Klimatyzacja typu split czy multi split?

Obecnie klimatyzacja to coraz częstszy element wyposażenia nie tylko biur, instytucji czy dużych galerii handlowych, ale również mniejszych sklepów, punktów usługowych i prywatnych domów. Czym różni się klimatyzacja typu split od multi split i gdzie najlepiej je stosować?

Klimatyzacja typu split – co to takiego?

Jest to dwuczęściowe urządzenie, które składa się z jednostki zewnętrznej oraz modułu wewnętrznego z parownikiem. Te dwa elementy połączone są ze sobą za pomocą dwóch przewodów wypełnionych czynnikiem chłodniczym. Jedno urządzenie obsługuje jedno pomieszczenie, jeśli więc chcemy, aby pomieszczenie obok również obsługiwała klimatyzacja, to musimy zamontować drugie takie samo. Rozwiązanie to ma wiele zalet, w tym między innymi sprawnie chłodzi i grzeje, a także cicho i wydajnie pracuje. Montowana jest w sklepach, punktach usługowych oraz prywatnych domach tłumaczy nam serwis klimatyzacji Climaserwis24.

Klimatyzator multi split – właściwości

Takie rozwiązanie to urządzenie, które charakteryzuje jedną jednostkę zewnętrzną połączoną z kilkoma wewnętrznymi (od 5 – 9). Tym samym oznacza to, że klimatyzator multi split z powodzeniem wychłodzi lub ogrzeje kilka pomieszczeń równocześnie. Instaluje się ją poprzez równoległe połączenie skraplacza z parownikami. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w dużych obiektach jak hotele, biurowce czy galerie handlowe.

Inne rodzaje klimatyzacji

Można wyróżnić jeszcze co najmniej dwa stosowane rozwiązania. Pierwszym rodzajem jest monoblokowa jednostka przenośna lub stacjonarna. To urządzenie o małych gabarytach sprawdzi się w sytuacjach, gdy klimatyzacji używa się tylko sporadycznie, np. w czasie dużych upałów.

Innym rozwiązaniem jest technologia VRF, dzięki której możliwe jest połączenie nawet kilkunastu urządzeń. Są to systemy znacznie bardziej rozbudowane, które również sprawdzą się właśnie w takich warunkach.

Co jest jeszcze istotne przy wyborze klimatyzacji?

Jednym z kluczowych parametrów jest również typ jednostki wewnętrznej. Najbardziej popularne są ścienne, ale jednostkę można także zamontować w sufitach podwieszanych i są to, tzw. jednostki kasetonowe. Innym typem są jednostki kanałowe, które rozprowadzają powietrze za pomocą przewodów wentylacyjnych.

Warto również zwrócić uwagę na sposób, w jaki jest regulowana moc urządzenia. Zazwyczaj jest to system “on/off”, ale istnieją również znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania, które automatycznie dostosowują moc swojej pracy do panujących warunków. Obecnie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie i nosi nazwę inwertery.

Polecamy artykuł: https://bydgoszczklimatyzacja.pl/split-czy-multi-split-jak-wybrac-klimatyzacje-do-domu-biura-sklepu/477/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.