Kupujesz mieszkanie lub dom? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

Kupno wymarzonej nieruchomości wcale nie jest łatwe. Kiedy już znajdziesz dom lub mieszkanie, które odpowiada Twoim wymaganiom, musisz upewnić się, że niczym nie zaskoczy Cię ono w przyszłości. Dobra lokalizacja, uregulowany status prawny i zgodność dokumentacji technicznej ze stanem faktycznym, to tylko niektóre z rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę kupując nieruchomość. Przedstawiamy 5 najważniejszych kwestii, które musisz sprawdzić!

Lokalizacja i sąsiedztwo

Kupując dom lub mieszkanie, zastanów się czy wybrana lokalizacja na pewno Ci odpowiada. Sprawdź czy w pobliżu nie znajduje się trasa szybkiego ruchu, lotnisko lub stacja kolejowa. Jeżeli jesteś pewien, że Twoje nowe lokum jest w idealnej lokalizacji, sprawdź jakich będziesz mieć sąsiadów. Wystarczy porozmawiać z najbliższymi lokatorami i zapytać co sądzą o okolicy lub jak długo tu mieszkają.

Jeżeli masz lub planujesz mieć dzieci, rozważ kupno nieruchomości w pobliżu przedszkola, szkół i miejskiej infrastruktury. Z kolei jeżeli Twoją pasją jest natura – szukaj domu położonego blisko lasu lub jeziora.

Dokładnie obejrzyj nieruchomość

Zakup nieruchomości nie powinien być impulsywny. W nowym domu lub mieszkaniu możesz mieszkać do końca życia lub sprzedać w późniejszym czasie, ale na pewno jest to znaczna inwestycja. Najlepiej obejrzyj nieruchomość dwa razy i o różnej porze, ponieważ w zależności od tego jak pada światło, możesz inaczej postrzegać zacienienie budynku lub działki.
Na oglądanie nieruchomości warto zabrać osobę, która zna się na budownictwie. Wady w konstrukcji budynku będzie w stanie dostrzec jedynie specjalista.

Sprawdź księgę wieczystą

Przed zakupem zapoznaj się z księgą wieczystą danej nieruchomości. To sposób na sprawdzenia statusu prawnego i upewnienie się, że właściciel nieruchomości ma prawo do jej sprzedaży. Uregulowany stan prawny ułatwi późniejsze wzięcie kredytu na remont, a Tobie pozwoli cieszyć się bezpiecznym zakupem.
Warto sprawdzić też plan zagospodarowania przestrzennego i upewnić się czy w pobliżu nie są planowane duże inwestycje (np. autostrada), które mogą wpłynąć na jakość życia w nowym miejscu.

Odbierz nieruchomość w towarzystwie eksperta

Jeżeli oglądałeś wcześniej nieruchomość razem z osobą znająca się na budownictwie, poproś ją o towarzystwo także przy odbieraniu kluczy i podpisywaniu dokumentów. Jeżeli nie znasz nikogo takiego, skorzystaj z usług firm oferujących fachowe doradztwo przy odbiorze nieruchomości. Ekspert z branży budowlanej na pewno zobaczy więcej niż Ty i sprawdzi raz jeszcze czy nie występują nigdzie usterki oraz zweryfikuje zgodność instalacji z dokumentacją techniczną.

Oceń koszt ewentualnego remontu

Jeżeli myślisz o kupnie nieruchomości na rynku wtórnym, powinieneś liczyć się z dodatkowymi kosztami. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić stan techniczny budynku. Poza obejrzeniem dachu, elewacji i konstrukcji, warto przyjrzeć się szczelności instalacji: wodnej, gazowej i elektrycznej. Dom lub mieszkanie, w którym ktoś już mieszkał, będzie wymagało prawdopodobnie chociażby odmalowania ścian, odświeżeniu podłóg lub drobnych napraw. Oczywiście, może zdarzyć się, że właścicielowi zależy na szybkim pozbyciu się lokum i wykona wszystkie prace naprawcze przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż.

Źródło: https://www.7house.nieruchomosci.pl/

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *