Malowanie proszkowe czy malowanie metodą tradycyjną?

Wiele specjalistów uważa malowanie proszkowa za niezwykle przyszłościową metodę i uważa nawet, że w przyszłości całkowicie wyprze tradycyjną metodę malowania “na mokro”. Czy to prawdopodobny scenariusz? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Lakierowanie proszkowe nazywane jest inaczej „malowaniem na sucho” i to określenie dokładnie opisuje jego charakter. Na odpowiednio przygotowaną wcześniej powierzchnię pod niewielkim ciśnieniem rozpylana jest farba. Istnieją dwie metody nanoszenia farby – elektrostatyczna i elektrokinetyczna. Następnie pokryte farbą elementy trafiają do pieca, w którym rozgrzewane są do temperatury 140-200°C, w rezultacie czego proszek ulega stopieniu i polimeryzacji.

Ten sposób ma bardzo dużo zalet – przede wszystkim powłoka, która powstaje jest bardzo trwała, odporna na korozję i inne czynniki zewnętrzne (np. pogodowe). W dodatku ma bardzo wysokie walory estetyczne – jest idealnie gładka, nie ma zacieków i nierówności. Uzyskanie takiego efektu metodą tradycyjną jest bardzo trudne, a w większości przypadków – niemożliwe.

Malowanie proszkowe jest też metodą ekologiczną i ekonomiczną. Farba jest co prawda droższa niż ta wykorzystywana w metodzie “na mokro”, jednak proszek, który nie przylgnie do malowanej powierzchni można w 100% odzyskać i wykorzystać ponownie.

Podstawową wadą malowania proszkowego jest fakt, że wymaga specjalistycznego sprzętu – w szczególności drogiego pieca polimeryzacyjnego. Potrzebne też będzie odpowiednie przeszkolenie osoby, która się tą czynnością zajmuje. Podsumowując – nie zrobimy tego sami w domu. Jednak mimo tego, metoda staje się coraz bardziej popularna i powstaje coraz więcej lakierni proszkowych, które oprócz współpracy z dużymi firmami przyjmują również małe zlecenia. Kolejną wadą jest fakt, że lakierowanie proszkowe stosowane jest głównie przy elementach metalowych. Ta metoda nie sprawdza się przy malowaniu drewna (poza płytami MDF) oraz szkła.

Mało prawdopodobne jest więc, że malowanie proszkowe całkowicie wyprze malowanie metodą tradycyjną “na mokro”, jednak jego niewątpliwe zalety sprawiają, że zyskuje coraz większą popularność.

Autor tekstu: Max-Lack – malarnia proszkowa.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.