Kotły kondensacyjne – ekonomiczne i wydajne

Ogrzewanie budynku i dostarczenie ciepłej wody użytkowej wiąże się nierozerwalnie z kosztami, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Wykorzystując kotły kondensacyjne możemy je ograniczyć, ponieważ zastosowana w nich technologia pozwala na uzyskanie dodatkowego ciepła.

Kotły kondensacyjne – mocne strony

Jeżeli budujemy lub kupujemy budynek w którym będziemy musieli osobiście zatroszczyć się o ogrzewanie, to nie mamy co oszczędzać. Kotły kondensacyjne może i są nieco droższym rozwiązaniem od kotłów tradycyjnych, za to ich możliwości nam to rekompensują.

Zacznijmy od tego, że kotły kondensacyjne są wydajniejsze. Wiąże się to nierozerwalnie z ich konstrukcją i rozwiązaniami technologicznymi. Problem kotłów tradycyjnych polega na tym, że zimna woda podgrzewana jest przez spaliny, absorbując temperaturę, a para wodna wraz ze spalinami ucieka nam przez komin. W kotłach kondensacyjnych wprowadzono rozwiązanie, które pozwala ze skroplenia pary wodnej na odzyskanie nieco ciepła.

Drugą mocną stroną jest jego wydajność. Ostatnimi czasy nie spotykamy się ze srogimi zimami, co sprawia, że kotły kondensacyjne wydają się najrozsądniejszym wyjściem, jeżeli chodzi o ogrzewanie budynku i dostarczenie CWU (ciepłej wody użytkowej). W przypadku kotłów tradycyjnych spotykamy się z sytuacją, że im niższe obciążenie kotła, tym mniejsza wydajność. Sprawia to, że w przypadku temperatur nie spadających często znacznie poniżej zera, tradycyjny kocioł będzie mało wydajny. Odwrotnie jest natomiast w przypadku kotłów kondensacyjnych. Te im mniej są obciążone, tym bardziej są wydajne. Co za tym idzie, taki kocioł ogrzeje odpowiednio budynek i dostarczy CWU, bez strat na swojej efektywności.

Oczywiście moc kotła i tak należy dopasować do potrzeb, jakie wynikną z użytkowania budynku. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty, który doradzi odpowiednie rozwiązanie. Zbyt mocny lub słaby kocioł, niezależnie czy tradycyjny, czy kondensacyjny, nie będzie w stanie sprostać oczekiwaniom lub będzie generował wyższe koszty niż powinien.

Czy kotły kondensacyjne są drogie?

To zależy jak podejść do tego zagadnienia. Faktem jest, że na ogół są one droższe od kotłów tradycyjnych. Jednakże z racji swoich rozwiązań technologicznych – generują niższe koszta. W internecie można znaleźć wzory, które umożliwiają kalkulację oszczędności, jakie generują kotły kondensacyjne względem tradycyjnych.

Oznacza to, że początkowy zakup może być droższy, ale po pewnym czasie ta różnica się zwróci, a z czasem pozwoli ponosić mniejsze koszta, niż w przypadku rozwiązania z pozoru tańszego, bo tylko w zakupie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.