Kuchnia – jak ją zaprojektować? Cz. 1

W życiu każdej dorosłej osoby, która planuje zakup mieszkania czy budowy domu przychodzi moment, w którym musi zastanowić się jak zaprojektować kuchnię. Z jednej strony sprawa wydaje się oczywista, ponieważ każdy z nas wie, co taka kuchnia powinna oferować, w jakie sprzęty być wyposażona i ile szafek musi mieć. Projekt pomieszczenia zazwyczaj z góry przewiduje określoną ilość metrów na urządzenie kuchni więc to nieco ułatwia zadanie, ponieważ powstają ramy, w których musimy się poruszać. Ale co z ulokowaniem zlewozmywaka? W którym miejscu ustawić piekarnik? Kiedy wyposażyć kuchnię w wyspę? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Kiedy kuchnia z wyspą?
Projekt pomieszczenia zazwyczaj z góry przewiduje określoną ilość metrów na urządzenie kuchni więc to nieco ułatwia zadanie, ponieważ powstają ramy, w których musimy się poruszać

Kiedy kuchnia z wyspą?

Przede wszystkim wtedy gdy mamy na nią odpowiednią ilość miejsca. Z założenia wyspa kuchenna to miejsce, w którym zyskujemy blat roboczy, czasami lokuje się na niej zlew, a nawet płytę grzewczą. Z drugiej strony wyspy nierzadko dostawia się hockery. To wszystko wymaga miejsca, a dodatkowo musisz wziąć pod uwagę, że wokół wyspy muszą pojawić się szerokie ciągi komunikacyjne. Chyba nie chcesz przeciskać się pomiędzy ścianą czy zabudową kuchni, a wyspą niosąc swój ulubiony serwis do kawy?

Jest jeszcze jedna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę. Kuchenna wyspa to pewnego rodzaju usprawnienie Twoich kuchennych zmagań, ale czy rzeczywiście będzie ich tak wiele? Czy posiadasz zamiłowanie do gotowania? Czy może dania ekspres to Twoja domena? Odpowiedz sobie na to pytanie już teraz. Budżet, który zaoszczędzisz możesz przeznaczyć na lepszej jakości sprzęty lub strefę wypoczynku. Wybieraj mądrze.

Kiedy kuchnia z wyspą?
Ustaw zlew w takim miejscu by jego pozycja była naturalną kolejnością w trakcie przygotowywania posiłku.

Gdzie w kuchni powinien być zlew?

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że masz do przygotowania piersi z kurczaka. Od czego zaczniesz? Tak jest – od wyjęcia go z lodówki. Co dalej? Dokładnie, trzeba go umyć, a następnie odpowiednio oporządzić. Rozumiesz do czego zmierzam? Ustaw zlew w takim miejscu by jego pozycja była naturalną kolejnością w trakcie przygotowywania posiłku. Idealnie będzie jeśli zlew z lewej i prawej strony będzie graniczyć z roboczymi blatami. W ten sposób przygotowywanie jedzenia stanie się znacznie prostsze i przyjemniejsze. To mała i prosta rzecz do wdrożenia, a sprawia, że Twoja kuchnia staje się 2 x bardziej praktyczna.

Gdzie w kuchni powinien być zlew?
Przede wszystkim zacznij od sporządzenia listy urządzeń, w które wyposażysz swoją kuchnię. Jak będzie gotowa, to możesz skorzystać z rad fachowców, którzy wskazują dokładnie w jakiej pozycji powinny zostać umieszczone gniazdka w kuchni.

Kuchnia, a gdzie gniazdka?

Nasza pierwsza myśl, to zazwyczaj dwa gniazdka nad blatem. Oczywiście, ale co z resztą? I co właściwie kryje się za słowem “reszta”? Otóż to. Przede wszystkim zacznij od sporządzenia listy urządzeń, w które wyposażysz swoją kuchnię. Jak będzie gotowa, to możesz skorzystać z rad fachowców, którzy wskazują dokładnie w jakiej pozycji powinny zostać umieszczone gniazdka w kuchni.

  • Gniazdko za lodówką – minimum 30 cm nad podłogą, a maksymalnie 100 cm nad nią. To doskonały sposób, by chronić je przed zalaniem.
  • Gniazdko za kuchenką z piekarnikiem, zmywarką lub pralką umieść na wysokości 30-50 cm nad podłogą.
  • Gniazdko do okapu czy wyciągu umieść nad szafką, która jest obok lub wewnątrz osłony przewodu odprowadzającego z niego powietrze.
  • Gniazdko do sprzętu do zabudowy umieść na wysokości, na której będą umieszczone urządzenia.

Co dalej? Pomyśl o urządzeniach, które podłączamy tylko wtedy kiedy ich potrzebujemy. Przykładowo jest to robot kuchenny, gofrownica, suszarka do grzybów czy sokowirówka. Pomyśl gdzie będziesz z nimi stawać, gdy przyjdzie potrzeba z nich skorzystać i dodaj tam gniazdka. To tyle.

Dziś to już wszystkie porady, które chcieliśmy Wam przedstawić. Pozostały jeszcze takie kwestie jak: gdzie powinien stać piekarnik czy co umieścić na ścianie kuchni, ale tym zajmiemy się w kolejnej części, która pojawi się już niebawem.

Kuchnia, a gdzie gniazdka?
W dzisiejszych czasach ofert kuchni na wymiar jest bardzo wiele i każda z nich wydaje się być dobra. Jeśli jednak Ciebie nie zadowala dobra, a chcesz firmy, która wykona kuchnie na wymiar najlepiej, wkładając w to serce i oferując Ci profesjonalną obsługę klienta, to koniecznie sprawdź nas: https://zof-mar.com.pl

Zastanawiasz się gdzie zamówić kuchnie na wymiar?

W dzisiejszych czasach ofert kuchni na wymiar jest bardzo wiele i każda z nich wydaje się być dobra. Jeśli jednak Ciebie nie zadowala dobra, a chcesz firmy, która wykona kuchnie na wymiar najlepiej, wkładając w to serce i oferując Ci profesjonalną obsługę klienta, to koniecznie sprawdź nas: https://zof-mar.com.pl Wiele lat obecności na rynku pozwoliło nam zdobyć ogromne doświadczenie, zyskać najlepsze warunki handlowe, a dzięki temu możemy oferować swoje usługi w odpowiedniej cenie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.