lub zapchane, ale także poznacie faktyczny stan kanalizacji.

Warto również dowiedzieć się, jaki rodzaj materiałów został użyty przy budowie instalacji kanalizacyjnej i czy jest on dobrym rozwiązaniem
w dzisiejszych czasach, mając na względzie, że używane od dawien dawna rury ceramiczne kamionkowe, czy betonowe spisują się świetnie (szczególnie w przypadku kanalizacji deszczowej).

Koszt inspekcji tv waha się w przedziale 200 – 1000 zł, ale biorąc pod uwagę ewentualny koszt wymiany całej instalacji będą to dobrze wydane pieniądze.

Wyniki z wybranych inspekcji kanalizacji przeprowadzonych przez naszą firmę

Podczas jednej z ostatnich awarii w niewielkim hotelu liczącym wiele lat zdziwiliśmy się, ponieważ dwa tygodnie wcześniej skutecznie udrożniliśmy kanalizację, a ta ponownie zapchała się. Postanowiliśmy sprawdzić za pomocą kamery pchanej, co jest powodem powtarzających się usterek. Wynik zdziwił zarówno nas, jak i właściciela posiadłości. Okazało się, że rura jest uszkodzona i większość nieczystości spływa
do pomieszczenia, które zostało wcześniej zamurowane (o istnieniu tej części piwnicy właściciel nie miał pojęcia).

Posiadacz hotelu ma w tej sytuacji dwie drogi rozwiązania problemu – albo zleci wyburzenie ścian i wymianę zniszczonego fragmentu rury
(co będzie problemowe i zajmie dużo czasu), albo skorzysta z metody bezwykopowej naprawy kanalizacji, która co prawda w tym przypadku jest droższa, ale jest bezinwazyjna i naprawa zajmie mało czasu (trwa ona zaledwie kilka godzin dla tak krótkiego fragmentu rury).

Innym razem zostaliśmy wezwani do inspekcji zewnętrznej części instalacji kanalizacyjnej przy domu jednorodzinnym. Na monitorze wyświetlającym obraz z inspekcji tv ujrzeliśmy zarwaną rurę, która została przygnieciona kamieniami. Jakiś czas wcześniej właściciel posesji postanowił skorzystać z usług firmy brukarskiej, która miała na jego podwórzu ułożyć kostkę brukową. Wykonawcy tej usługi nie zachowali należytej ostrożności i podczas utwardzania terenu przygnietli fragment rury. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem problemu jest odkopanie kanalizacji, a następnie wymiana zniszczonej części.

Podczas różnorakich robót wokół jakiegokolwiek budynku może dojść do tego typu awarii, dlatego warto zainwestować pieniądze w celu sprawdzenia stanu technicznego instalacji kanalizacyjnej.

Artykuł został opracowany przez Marcina Jeziorowskiego z firmy Kanekspert Pogotowie Kanalizacyjne.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.